Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

Agrofórum Online

15. Kukorica

2019 az 1901-óta mért meteorológiai adatok szerint a 2. legmelegebb év volt. Önmagában ez a tény kedvező a kukorica számára, amennyiben a meleg idő kellő mennyiségű és jó eloszlású csapadékkal társul. Ha összességében nézzük a sikeres termesztéshez elegendő mennyiségű csapadék állt rendelkezésre, de az eloszlással már akadtak nehézségek. A korai kitavaszodás gyorsan felmelegítette a talajt, így a kukorica vetése időben megkezdődött, sőt egyes helyeken meg is előzte a napraforgó vetését. A megfelelő minőségű vetőágy elkészítéséhez még elegendő nedvesség volt a talajokban, de a gyors és egyöntetű kelés már több körzetben akadályokba ütközött, ugyanis a vetési mélységig kiszáradt a talaj felszíne. A keléshez hiányzó eső miatt a kelés üteme lelassult és egyenetlenné vált. Ez a tendencia csak a májusi bőséges csapadék megérkezése után múlt el, a vetések gyorsan megerősödtek és kiegyenlítődtek.

Drótféreg kártétel kukoricán

Az elhúzódó kelést kihasználva több helyen okozott gondot a talajlakó kártevő fertőzés, így főként a drótférgek kártétele, valamint a fiatal korban támadó barkófélék. Mindkét kártevő jelenléte szoros összefüggésbe hozható a kellően hatékony rovarölő csávázó szerek hiányával, aminek következménye a talajlakó kártevő fertőzöttség általános emelkedése. A barkók kártételét elsősorban az indokolta, hogy az elhúzódó kelés kedvez a kártételnek, mert a kukorica lassan nő ki a kártevő „foga” alól.

Barkó kártétele kukoricán

A növekvő kukoricát májusban több táblán a vetési bagolylepke lárvája, a mocskospajor támadta meg, néhány állományt újra kellett vetni, akkora mértékű pusztulást okozott a kártevő.

Mocskospajor

A kukoricamoly áttelelő nemzedékének a rajzása korán és elhúzódóan kezdődött. Az első rágástünetek már a címerhányás előtt jelentkeztek, majd folyamatosan megjelentek a hímvirágokon is. A második és harmadik csonka nemzedék fertőzését is figyelembe véve az év végére rendkívül magas, 30-40 százalékos tőfertőzés alakult ki.

Kukoricamoly rágásnyom

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a termesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása, mely ebben az évben is jelentős mértékű csőfertőzésben testesült meg. Ha az év végére kialakult, csaknem teljes mértékű csőkártétel mellé csapadékos ősz társult volna, akkor a fuzáriumos csőfertőzés nagy gondot idézett volna elő a takarmányok toxin fertőzöttsége terén. Szerencsénk, hogy a betakarítási időszak során alig volt eső, így egészséges maradt a szemtermés.

Gyapottok-bagolylepke hernyó

Az amerikai kukoricabogár lárvakártétele országos szinten nem okozott látványos fertőzést és növénykidőlést. Ennek ellenére a kukorica virágzásakor már az imágórajzás magas szinten tetőzött, sok volt a károsított kukoricacső.

Táplálkozó amerikai kukoricabogarak

Jégesővel károsított táblákon még az átlagosnál magasabb fertőzést okozott a golyvásüszög, de ez érdemben nem befolyásolta a termés nagyságát.

Golyvásüszög

Az előző év károsító helyzetének alakulása alapján 2020-ban ismét erős talajlakó kártevő fertőzésre, elhúzódó kelés esetén jelentős barkókártételre kell számítani. Az évek óta magas szintű kukoricamoly-kártétel védekezés híján erős marad, valamint az amerikai kukoricabogár lárva- és imágókártétel talajfertőtlenítés, vetésváltás és állományvédelem nélkül szintén veszélyeztetheti a kukoricát.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Nem csak itthon probléma a piretroid-rezisztencia

2021. május 29. 06:38

A repcefénybogár az egyik legelterjedtebb és potenciálisan legsúlyosabb tavaszi repcekártevő, mely a világ számos pontján károsítja a bimbózó repceállományokat.

Beszámoló a Növényvédelmi Klub „Fás részeket károsító kártevők előrejelzése csapdázással” témájú előadásáról

2019. szeptember 12. 04:36

A Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubja által szervezett 397. előadáson vettünk részt szeptember 2-án, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának Budaörsi úti telephelyén.

Veszélyes kártevők: Repcedarázs

2019. szeptember 20. 04:36

A repcedarázs elleni sikeres védekezés kulcsa a kártevő helyes, több szempontot mérlegelő előrejelzése, a gyakori táblabejárás és az időben elvégzett kezelés.

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

2018. október 18. 02:49

A jó szőlősgazda igyekszik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között.