Növényvédelmi előrejelzés

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

Agrofórum Online

Szeptember utolsó dekádjában az addig kellemesen meleg, nyárias időjárást egy sarkvidéki eredetű hidegfront gyökeresen megváltoztatta.

Már nem emelkedik a nappali hőmérséklet 20 0C fölé, éjszaka pedig általában 10 0C alatt jár a hőmérő higanyszála. Mély fekvésű, fagyzugos helyekre talaj menti fagyokat ígér a meteorológia. Kevés csapadék esett, így semmi sem akadályozza az őszi betakarítási munkákat.

Az almatermésű növények betakarítása jó ütemben halad, már a birs termése is beérett. A száraz idő miatt néhány almafajta (Jonagold klónok) színeződése még várat magára, eső vagy erős harmat kellene, esetleg színező öntözés lenne a megoldás. Almamolyból már friss fertőzés nincs, de a korábbi is igen jelentős mértékű, sok a gyümölcsfelszíni, sodrómolyéhoz hasonló rágásnyom, ami lehetetlenné teszi a frisspiaci értékesítést, esetleg léalmának jó az ilyen termés. Ismét aktivizálódott az almafa vértetű. Már nincs ugyan friss telep, de így is jelentős a fertőzés. Szüret után érdemes megfontolni egy olajos-kénes-rezes lemosó permetezést a kártevő áttelelő alakjainak gyérítésére. Fordítsunk különös gondot a sarjhajtások eltávolítására és a gyökérnyak körüli törzsrészek alapos lemosására, mert télen ide húzódik vissza a kártevő. Intenzív almásokban még károsít az alma gubacsszúnyog, de bábozódásuk a talajban hamarosan megkezdődik. Előzzük meg a bábozódást, ezzel csökkenthetjük a tavaszi kártétel nagyságát.

almafa vértetű

Megkezdődött a dióburok felrepedése. Már most látható, hogy jelentős mértékű a dióburok légy fertőzés, pedig a kártevő még most is rajzik. A károsítás értékesíthetetlenné teszi a héjas dió termést, annak elszíneződése miatt. Csapadékosabb tájegységekben sok diót fertőzött a baktériumos betegség. Erről a termésre rászáradt burok és a megfeketedett levelek árulkodnak.

dióburok fúrólégy kártétele

Csonthéjas gyümölcsfáinkon egyre intenzívebbé válik a lombhullás. Ez egyrészt természetes jelenség, de több gyümölcsösben ebbe jelentős mértékben besegítenek a levélbetegségek is. Két kórokozó meghatározó ebben a folyamatban, egyik a csonthéjasok sztigminás levélfoltossága, a másik pedig a blumeriellás levélfoltosság, de ez utóbbi inkább a cseresznyét és a meggyet támadja meg. Ha tömeges a lombozat hullása, erre a két kórokozóra gyanakodhatunk. Kajszinál még a gnomóniás levélfoltosság is okozhatja a korai lombvesztést. Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

meggy blumeriellás levélfoltossága

Őszibarackon a szüret utáni gombaölő szeres kezelések elmaradása és a meleg nyárutó miatt igen jelentős a lisztharmatos hajtásvég fertőzés, tehát itt is érdemes elvégezni az őszi lemosó permetezést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Mi okozza a birs levelének foltosságát?

2018. szeptember 12. 08:33

K. Balázs kérdése: Birsfám levelei foltosodnak, sőt a termésen is megjelentek már a sötétbarna, összeolvadó foltok, egy-egy le is hullott teljes érés előtt. Mi okozhatja ezt és hogyan tudnék védekezni?

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.

Mitől fakul ki ilyenkor a birs levele?

2020. május 26. 12:25

Van egy Bereczki birs fiatal, de már termőképes fám, aminek a levelei deformálódnak, a színük fakul. Kártevőt nem láttam a levélen, ellenük acetamiprid hatóanyagú szerrel permeteztem. Én valamilyen tápanyaghiányra, vagy mikroelem hiányra gyanakszom, a levél deformáció és fakulás fennáll a levél növekedés óta. Kérem tanácsukat a fám állapotának javításához.

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

2024. október 18. 06:40

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.