Növényvédelmi előrejelzés

Fokozódik a csőkártétel

Agrofórum Online

Július utolsó napjaiban országosan a kánikulai hőség volt a jellemző, gyakran 34-36 Celsius fok hőmérséklet mellett. A meleg csak a hét végén, augusztus első napjaiban mérséklődött. Csapadék sokfelé esett, de igen szélsőséges eloszlásban, néhány millimétertől felhőszakadás nagyságig, nemritkán jégveréssel társulva. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a tarlóhántás már csak az utoljára learatott területeken folyik. A tarlók nedvességi állapota kedvező az elhullott magvak és az elfekvő gyommagvak csírázásához, különösen erős a parlagfű és a rizómás fenyércirok kelése, így a következő hetekben koncentrálni kell a tarlóápolásra, illetve a nehezen írtható gyomnövények vegyszeres gyérítésére.

A kukorica állományok molyfertőzöttségét most fokozza a második nemzedék rajzása. A lepkék rajzása folyamatos, nyugaton még csak néhány darab a heti fogás, de délen és keleten ennél jóval erősebb. Az amerikai kukoricabogár imágók még most is jelen vannak, peterakásuk folyamatos, a kedvező talajállapot elősegíti a bőséges tojásrakást. A kukorica leveleken a táplálkozás miatt erősödik a hámozgatás.

A gyapottok bagolylepke feromon csapdák fogása több tájegységben hetenként meghaladja a 200-300-as számot, ugyanakkor a csőkártétel is fokozódik, az érintett táblákon a csövek 30 %-a már most károsodott a hernyórágástól. A megrágott csővégeken megjelentek a fuzáriumos csőpenész első tünetei, melyek erősödése várható csapadékos időjárási körülmények között.

A jégveréssel sújtott táblákon jellemzően megjelent a kukorica golyvásüszög, mely sebfertőző, és károsít levélen, száron és csövön egyaránt. A takácsatka fertőzés most nem emelkedett, de többfelé jellemző az alsó levelek száradása a szívogatás következtében. A gyengébb tápanyag-és nedvesség ellátottságú táblákon már az alsó 3-5 levél leszáradása a jellemző.

A napraforgó állományok túlnyomórészt a citromérés állapotában vannak, de általánosan jellemző az 5-10 % körüli késői virágzás, ami a tavaszi kedvezőtlen kelési viszonyok következtében alakult ki. A levelek és a szár fertőzöttségére az alternáriás- és a diaportés megbetegedés a jellemző, a tüneteket elsősorban a leveleken lehet észlelni, kisebb mértékben a száron. A tányérok megbetegedése csupán észlelési szintű, de a jégveréses táblákon a szürkepenészes rothadás már felütötte a fejét. A foltok száraz időben még beszáradhatnak, csapadékosabb körülmények mellett viszont gyors terjedésnek indulhatnak.

Az útmenti kaszálások következtében az aranka fertőzés terjedése figyelhető meg. A parazita gyomnövény fejlődését és maghozását az idei, szélsőségekben bővelkedő időjárás nem gátolta, így csupán a fertőzött foltok kezelésével tudjuk megakadályozni terjedését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 19. 06:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.