Házikert

Mi legyen a kerti lombbal? Jó lesz valamire?

Agrofórum Online

A kerti lomb körül minden évben nagy vita van. Egyesek elégetik, mert növényvédelmi oldalról próbálják alátámasztani a hosszú füstölgést. Mások komposztálnak, de van, aki otthagyja a gyepen, ágyásokban, mint talajtakarást.

Kinek van vajon igaza ebben a nagy lombcsatában? Vagy létezik a témában egyetlen jó megoldás? Nézzük a problémát egy kicsit távolabbról, hogy érzelemmentesen (inkább indulatoktól mentesen) tudjunk gondolkodni.

Van igazság a növényvédelmi kérdésben is

A kártevők és kórokozók áttelelő képletei sok esetben a lehulló lomb között telelnek át. Ha ebből a szempontból nézzük a dolgot, akkor az égetésre lehet úgy is tekinteni, mint növényvédelmi “feladat”. De a helyzet ott lesz kérdéses, hogy az őszi lomb többnyire már nedves a hajnali dértől és lecsapódó párától. A nedves lomb viszont inkább csak füstölög és nem igazán ég, ami nagy környezetszennyezést is jelent, az üvegházhatású gázok képződése miatt sem ajánlott.

Tehát ha az égésről van szó, akkor a kártevők a hő hatására valóban elpusztulnak, de a másik oldalon ez nem egy környezetbarát megoldás.

Mi a helyzet a komposztálással?

Az allelopátiás növények, mint pl. a dió, lombjának komposztálhatósága mindig vita tárgyát képezi. A legnagyobb tábor azt vallja, hogy ne komposztáljuk, mert visszaveti a növények fejlődését, ha azt a komposztot juttatjuk vissza. A valóságban viszont az allelopatikus anyagok lebomlanak, ha tökéletes a komposztálódási folyamat.

Mi legyen a kerti lombbal?

Komposztálási folyamatból is többféle van, és sokan nem is igazán tudnak jól komposztálni. A tökéletes komposztálódásnál egy finomszemcsés, porhanyós, jó vízmegtartó képességű, magas mikrobiológiai értékű keverék keletkezik. A komposztban található giliszták, mikroorganizmusok munkájának köszönhetően viszont nagyon sok biokémiai folyamat megy végbe, többek között az allelopatikus anyagok nagy részének lebomlása, átalakulása is.

Tapasztalat: sok éve komposztáljuk a diófáról lehulló faleveleket és nem tapasztaltunk megfelelő komposztminőség mellett és komposztálási idő után visszaesést termésmennyiségben vagy növekedési erélyben. Évente közel 100 köbméter saját komposztunk van, melyhez öreg diófák is bőven adnak zöldhulladékot.

Hagyjuk vagy sem a lombot a gyepen, ágyásokban?

Az erdőkert rendszerű kertekben a lombot nem seperjük össze, hanem adott felületeken hagyjuk a növények között a talajon. Ilyenkor nemcsak egy védelmi réteg keletkezik a lomblevelekből, de búvóhely is lehet a hasznos állatoknak, és hozzájárul a természetes körforgáshoz is, mint szerves anyag.

A humusztartalom így tud nőni gyenge minőségű talajokon is, egyfajta természetes egyensúlyi állapot alakulhat ki.

Felmerülhet a kérdés, hogy a kártevők és kórokozók így védve maradnak-e? Részben igen. Viszont egy ökológiailag harmóniában lévő kertben idővel beáll egy olyan kényes egyensúly, ahol a kártevők mellett a hasznos rovarok és jótékony gombák, illetve a fontos egyéb mikroorganizmusok is otthonra találnak, és bár a kártevők nem tűnnek el, de a hasznos szervezetek miatt szinte észrevétlenek lesznek.

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Permetezőgép a somogyi dombokra szabva

2018. november 22. 14:20

Az első Hardi permetezőgép 12 évvel ezelőtt került Kiss Lajos családi gazdálkodó tulajdonába, és azóta is járja a Somogy megyei földeket. Idén egy új Navigator 4000 permetezőgéppel bővült a gépállomány.

Gépészet Videó

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

2018. június 6. 08:07

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét.