34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Házikert

Mennyire ismerjük a saját kertünk talaját?

Agrofórum Online

A kerttervezés és a kerti ténykedés első lépése az, hogy ismerjük meg a kertünk talaját, ismerjük meg, hogy valójában mibe fogunk ültetni. Ehhez talajmintákra lesz szükségünk és pár egyszerű házi megoldással pikk-pakk megtudjuk, hogy milyen talajjal állunk szemben.

A legtöbb növény leírásában ilyeneket olvashatunk: ideális helyre tegyük, jó vízáteresztő talajba kerüljön, optimális legyen a talaj víztartó képessége. De ezek mit jelentenek valójában? Mert a hangzatos szavak mögött a valódi tartalmat még mindig nem ismerjük. Még gazdálkodóként sem.

Mi az a jó talajminőség?

Ha egy rhododendront kérdeznénk meg erről (és a rhododendron tudna beszélni), akkor a jó talaj neki savanyú, netán vulkanikus eredetű anyagokból állna. Ha egy kaktuszt kérdezünk ugyanarról, akkor a homoktalajról mondja azt, hogy ez a legjobb neki! De akkor az igazság hol is van? Létezik olyan, hogy jó talaj?

Viccet félretéve a jó talaj fogalma nem abban keresendő, hogy mi emberek mit tartunk jónak. Minden attól függ, hogy a beleültetendő növény szempontjából jó legyen. Ha savanyú, ha levegős, ha meszes vagy sem, ugyanúgy lehet jó.

Honnan tudom meg, hogy nekem milyen talajom van?

A homoktalaj könnyen felismerhető, ugyanolyan szinte mint a tengerparton, vagy hazai példánál maradva a Tisza-parton. Nyáron felforrósodik, ha benedvesítjük, akkor nem lehet belőle sarat készíteni, épphogy csak összetapad, de inkább nem. A homoktalaj a leggyengébb minőségű talajok közé tartozik, kevés növény érzi igazán jól magát benne, alig van víztartó képessége. Pontosan ezért ideális a pozsgásoknak, kaktuszféléknek. Jó a vízáteresztő képessége és a levegőzöttsége is. Amilyen gyorsan felmelegszik, olyan gyorsan tud szinte visszahűlni is.

Meszes homoktalaj található legnagyobb mértékben a Duna-Tisza közén, míg savanyú homoktalaj a Nyírségben.

Az agyagos talajt vagy az agyagtalajt úgy ismerjük fel, hogy vízzel könnyen gyúrható, nagyon magas a víztartó képessége és rossz a szellőzöttsége. Agyagtalajnál a leggyakoribb, hogy kialakul egy vízzáró réteg, ami a mezőgazdaságban már ismert fogalom. Könnyen rögösödik, csapadékos időben ragad, összetapad. Homoktalajjal és komposzttal lehet javítani a minőségén, hogy a vizet könnyebben engedje át és a levegőzöttsége is jobb legyen.

Létezik egyáltalán olyan, hogy jó talaj? Minden attól függ, hogy a beleültetendő növény szempontjából mi is a jó! (fotó: Pexels)

A vályogtalaj a leggyakoribb hazánkban. Humuszban gazdag talajtípus, amely jó hő- víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagmegkötő képessége is megfelelő. Hazánkban gyakran meszet is tartalmaz.

Többféle típusa létezik, a homokos vályogtól egészen az agyagos vályogig.

A mész jelenlétét úgy nézhetjük meg, hogy ha ecetet cseppentünk a talajra, akkor pezsegni kezd.

Az öntés- és láptalajok az ártereken jellemzők. Mivel gyakran változik a vízszint, így nem alakulnak ki talajrétegek. A nyers öntéstalaj humusztartalma a legkisebb, míg a humuszos öntéstalajé a legmagasabb.

Ezzel szemben a láptalaj egy savanyú kémhatású, tápanyagokban szegény talajtípus.

De mi az a humusz?

Korábban már írtam róla, hogy a humusz az valójában hogyan készül. Röviden azt kell tudni a humuszról, hogy az nem egy fix valami, amit úgy lehet definiálni, mintha recept lenne. Ez egy folyamatosan változó szervesanyag-komplex, amitől a talajok értékesek lesznek.

Az Aranykorona érték is a humusztartalom alapján határozható meg. A humuszt a talajlakó állatok alakítják, formálják olyanná, ami aztán a talajunk értékes szerves része lesz.

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Hagymás dísznövények vásárlása és ültetése

2019. október 29. 04:36

Hol és mikor érdemes beszereznünk a hagymás dísznövények hagymáit? Mire figyeljünk a hagymák vásárlásakor? Milyen mélyre helyezzük a földbe az egyes fajok esetében a hagymákat?

Szőlőtermesztés a vulkánok árnyékában

2019. augusztus 17. 04:36

Lanzaroté borainak többsége az édességéről ismert Malvasia szőlőből származik és a terroir talajának ásványtartalma összetéveszthetetlen ízt ad az itt termő vörös-, fehér- és rozé boroknak.

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.