Házikert

Mitől lesz sikeres a fűmag vetése?

Agrofórum Online

A szép gyepet rendszerint érdemes felülvetni, de a kopottabb foltokat újra kell vetni. Ahogy haladunk a nyári meleg felé, egyre nehezebb a sikeres fűmagvetés.

Jönnek a nyári melegek, és ha a fűmagvetésbe most kezdünk bele, akkor lesz pár olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni.

Ideális csírázási hőmérséklet

A fűmag csírázásához a legkedvezőbb hőmérséklet 10-14 Celsius-fok között van. Így még fontosabb az, hogy ha nagyon napos helyre vetettünk, akkor gyakran öntözzük és alaposan gereblyézzük fel a talajt a vetés előtt, hogy ne közvetlen a felszínen legyen a vetőmag.

Ha nem tudunk május végéig vetni, akkor jobban járunk, ha hagyjuk inkább őszre a fűmagvetést.

A vetőmagnak van lejárata?

Minél öregebb a fűmag, annál rosszabb lesz a kelés is. Ahogyan a vetőmagoknál ismerjük a tényt, a fűmag esetében is van lejárati idő, ami miatt akár a csírázás is dugába dőlhet.

Ha úgy adódik, hogy a tárolóban találunk egy régi csomag fűmagot, akkor nézzük meg meddig jó a csírázása, és ha nem látjuk a lejáratát már, akkor érdemes csírázási próbát tenni.

A kevés víz is oka lehet a rossz csírázásnak

Ha nem öntözzük eleget a fűmagvetésünket, akkor a csírázás is vontatott lesz, vagy ki sem csírázik a fűmag.

A talajminőség is fontos tényezője a szép gyepnek (fotó: Pixabay)

Mivel manapság már hamar érkezik a nyár, a nagy melegek, így fontos, hogy időben és rendszeresen öntözzük, szükség szerint akár reggel és este is.

A talajminőség is fontos tényezője a szép gyepnek

Ha frissen telepítünk gyepet, akkor a talaj-előkészítés nagyon fontos. Szépen lazítsuk fel a talajt, keverjünk bele érett szarvasmarhatrágyát! Aki úgy érzi műtrágyákkal is fel lehet a talajt tölteni még a vetés előtt is, sokkal szebb lesz a végeredmény.

A talaj legyen finoman porhanyós, locsoljuk be! Gereblyével egyengessük el a talajt, szórjuk ki a fűmagokat egyenletesen, majd tapossuk vagy hengerezzük bele a talajba! Így öntözésnél nem tudjuk kimosni a magokat.

Alaposan öntözzük be, ujjunkkal nézzük meg, hogy elég mélyen benedvesedett-e már a talaj! Ha csak kevés vízzel és felületileg öntözünk, akkor hamarabb ki is szárad a talaj, ami rontja a csírázást és kelést.

Ha felülvetnénk, akkor viszont ásóvillával lazítsuk meg a talajt!

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Mit vethetünk még július végén is?

2024. július 27. 05:40

Nyáron már szabadul fel egy kis hely a kertben, így nézzük sorra, mit is vethetünk még júliusban, akár a hónap végén is!

Mikor vessem el a földimogyoró magjait és hogyan?

2024. május 11. 11:10

Mikor vessem el a földimogyoró magjait a kertemben? Hogyan kell szakszerűen végezni ezt a műveletet?