Házikert

Madáretetési praktikák: nem mindig jó a napraforgó

Agrofórum Online

Az év utolsó hónapjaiban nagyon sokan gondolnak arra, hogy a hideg és táplálékban szegény időszakban némi élelemmel segítsék át a madárvilág egyes csoportjait a téli viszontagságos időszakon. Ez előnyös a madarak számára is, hiszen plusz élelemforrást biztosít számukra, ugyanakkor előnyös a madarak etetésével foglalkozó embereknek is.

Sokan úgy vélik, hogy a téli madáretetés igazság szerint saját magunk szórakoztatására szolgál, a madarak jóléte majdhogynem másodlagos. Akárhogy is van ez, a lényeg az, hogy a madarak számára a tél végéig folyamatosan, megfelelő minőségű élelemről kell gondoskodnunk.

Amit a napraforgómagról tudni érdemes

Ha téli madáretetés, akkor 100 emberből 99 biztosan elsőként a napraforgómagra gondol mint madártáplálékra. Miért is jó és a madarak között közkedvelt ez a mezei termény?

A madaraknak télen a hideg végett energiahordozókban gazdag táplálékra van szükségük. Ezt a napraforgó magas olajtartalma kitűnően képes biztosítani. Mindamellett szükségük van fehérjére is.

Sokan nem tudják, de a napraforgómag fehérjetartalma rendkívül magas, így az energiát biztosító olaj mellett a szervezetüket felépítő fehérjékhez is könnyedén hozzájuthatnak a madarak a napraforgó (vagy más olajos mag) elfogyasztásával.

A virágtartóba kiszórt napraforgómag kiváló eleség
A virágtartóba kiszórt napraforgómag kiváló eleség

A napraforgómagot az etetőinket látogató madarak alapvetően kétféle módon fogyasztják el. Vagy szétkopácsolják a csőrükkel a kemény héjat, vagy pedig összeroppantják azt. Az első csoportba alapvetően a hegyes csőrű, döntően rovarevő fajok tartoznak, mint pl. a cinegék egy része.

Ugyanakkor több rovarevő madár, mint pl. a vörösbegy nem képes a napraforgó héjának feltörésére. Ráadásul a kisebb csőrű cinkefélék számára is gondot okozhat a szotyola kemény héja. A kúpos csőrű, eredendően is magevő madárfajok (verebek, pintyfélék) viszont a csőrükbe vett magot összeroppantják és a héját kiköpve lenyelik az értékes belső részt.

Ennek megfelelően a napraforgó sok madárfaj számára nem, vagy csak nagy nehézségek árán hasznosítható táplálékforrás.

Ezért jobb, ha a napraforgómag beszerzése során előnyben részesítjük a kevésbé tiszta, törmelékes, gyommagokkal kevert tételeket. A madáretetőkön megjelenő kisebb csőrű cinegefajok, mint pl. a kék cinege (Parus coeruleus), barátcinege (Parus palustris), vagy a ritka fenyvescinege (Parus ater) amíg van, addig a héj nélküli törmeléket fogják fogyasztani.

Egy kifüggesztett napraforgótányér is kiváló etetőhely
Egy kifüggesztett napraforgótányér is kiváló etetőhely

A szennyeződésként a napraforgó közt levő törmelék és egyéb, nem kemény héjjal védett magok olyan más madárfajok számára is élelmet biztosítanak, amelyek vagy életmódjuk, vagy csőrük alkata, szerkezete miatt nem képesek a héjas napraforgóból táplálékot meríteni.

Évről évre visszatérő probléma a napraforgómag drága volta. Nyilvánvalóan az, ha azt valamilyen kisállatboltban, kis kiszerelésben vesszük meg. Viszont terményboltban nagyobb (10 kilós) tételben beszerezve töredéke az ára a kisállatkereskedésekben jellemző áraknak.

Aki előre gondol a télre, az a nyár végén begyűjthet jó pár érett napraforgótányért is, amelyeket a fák ágaira egy kampóval kifüggesztve, vagy felszúrva egy ágcsonkra kiváló és olcsó táplálkozóhelyet biztosíthat a napraforgót kedvelő madaraknak.

Egyéb táplálékok

A téli madáretetés nem csak a napraforgóról szól! Van sok más olyan olajos mag, amely kiválóan helyettesítheti a napraforgót. A napjainkban egyre népszerűbb sütőtökfogyasztás mellékterméke a tökök belseje, amelyben a magok vannak.

Egy kifüggesztett fél dió zsírral megtöltve sok madár számára biztosít élelmet
Egy kifüggesztett fél dió zsírral megtöltve sok madár számára biztosít élelmet

Ezt kitéve egy olyan helyre, ahol a macska nem tud a madáretető közelébe lopózni, hatásosan helyettesítheti a napraforgót. Bármilyen fura, még a kis testű, kis csőrű cinkefajok is elfogyasztják a tökmag belsejét!

Amennyiben nem jutunk semmilyen módon napraforgómaghoz, vagy azt helyettesítő másfajta olajos maghoz, akkor a szinte minden háztartásban megtalálható sertészsír is kiváló téli madáreledel.

A fatörzsre kikent zsír még a harkályok számára is vonzó lehet
A fatörzsre kikent zsír még a harkályok számára is vonzó lehet

Kikenhetjük akár a fák törzsére, vastagabb vázágaira is, de akár egy kilyukasztott és zsinóron kifüggesztett fél dióba is bekenhetjük. A zsírt nemcsak a cinkefélék fogyasztják, hanem a rigók, sőt még a harkály fajok is. A magevő madarak – a verebek kivételével – viszont nem.

Az étkezési disznózsír használata során célszerű úgy elhelyezni az élelmet, hogy lehetőség szerint a fák törzsének, ágainak északi oldalára tegyük. A tél folyamán is lehetnek meleg napok, amikor a direkt napsütés hatására megfolyhat a kikent zsiradék.

Az erdei iszalag termése kedvelt táplálék
Az erdei iszalag termése kedvelt táplálék

Ahol harkályok is megjelenhetnek az etetőn, ott érdemes a zsírt (vagy a jobb, de némiképp nehezebben beszerezhető bőrös zsírszalonnát) egy már száraz faágra felhelyezni. A harkályok ugyanis a kopácsolásuk során éles és hegyes csőrükkel szétvéshetik a zsír, vagy a zsírszalonna alatti fát, amely egy élő fa esetén nagyméretű, roncsolt felületű és ezért nehezen gyógyítható sebet okozhat.

Bármilyen táplálékot is teszünk ki az „ég madarainak”, azt úgy tegyük, hogy a táplálkozóhely kellően „macskabiztos” legyen. Ugyanakkor a nagyobb, nyílt terepet is lehetőleg kerüljük, különben az etető a cinkék, és más kisebb madarak helyett egyes ragadozó madarak, mint pl. a karvaly számára válik majd etetőhellyé.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Már csak a cukorrépa betakarítása maradt

2018. november 9. 07:47

A cukorrépa kivételével befejeződött az őszi szántóföldi növények betakarítása, kukorica, napraforgó és szója termésekből megfelelő árualap áll rendelkezésre, biztonságos az ország ellátása, és jelentős mennyiség marad exportra is.

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

2020. október 21. 09:20

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.

Most kell odafigyelni a kukoricabarkóra!

2021. május 6. 09:03

Most sorolnak a kukoricák, a napraforgók, veszélyes időszakban vagyunk, nem szabad félvállról vennünk a barkókártételt.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.