Házikert

Víz körforgása a kertben: locsoljunk vagy ne locsoljunk?

Agrofórum Online

A víz a kertben mindig egy olyan parázs téma, főleg aszály idején, hogy sokan vannak öntözésmentesként, sokan a rendszeres öntözés hívei. Nézzük mit érdemes tudni erről a kérdésről szakmai szemmel!

Egyre nagyobb aszályok vannak évről évre, bár ebben az évben még eddig azt lehet mondani, hogy egészen jól állunk víz szempontjából az Alföldön is, ahol a Homokhátságon gyakran április után jó esetben augusztusban van csapadék. Most idén kicsit kiegyenlítettebb azért ez a történet.

Nézzük, mit érdemes tudni általánosságban az öntözésről?

Kicsi vízadagokkal vagy nagy vízadagokkal öntözzünk?

A növények gyökere folyamatosan az adott helyzethez adaptálódik. Ha ugyan gyakori, de kis vízadagokkal öntözünk, akkor a gyökerek a talajfelszínhez közel helyezkednek el és ez annyiban lesz érdekes, hogy amikor tartósan szárazság van bármilyen okból, akkor a gyökerek is közel lesznek ahhoz a kiszáradó talajréteghez, ami miatt a szárazságtűrésük gyengébb lesz.

Ha nagy vízadagokkal öntözünk, netán még ritkábban is, akkor a gyökerek a talaj mélyebb rétegei felé kezdenek el terjeszkedni és nagy, kiterjedt gyökérrendszerrel a mélyebben lévő vizeket is hasznosítani tudják.

Hogyan mozog a víz a kertben?

Az öntözéskor a víz a talajba áramlik, a levelekről ugyanúgy, mint a közvetlen talajhoz közelre öntözött. A növények levélzete, hajtásrendszere is segíti ezt a folyamatot, figyeljük meg, hogy a hajnali vízpára hogyan jut el a gyökerek felé a talajba.

Ahogy fúj a szél, és ahogy a növények is párologtatnak, úgy csökken a talajban is a vízmennyiség. Egy része természetesen leszivárog a mélyebb rétegekbe, másik fele elpárolog a légkörbe.

Ahogy a növényektől és a talajfelszínről kipárolog a víz, a levegőbe jutva elindul egy körforgás, elkezdenek kialakulni a folyamat vége felé a felhők, melyekből az eső keletkezik majd.

A tudatos vízhasználat egy kardinális kérdés (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/napszemuveg-no-viz-fak-17201658/)

Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor ha a talajból nincs minek felfelé áramolni, a növények egy ideig még párologtatnak, majd vízutánpótlás hiányában fokozatosan elszáradnak és nem indul el az a folyamat, amiből a végén aztán esőt remélhetünk.

Ez persze nem jelenti azt, hogy egy nagyfokú kipárolgás a cél!

A talajtakarásnak a fontossága itt lép életbe!

Megint csak nagyon leegyszerűsítve a folyamatot, gondoljunk csak bele, hogy a legkülönfélébb burkolatok hány fokosak nyáron.

Nem kell hozzá nagy tudományosság sem, elég csak mezítláb végigsétálni egy gyepen, egy aszfalton, egy homokon, egy kavicsburkolaton, egy rekortán burkolaton, a nyáron szintén felforrósodó műfű burkolaton. Máris látszik a különbség.

Minél jobb minőségű szerves anyagokkal takarjuk a talajt, annál hűvösebb lesz, tehát lassabban is tűnik el belőle a víz, a növényeknek kevesebb víz is elég lesz a túléléshez, hiszen nem 50 Celsius-fokos burkolat mellett kell túléljenek.

Ezért van az, hogy a városokban is a növényzet nélküli helyek sokkal forróbbak, mint az árnyas fákkal beültetett utcácskák.

Tehát kell-e locsoljunk ahhoz, hogy utána visszakapjuk máshol a csapadékot?

A tudatos vízhasználatnak ez is egy kardinális kérdése. Ha őrült módon a hatalmas díszgyepes felületeket öntözzünk napi szinten, akkor az valahol egy szükséges rossz, mert hő hatások szempontjából sem ideális a gyep. Minden kertbe kell, de az arányok ne csússzanak el a gyep irányába.

Egy haszon- és díszkert öntözése, amikor a fákat, cserjéket, évelőket, egynyári virágokat öntözzük, akkor az egy biodiverzitási oldalon is hasznos dolog és a vízkörforgás szempontjából is jelentős, hiszen minél jobban le tudjuk lassítani a kipárolgást, annál jobban járnak a növények is, de annyi mindig kipárolog a nedvességből, hogy a természetes vízkörforgásban jelentős lesz egy igazán biodiverz kert.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

2022. október 5. 05:36

Az idei aszályos nyár után mindenképpen itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni az esővizet, majd felhasználni a kertben.

Vethető még saláta és retek ilyenkor is a kertbe?

2023. június 14. 04:38

Mi a véleményük, tapasztalatuk: érdemes még ilyenkor salátát és retket vetni a kertbe?

Így teleltesd át a paprikát és a paradicsomot, hogy télen is teremhessen!

2022. december 9. 05:37

A legtöbb palántáról nevelt kerti növény átteleltethető. Amikor eljön az ősz és elkezdődnek az első fagyok, akkor nagy földlabdával emeljük ki a veteményesből a töveket és nagy dézsába tegyük át.