Házikert

Víz körforgása a kertben: locsoljunk vagy ne locsoljunk?

Agrofórum Online

A víz a kertben mindig egy olyan parázs téma, főleg aszály idején, hogy sokan vannak öntözésmentesként, sokan a rendszeres öntözés hívei. Nézzük mit érdemes tudni erről a kérdésről szakmai szemmel!

Egyre nagyobb aszályok vannak évről évre, bár ebben az évben még eddig azt lehet mondani, hogy egészen jól állunk víz szempontjából az Alföldön is, ahol a Homokhátságon gyakran április után jó esetben augusztusban van csapadék. Most idén kicsit kiegyenlítettebb azért ez a történet.

Nézzük, mit érdemes tudni általánosságban az öntözésről?

Kicsi vízadagokkal vagy nagy vízadagokkal öntözzünk?

A növények gyökere folyamatosan az adott helyzethez adaptálódik. Ha ugyan gyakori, de kis vízadagokkal öntözünk, akkor a gyökerek a talajfelszínhez közel helyezkednek el és ez annyiban lesz érdekes, hogy amikor tartósan szárazság van bármilyen okból, akkor a gyökerek is közel lesznek ahhoz a kiszáradó talajréteghez, ami miatt a szárazságtűrésük gyengébb lesz.

Ha nagy vízadagokkal öntözünk, netán még ritkábban is, akkor a gyökerek a talaj mélyebb rétegei felé kezdenek el terjeszkedni és nagy, kiterjedt gyökérrendszerrel a mélyebben lévő vizeket is hasznosítani tudják.

Hogyan mozog a víz a kertben?

Az öntözéskor a víz a talajba áramlik, a levelekről ugyanúgy, mint a közvetlen talajhoz közelre öntözött. A növények levélzete, hajtásrendszere is segíti ezt a folyamatot, figyeljük meg, hogy a hajnali vízpára hogyan jut el a gyökerek felé a talajba.

Ahogy fúj a szél, és ahogy a növények is párologtatnak, úgy csökken a talajban is a vízmennyiség. Egy része természetesen leszivárog a mélyebb rétegekbe, másik fele elpárolog a légkörbe.

Ahogy a növényektől és a talajfelszínről kipárolog a víz, a levegőbe jutva elindul egy körforgás, elkezdenek kialakulni a folyamat vége felé a felhők, melyekből az eső keletkezik majd.

A tudatos vízhasználat egy kardinális kérdés (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/napszemuveg-no-viz-fak-17201658/)

Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor ha a talajból nincs minek felfelé áramolni, a növények egy ideig még párologtatnak, majd vízutánpótlás hiányában fokozatosan elszáradnak és nem indul el az a folyamat, amiből a végén aztán esőt remélhetünk.

Ez persze nem jelenti azt, hogy egy nagyfokú kipárolgás a cél!

A talajtakarásnak a fontossága itt lép életbe!

Megint csak nagyon leegyszerűsítve a folyamatot, gondoljunk csak bele, hogy a legkülönfélébb burkolatok hány fokosak nyáron.

Nem kell hozzá nagy tudományosság sem, elég csak mezítláb végigsétálni egy gyepen, egy aszfalton, egy homokon, egy kavicsburkolaton, egy rekortán burkolaton, a nyáron szintén felforrósodó műfű burkolaton. Máris látszik a különbség.

Minél jobb minőségű szerves anyagokkal takarjuk a talajt, annál hűvösebb lesz, tehát lassabban is tűnik el belőle a víz, a növényeknek kevesebb víz is elég lesz a túléléshez, hiszen nem 50 Celsius-fokos burkolat mellett kell túléljenek.

Ezért van az, hogy a városokban is a növényzet nélküli helyek sokkal forróbbak, mint az árnyas fákkal beültetett utcácskák.

Tehát kell-e locsoljunk ahhoz, hogy utána visszakapjuk máshol a csapadékot?

A tudatos vízhasználatnak ez is egy kardinális kérdése. Ha őrült módon a hatalmas díszgyepes felületeket öntözzünk napi szinten, akkor az valahol egy szükséges rossz, mert hő hatások szempontjából sem ideális a gyep. Minden kertbe kell, de az arányok ne csússzanak el a gyep irányába.

Egy haszon- és díszkert öntözése, amikor a fákat, cserjéket, évelőket, egynyári virágokat öntözzük, akkor az egy biodiverzitási oldalon is hasznos dolog és a vízkörforgás szempontjából is jelentős, hiszen minél jobban le tudjuk lassítani a kipárolgást, annál jobban járnak a növények is, de annyi mindig kipárolog a nedvességből, hogy a természetes vízkörforgásban jelentős lesz egy igazán biodiverz kert.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Nem vész kárba: tippek a kerti felesleg feldolgozásához

2025. június 29. 13:10

Túl sok termett a kertben? Mutatjuk, hogyan őrizheti meg, dolgozhatja fel vagy cserélheti el a felesleget – ötletesen és kíméletesen.

Szomorúan néznek ki a kertek

2024. augusztus 3. 09:10

Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mi legyen a balkonnövényekkel, ha vége a nyárnak?

2023. október 1. 10:40

Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni. Nézzük meg most az eddigi eredményeket!

„Nem azért öntözünk, mert megéri . . .” Beszélgetés Szikszai Tamás vezérigazgatóval 

2019. május 1. 16:14

Legutóbb 2018-ban jártunk az Agro-Harta Zrt.-nél, ugyancsak repcevirágzás idején. Akkor is az öntözésről beszélgettünk Szikszai Tamással, meg a beszélgetésbe bekapcsolódó Wéber Péterrel, az igazgatóság elnökével.Tervek és a tervek útjában álló nehézségekről váltottunk szót.