Házikert

Menthetők-e a smaragd tuják?

Agrofórum Online

Sokan nincsenek tisztában vele, miért pusztulnak ki manapság az évtizedekig szépen fejlődő smaragd tuják a kertekből.

A tuják sokáig a legnépszerűbb sövénynövénynek számítottak a hazai kertekben. Ültettük otthon, a telken, vittünk a nagymamának. Úgy tartottuk, hogy öntözni, tápoldatozni, permetezni, még metszeni sem kell.

Aztán valami megváltozott, elpusztult egy, aztán még egy, már a következőnek is barnultak a levelei, mi pedig minden tőlünk telhetőt megpróbáltunk, hogy a valaha volt szépséges tujasorunkat életben tartsuk, de hiába. Mégis mi változott?

A választ sok helyen olvashattuk már: az éghajlat változott meg drámaian, amit nehezen viselnek a smaragd tuják: csökkent a levegő páratartalma, kevesebb a csapadék, szélsőségesebbek a nyári melegek. Emiatt az eddig igénytelennek tartott tujákat egyre több környezeti stressz éri, ami már önmagában a pusztulásukhoz vezethet. 

A védekezőképességük is csökken, könnyen megfertőződnek különféle megbetegedésekkel. Egyszerre támadja őket többféle gombakórokozó, amelyek közül a leggyakoribb a főleg a fiatal növényekre veszélyes, tavaszi didimaszcellás pikkelylevél-barnulás, illetve az őszi kabatíniás hajtás- és ágpusztulás, valamint rovarkártevők, mint a tuja-teknőspajzstetű, borókaszú, díszbogarak.

A védekezésnek is megvannak a maga korlátai. A környezeti stresszfaktorok egy részét trágyázással, tápanyag-utánpótlással, rendszeres öntözéssel ki tudjuk iktatni, de például a túl alacsony páratartalmat nem tudjuk egész nyáron át kompenzálni.

A gombafélék ellen permetezhetünk különféle gombaölőkkel, illetve a beteg hajtásokat eltávolíthatjuk, az említett rovarok egy része ellen viszont nagyon nehéz a védekezés, mivel például a boróka-tarkadíszbogár esetében kizárólag a rajzó egyedek ellen hatásos, a fában megbúvó lárvák ellen nem.

Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai alapján fel kell készülni arra, hogy fokozatosan le kell cserélnünk a tujákat más növényfajokra, amelyek jobban viselik a megváltozott klímát.

Lassan bár, de nagyra növő és jól formálható faj a tiszafa; a korallberkenye csodás színes leveleivel díszít; a babérmeggy sűrű lombozatú, gyorsan növő, könnyen alakítható növény; de választhatjuk a rakétaborókát, ezüstfát, vagy a lombhullatók közül a mogyorót, orgonát vagy a somot. De ezeken kívül is rengeteg lehetőségünk van.

Egy-két könnycseppet elmorzsolva engedjük hát el a smaragd tujákat, és adjunk teret más, ellenállóbb, helyénvalóbb, talán szebb növényeknek is. Van miből választani – hiszen van élet a tuján túl.

(Fotó: Manu_H/Pixabay)

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

2024. április 8. 11:10

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

Ez az összefüggés a klímaváltozás és a pollenkoncentráció között

2019. április 15. 12:07

Lewis H. Ziska amerikai növényfiziológus irányításával, és többek között a Szegedi Tudományegyetem professzora, Makra László részvételével végzett kutatás szerint a klímaváltozás miatt nemcsak a pollennel szennyezett területek növekednek, hanem az allergiások száma is.

Fontos a talaj egészségesen tartása

2019. április 30. 06:47

A termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben, az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a szén is, ami táplálja a klímaváltozást.