Kiskerti teendők

Így csalogathatjuk a kertünkbe a méheket

Agrofórum Online

Albert Einstein állítólag azt mondta, „ha a méhek kipusztulnak, az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl őket.” A szakemberek szerint nagyon is helytálló ez az elmélet, ezért kiemelten fontos, hogy a lehetőségéhez mérten mindenki arra törekedjen, hogy a kertje méhbarát legyen, és ha nincs elég beporzója, akkor átalakítsa olyanná, ahová szívesen költöznek be a méhek.

A beporzók kiemelt szerepet töltenek be az ökoszisztémában és a mezőgazdaságban. A növények beporzása nélkül a terméshozam drámaian visszaesne, ami globális élelmezési válsághoz vezethetne. Ebből is látszik, hogy világszinten is rendkívül fontos a méhek védelme!

2025 Vadméhe

A briteknél a Willughby-féle levélvágó méh (Megachile willughbiella) lett A 2025-ös Év Vadméhe, ami kiválóan rávilágít ennek az elképesztő fajnak a fontosságára. Lássuk, miért!

„Tapétával” bélelik ki fészkeiket

Ez a méhfaj közepes méretű, és bár jóval robusztusabb, első pillantásra hasonlít a házi méhre. A hímek jellegzetes, kiszélesedett mellső lábaikról ismerhetők fel, a nőstények feltűnő narancsvörös potrohukról.

Ezek a méhek figyelemreméltóan tehetséges kis építőmunkások: erős szájszervükkel ugyanis ovális levéldarabokat rágnak ki a vadrózsák és gyertyánok leveleiből, majd ezekkel „tapétázzák ki” a fészkeiket, amiben később a lárváikat felnevelik.

Hogyan segíthető e méhfaj megtelepedése a kertben?

Ennek a fajnak a fészkelési szokásai érzékenyek – nem szívelik az ember közelségét, ezért leggyakrabban korhadó fákban és föld alatti járatokban telepednek meg, de előszeretettel választanak régi, üres kerti cserepeket is, ahol az utódaikat felnevelhetik.

Ez a faj június végétől augusztus végéig aktív, és szinte minden vadvirágot kedvel. Házi kertekben, kaszálatlan réteken, erdőszéleken és az útszéleken élő növényeken találhatók meg leggyakrabban. Hogy a kertben is jól érezzék magukat, az alábbiak segíthetnek (és ez több méhfajtára is igaz):

  • Sokféle vadvirág ültetése – Ez a faj főként őshonos, nektárban gazdag növényeket kedvel, például a bíbor kasvirágot, a százszorszépet, a kokárdavirágot, a lobéliát, a pillangóvirágot, az akácot és a jázmint.
  • Megfelelő fészkelőhelyek biztosítása – Érdemes a kertben hagyni korhadt farönköket, vagy rovarhoteleket kihelyezni.
  • A rovarirtó szerek használatának kerülése – A vegyszerek csökkentik a méhek táplálékforrásait, és káros hatással lehetnek a kolóniákra.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

FruitVeB: megkezdődött a hajtatott zöldségek betakarítása

2020. március 15. 10:38

Már megkezdődött az üvegházakban a hajtatott zöldségek betakarítása, amelyből nagyobb mennyiség megjelenése áprilisra várható.

AM: modernizálni kell a kertészeti ágazatot

2022. december 9. 09:12

A mostani kihívások, többek között az aszály és a drasztikusan emelkedő inputárak felhívják a figyelmet az inputhatékonyságot és a termelési biztonságot növelő fejlesztések fontosságára - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára a FruitVeB Kertészeti Évzáró Konferenciáján, csütörtökön, Kecskeméten.

Milyen vízzel öntözzünk? - Az öntözővíz-minőség elméleti és gyakorlati kérdései a kertészeti termesztésben

2019. január 2. 09:36

Minél jobb az öntözővíz, annál jobban érvényesülnek a kiadott tápanyagok. Az öntözővíz minőségét sok tényező együttesen határozza meg. Ezek közé tartozik a só-, klorid-, nátrium-, vas-, mangán- és a hidrokarbonáttartalom.

Védekezzünk a moníliás gyümölcsfertőzés ellen – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 6. 16:40

Szeptember első hetére majd minden gyümölcs- és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.