Kiskerti teendők

Így csalogathatjuk a kertünkbe a méheket

Agrofórum Online

Albert Einstein állítólag azt mondta, „ha a méhek kipusztulnak, az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl őket.” A szakemberek szerint nagyon is helytálló ez az elmélet, ezért kiemelten fontos, hogy a lehetőségéhez mérten mindenki arra törekedjen, hogy a kertje méhbarát legyen, és ha nincs elég beporzója, akkor átalakítsa olyanná, ahová szívesen költöznek be a méhek.

A beporzók kiemelt szerepet töltenek be az ökoszisztémában és a mezőgazdaságban. A növények beporzása nélkül a terméshozam drámaian visszaesne, ami globális élelmezési válsághoz vezethetne. Ebből is látszik, hogy világszinten is rendkívül fontos a méhek védelme!

2025 Vadméhe

A briteknél a Willughby-féle levélvágó méh (Megachile willughbiella) lett A 2025-ös Év Vadméhe, ami kiválóan rávilágít ennek az elképesztő fajnak a fontosságára. Lássuk, miért!

„Tapétával” bélelik ki fészkeiket

Ez a méhfaj közepes méretű, és bár jóval robusztusabb, első pillantásra hasonlít a házi méhre. A hímek jellegzetes, kiszélesedett mellső lábaikról ismerhetők fel, a nőstények feltűnő narancsvörös potrohukról.

Ezek a méhek figyelemreméltóan tehetséges kis építőmunkások: erős szájszervükkel ugyanis ovális levéldarabokat rágnak ki a vadrózsák és gyertyánok leveleiből, majd ezekkel „tapétázzák ki” a fészkeiket, amiben később a lárváikat felnevelik.

Hogyan segíthető e méhfaj megtelepedése a kertben?

Ennek a fajnak a fészkelési szokásai érzékenyek – nem szívelik az ember közelségét, ezért leggyakrabban korhadó fákban és föld alatti járatokban telepednek meg, de előszeretettel választanak régi, üres kerti cserepeket is, ahol az utódaikat felnevelhetik.

Ez a faj június végétől augusztus végéig aktív, és szinte minden vadvirágot kedvel. Házi kertekben, kaszálatlan réteken, erdőszéleken és az útszéleken élő növényeken találhatók meg leggyakrabban. Hogy a kertben is jól érezzék magukat, az alábbiak segíthetnek (és ez több méhfajtára is igaz):

  • Sokféle vadvirág ültetése – Ez a faj főként őshonos, nektárban gazdag növényeket kedvel, például a bíbor kasvirágot, a százszorszépet, a kokárdavirágot, a lobéliát, a pillangóvirágot, az akácot és a jázmint.
  • Megfelelő fészkelőhelyek biztosítása – Érdemes a kertben hagyni korhadt farönköket, vagy rovarhoteleket kihelyezni.
  • A rovarirtó szerek használatának kerülése – A vegyszerek csökkentik a méhek táplálékforrásait, és káros hatással lehetnek a kolóniákra.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Értékelő 2023 – A zöldség-gyümölcs ágazat évzáró konferenciája 

2023. november 6. 14:43

2023. december 7-én újra ágazati évzáró konferencia kerül megrendezésre Kecskeméten, a Four Points by Sheraton Hotelben, ahol az „Értékelő 2023”, a zöldség-gyümölcs szektor legaktuálisabb témáival várja majd az érdeklődőket.

Jön a biogazdálkodók legnagyobb rendezvénye

2023. február 3. 09:31

Változatos szakmai programokkal, érdekfeszítő témákkal, hazai és nemzetközi előadókkal, a tapasztalatcserének helyt adó műhelymunkákkal várják a biogazdálkodás jelenlegi és jövőbeli szereplőit.