Házikert

Vetésforgó a konyhakertben: használjuk ki az előnyeit!

Agrofórum Online

A vetésforgót a kertben ugyanúgy kell végezni, mint a szántóföldön, csak „kicsiben”: mérsékelhető vele a kártevők felszaporodása, a betegségek terjedése, a talaj tápanyagtartalmának kizsarolása. A növények pedig a termesztési igényeiknek leginkább megfelelő körülmények között fejlődhetnek.

Ez az eljárás a tenyérnyi zöldségeskertek kivételével mindenhol alkalmazható, ráadásul egyáltalán nem bonyolult. Egyetlen feltétele, hogy már az ültetés előtt készítsünk egy tervet arról, hogy az egynyári zöldségek közül mit akarunk vetni és az hová kerüljön.

A vetésforgó szinte mindenhol beválik, és a legtöbb egynyári termény hozamát és egészségét elősegíti. Az évelő zöldségek (például a rebarbara és a spárga) viszont nem illeszkednek a vetésforgóba, velük külön kell számolni. Bizonyos egynyári növények, mint például az uborkafélék (cukkini, sütőtök, tökfélék, uborka), saláták (endívia, fejes saláta és cikória) és a csemegekukorica alapvetően termeszthetők bárhol, ahol helyet találunk nekik, csak időnként keressünk új helyet.

Tervezzük meg a vetésforgót, mielőtt a termesztési szezon elkezdődne, és jelöljük ki az ültetendő növények helyét az ágyásokban.

A vetésforgó előnyei

Talajtermékenység: A különböző növényeknek eltérnek a tápanyagigényeik. Az egyes zöldségek évente történő cseréje csökkenti annak az esélyét, hogy tápanyaghiány alakuljon ki a talajban, hiszen az egyes tápanyagszintek csökkenése így kiegyenlítődik. Természetesen a rendszeres trágyázásról így sem szabad megfeledkezni.

Gyomirtás: Egyes növények, mint például a burgonya és a tök, sűrű lombozatukkal vagy nagy leveleikkel elnyomják a gyomokat, így csökkentve a következő kultúrák gyomosodási problémáit és elősegítve termesztésük sikerességét.

Kártevők és betegségek elleni védekezés: A talajban élő kártevők és betegségek évről évre ugyanazokon a fajokon élősködnek. Ha a vetésforgóval váltogatjuk a termesztés helyét, a kártevők száma általában csökken abban az időszakban, amikor a gazdanövényeik nincsenek jelen, ami segít csökkenteni a spórák, betegségek, peték és kártevők számát. A vetésforgóval elkerülhető gyakori betegségek közé tartozik például a káposztaféléknél a gyökérgolyva és a hagyma szklerotíniás rothadása.

Hogyan kell a vetésforgót alkalmazni?

Ossza fel a veteményeskertet vagy a parcellát egyenlő méretű részekre (attól függően, hogy az egyes növényekből mennyit szeretne termeszteni), valamint egy extra részre az évelők számára, mint például a rebarbara és a spárga.

Csoportosítsa a növényeket az alábbiak szerint:

Káposztafélék: kelkáposzta, fejes káposzta, karfiol, karalábé, brokkoli, bimbós kel, kínai kel, retek.

Hüvelyesek: borsó, bab, lencse, csicseriborsó.

Hagymafélék: hagyma, fokhagyma, mogyoróhagyma, póréhagyma.

Burgonyafélék: burgonya, paradicsom (a paprikával és a padlizsánnal kevesebb a baj, és a vetésforgó bármelyik pontján termeszthetők).

Gyökérzöldségek: cékla, sárgarépa, fehérrépa, zeller, édeskömény, petrezselyem, paszternák és minden más gyökérnövény, kivéve a káposztafélék közé soroltakat.

Az ágyások egyes részeit minden évben eggyel arrébb kell helyezni, így például a káposztafélék követik a hüvelyeseket, a hagymát és a gyökérzöldségeket, a hüvelyesek, a hagyma és a gyökérzöldségek a burgonyát, a burgonya pedig a káposztaféléket.

Hároméves vetésforgó

Íme, egy hagyományos hároméves vetésforgó, amelyben a burgonya és a káposztafélék hangsúlyosak:

Első év

Első ágyás: burgonyafélék; második ágyás: hüvelyesek, hagymafélék és gyökérzöldségek; harmadik ágyás: káposztafélék

Második év

Első ágyás: hüvelyesek, hagymafélék és gyökérzöldségek; második ágyás: káposztafélék; harmadik ágyás: burgonya

Harmadik év

Első ágyás: káposztafélék; második ágyás: burgonyafélék; harmadik ágyás: hüvelyesek, hagymafélék és gyökérzöldségek

Négyéves vetésforgó

Ebben a négyéves vetésforgóban a burgonya és a káposztafélék kevésbé hangsúlyosak, de több hüvelyes (amelyek sok helyet foglalnak) és hagymaféle került bele:

Első év

Első ágyás: hüvelyesek; második ágyás: káposztafélék; harmadik ágyás: burgonyafélék; negyedik ágyás: hagymafélék és gyökérzöldségek

Második év

Első ágyás: Káposztafélék; második ágyás: burgonyafélék; harmadik ágyás: hagymafélék és gyökérzöldségek; negyedik ágyás: hüvelyesek

Harmadik év

Első ágyás: burgonyafélék; második ágyás: hagymafélék és gyökérzöldségek; harmadik ágyás: hüvelyesek; negyedik ágyás: káposztafélék

Negyedik év

Első ágyás: hagymafélék és gyökérzöldségek; második ágyás: hüvelyesek; harmadik ágyás: káposztafélék; negyedik ágyás: burgonyafélék

Fotó: Pixabay

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Égető kérdések az ipari zöldség termékpályán: A csemegekukorica és zöldborsóágazat fejlesztésének lehetőségei

2023. február 14. 08:47

Konferenciát szerveznek március elején, mely során a zöldborsó- és csemegekukorica-ágazat helyzetéről, kihívásairól értekeznek.

Lombtrágyázás a zöldségtermesztésben

2019. május 22. 06:54

A növény a tápanyagokat a gyökerein keresztül veszi fel, ezért a tápanyag-utánpótlási technológiákban alapvetően a gyökéren keresztüli tápanyag-hasznosulással számolunk. Ugyanakkor vannak esetek, vagy pusztán egyetlen megoldás bizonyos tápanyag-ellátási zavarok megelőzésére illetve megszüntetésére, ezek a következők:

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.

Már tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni! Mit tegyek ezért ősszel?

2023. november 12. 04:39

Hogyan szaporítsam ősszel a vöröshagymát, ha már kora tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni?