Növényvédelmi előrejelzés

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

Agrofórum Online

Március utolsó dekádjában a nappali hőmérsékletek jóval az ilyenkor megszokott felett járnak, szinte késő tavaszt idézőek, bár az éjszakák azért még eléggé csípősek, időnként fagypont közelében jár a hőmérő higanyszála. Az eső továbbra is nagy ívben elkerüli térségünket, ezért az aszály nem szűnt meg. A szárazság mérséklődéséhez egy ”hetes eső” sem lenne elég. A növényeken a szárazság tünetei most mérsékelt növekedésben jelentkeznek, kevesebb a kórokozó, viszont a szárazság a kártevőknek kedvez.

Az őszi kalászos gabonákon, a március elején még messziről is jól látható sorhiányok, vetési hibák lassan eltűnnek, mert a szárazság ellenére a bokrosodás lassacskán befejeződik. Sajnos az aszály és a korai meleg előbb-utóbb szárba indulásra kényszeríti az őszi árpát. A szilárd formában kiszórt nitrogén fejtrágya csak részben tudott felszívódni a gyökereken keresztül, ezért igen gyakori a sárguló növény. Jobban jártak azok, akik fejtrágyaként folyékony készítményeket használtak, mert a leveleken keresztül jobb a hasznosulás, a harmattól pedig ismételten felvehető formába kerül.

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak. A kórokozók számára kedvezőtlen körülmények sok esetben a betegségre jellemző tünetek maszkírozódásával járnak, ezért nehéz a kórokozók felismerése, illetve elkülönítése egymástól. Ezért fontos a minél gyakoribb határszemle, mert határozott tünetek nélkül is fontos a felismerés a védekezés jó időzítése érdekében.

Árpa törpülés vírus fertőzés

Az egyelőre biztos, hogy még nem jött el az első védekezések ideje, mert nem kedvező a jelenlegi időjárás a gabona betegségei számára. Az ilyen időtájt veszélyessé válható sárgarozsda most még tüneti szinten sincs jelen a kalászos gabona táblákon.

Árpa helmitosporiózis

Kártevők közül a már korábbi előrejelzésekben említett vetésfehérítő bogarak jelen vannak ugyan a vetésekben, de egyedszámuk még most sem közelíti meg a veszélyesnek számító 8-10 darab/10 hálócsapás mértéket. Az ellenük való védekezés most még szükségtelen. A télen áttelelt gabonalevéltetvek viszont szaporodásnak indultak, bár a kolóniák száma napjainkban még nem számottevő. Mostani szívogatásuk nem is a közvetlen kártétel miatt veszélyes, hanem a gabona vírusbetegségek átvitele miatt.

Gabonalevéltetű búzán

Az őszi káposztarepcében, ha vontatottan is, de a korai fajták szárba indulása megkezdődött. Ezzel egy időben megkezdődött a tavaszi regulátorozás is, melynek célja kettős. A lombozaton jelentkező kórokozók leküzdése mellett a növények elágazódásra való serkentése egyaránt fontos. Most még kevés a betegség a leveleken, de a termés mennyisége és minősége szempontjából sokkal fontosabb, hogy a növényeken minél több, egyenrangú oldalelágazás fejlődjön ki. Ebben segít a szárba indulás kezdetén végzett növekedésszabályozás.

Többen kérdezték, hogy kell e védekezni a repce-szárormányos ellen, ha a repce még nem indult szárba. Ha vannak bogarak, akkor már szárba indulás előtt kell védekezni, mert a kártevő megtalálja a szárkezdeményt, és lerakja tojásait. A lerakott tojások ellen pedig eredménytelen a védekezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Aggodalomra adhat okot a repcefénybogár tömeges jelenléte

2020. március 30. 16:47

A kártevők közül most a repcefénybogár tömeges jelenléte ad okot az aggodalomra. A lehűlés okozta fejlődéslassulás miatt elhúzódik a repce virágzása, emiatt sok a megrágott bimbó.

Bakrófajok károsítják a kelő kukoricát, napraforgót

2021. május 11. 13:52

Az elmúlt hét időjárását ismét a változékonyság jellemezte. A mérsékelten meleg napokat szeles idővel érkező lehűlések követték, a napi maximumok széles határok között mozogtak, de az átlag gyakran nem érte el a 10 Celsius fokot, a minimumok gyakran megközelítették a 0 fokot, de többnyire nem fagyott a fagyzugos helyeket leszámítva. A talajhőmérséklet még mindig 10-12 Celsius fok körül alakul csak, emiatt vontatott a napraforgó és a kukorica kelése. A nyugati és északi tájegységekben viszonylag bőségesen hullott eső, más országrészekben viszont csupán néhány milliméter esett, így ezeken a területeken nem szűnt meg az aszály.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.