Növényvédelmi előrejelzés

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

Agrofórum Online

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.

Almában az almamoly rajzása befejeződött, már nem repülnek a feromon csapdákba, viszont az utolsó peterakásból származó hernyók még károsítják a termést almában, körtében és dióban egyaránt. Ennek következtében egyre több a lehullott gyümölcs és a gyümölcsmoníliás termés a fákon és a fák alatt. Ha lehetséges, távolítsák el a beteg gyümölcsöt, mert további fertőzést képes okozni más gyümölcsféléken is.

Alaposan lecsökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly repülése is, csupán töredéke a korábban megfigyelthez képest. Az almát, körtét, szilvát folyamatosan szüretelik, így itt már nincs lehetőség kémiai beavatkozásra a kártevők és betegségek ellen, a birs érése viszont még várat magára.

Ennél a gyümölcsnél szükség van a keleti gyümölcsmoly elleni kezelésre a csekély rajzás ellenére. Sokszor a kívülről egészségesnek látszó gyümölcsben több hernyó is károsít, így nem csoda, hogy mielőtt még megérne, a monília megfertőzi a hernyók okozta seben keresztül.

A diófák alatt is gyarapszik a megfeketedett termés, melynek oka elsősorban a nyugati dióburok légy. A kártevő ugyan még rajzik, de csökkenő a tendenciája.

A tartós meleg felgyorsította a szőlő érését, így majd minden fajtát szüretelnek. A tarka szőlőmoly már hetek óta nem rajzik, alacsony a friss lisztharmat és peronoszpóra fertőzés, az is inkább a hónaljhajtásokra korlátozódik. A szürkerothadásnak szintén nem kedvez a jelenlegi időjárás, fertőzött bogyó és fürt alig akad. Annál nagyobb a darazsak és a hangyák okozta kár, ami ellen kétséges hatékonyságú bármi nemű védekezési mód.

Továbbra is a poloskák a legaktívabbak a zöldség- és gyümölcsféléken, nagyon sok a poloska szívásnyom a paprikán, a paradicsomon és az almástermésű gyümölcsökön. Zöldségféléken a sárga folt a jellemző, gyümölcsökön az elhalt folt a termés felületén.

A vége felé közelít a selyemfényű puszpángmoly nyári rajzása, mely június eleje óta tart, emiatt a kerttulajdonosok többszöri védekezésre kényszerültek a hernyók ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Aktivizálták magukat a poloskák és a meztelen csigák

2021. április 7. 09:38

Március végén az évszaknak megfelelő időjárás köszöntött be országszerte, gyakran 20 Celsius fokot is meghaladó hőmérséklettel. A mandula és a kajszi elvirágzóban van, a fagykárok gyakran 50 % vagy e fölöttiek. Fővirágzásban van az őszibarack, virágzik a szilva és a körte, piros bimbós az alma. A cseresznye és a meggy is néhány napon belül virágozni kezd. A negyedéve tartó szárazság most elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a kórokozók jelentősebb fellépéséhez több csapadékra lenne szükség.

Már most megkezdhetjük a felkészülést a jövő évi növényvédelemre

2019. november 6. 16:09

Az őszi betakarítás kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük a terület talajlakó kártevő fertőzöttségét, de hasznos támpont a felszedett termés egészségi állapota.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

A kedvező időjárás miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. november 1. 09:40

Október utolsó napjaiban változatos időjárásban volt részünk. Több, délnyugatról északkelet irányába elvonuló időjárási front csapadékkal áztatta a földeket. A bőségesebb eső ismét az elvonuló front mentén esett, az Alföld térségében kevesebb hullott, de az elvetett kalászos gabonák kelésében sokat segített. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag feletti, éjszakai fagyok a közeljövőben sem várhatók.