Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: továbbra is tart az almamoly rajzása

Agrofórum Online

Július utolsó harmadában tapasztalt kánikulai hőség után a hónap utolsó napjaiban jelentősen csökkent a hőmérséklet. A hideg szél kisöpörte a 30 Celsius-fok feletti meleg levegőt, záporok, zivatarok sorozata áztatta a határt. A csapadékot több helyen jégeső kísérte, helyenként jelentős károkat okozva. A hőmérséklet csökkenése és a csapadékviszonyok több kártevő és betegség újbóli terjedésének kedvez. A gyümölcs- és zöldségfélék jelentős része érik, így a növényvédelmi munkák elvégzése komoly fejtörést jelent a házikertekben.

Almásokban és körtésekben a meleg enyhülése és a relatív páratartalom emelkedése után ismét erősödött a varasodás és a lisztharmat terjedésének veszélye. A korábbi hőségnapok fokozták a korai terméshullást, így a fák alatt sok a lehullott gyümölcs. Az elhalt almán, körtén megtelepedett a gyümölcsfertőző monília, így égető feladat ezek eltakarítása, mert a későbbiekben fertőzési forrás lesz az érő termésre is. A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú. Folytatni kell a Ca-levéltrágyázást, mert a nagy hőségben korlátozott volt a növények tápanyagfelvétele.

A meleg napok miatt az utóbbi időben nem emelkedett a sztigminás- és blumeriellás levélfoltosságot okozó betegségek terjedése, de az időjárásváltozás miatt ebben változás állhat be. Ugyanakkor a szilvamoly rajzása kissé emelkedett, a keleti gyümölcsmolyé viszont kissé csökkent az elmúlt napokban. A védekezés lehetősége korlátozott, mert több szilva- és őszibarackfajta folyamatosan érik a kertekben. Az őszibarackfák hajtáscsúcsain sok a mollyal fertőzött, elhalt hajtásvég, amiből az elkövetkező időszakban ismét fertőzési hullám indulhat el, ami már a későn érő birset is érinti.

Almamoly korai kártétele

A nyugati dióburok fúrólégy rajzása eddig elmaradt a korábbi években tapasztalt nagyságtól, ezért igen fontos a legyek rajzásának a folyamatos nyomon követése a ragacsos sárgalapokkal. A kártevő rajzása egyébként is rendkívül elhúzódó, akár szeptember végéig is eltarthat. Lehetőség szerint szedjük össze a lehullott diót a fák alól, ezzel megelőzhetjük a lárvák talajba vándorlását. Tavalyi igen pozitív tapasztalat, hogy a lárvákat nagy számban fogyasztották az éhező hangyák.

Friss tapasztalat, hogy a harlekin katicák egyre nagyobb tömegben fanyalodnak az érőfélben levő őszibarackra, szilvára, fügére, mert kevés az alapvető táplálékként szolgáló levéltetű a növényeken. A katicáknak mindenképpen táplálékhoz és nedvességhez kell jutniuk, ezért a károsítás mértéke további növények termésére is át fog terjedni. A termésbe kerülő bogarak kellemetlen ízt adnak a gyümölcsöknek.

Harlekin katicák

A csapadék hatására jelentősen megélénkült a meztelen- és a házas csigák tevékenysége. Nagy egyedszámuk miatt nem válogatnak a táplálékban, a levélzöldségek mellett még sok más növény (sárgarépa, petrezselyem, burgonya, hullott gyümölcs stb.) vonzó táplálék számukra.

A szőlő intenzív fejlődése mellett most komoly veszélyt jelent az ültetvényekben a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a feketerothadás egyaránt, ezért most komplex védelemmel lehet elhárítani a járványveszélyt. Folytassuk a zöldmunkát a lombozat szellőssé tétele érdekében, hogy a levegő minél jobban járja át a tőkéket, illetve jusson be a permetlé a lombozat belsejébe is. Az amerikai szőlőkabóca-lárvák túlnyomó többsége már L4 és ennél fejlettebb állapotú, így képesek a betegség átadására szívogatásukkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Még nagyobb veszélyben a vadgesztenyék és rajzik a cserebogár is

2019. április 10. 04:48

A gyümölcstermő növények túlnyomó többsége már virágba borult, csak a birs és a naspolya nem bontotta ki szirmait.

Rohamosan szaporodnak a zöld vándorpoloskák

2020. augusztus 9. 14:47

Takácsatkára szinte minden növénykultúrában számítani lehet, ha szükséges inkább most védekezzünk, nehogy a későbbiekben felszaporodjon a kártevő.

Komposztáljunk, használjunk mulcsot

2020. október 21. 09:03

Október második dekádjában az átlagosnak megfelelő, csendes időjárás volt a jellemző. A korábbi sok csapadékot hozó időjárási frontok elvonultak, helyében túlnyomóan napos idő alakult ki, ami kedvez az esőzések miatt megakadt mezőgazdasági munkálatok folytatásának. Az erősen felázott talaj miatt néhány feladat befejezése csúszik, különösen a szántóföldön. A kertészetekben és a házi kertekben a betakarítás már jórészt befejeződött, most inkább a jövő évre való felkészülés az időszerű. Most elsősorban a házi kerti aktuális teendőkről írnék.

Pettyesszárnyú muslica miatt veszélyben a szeder, a málna, a bodza

2020. szeptember 9. 09:37

A naptári ősz első dekádjának időjárása még a nyarat idézi. A nappali hőmérsékletek általában 25 Celsius fok körül mozognak, éjszaka viszont alaposan lehűl a levegő. Az alacsony éjszakai hőmérséklet miatt erős a harmatképződés. Frontok most nem befolyásolják hazánk időjárását, és a rövidtávú előrejelzés is ezt mutatja. A kellemes időjárás elősegíti a növények érési folyamatait, több növény betakarítása nagy erőkkel zajlik.