A rendszeres erős-viharos szél miatt a talajok kiszáradása tovább folytatódott, de akadályozta a növényvédelmi munkálatokat is.
Május első napjainak időjárását a nagyfokú változatosság jellemezte. Elmúltak a hűvös éjszakák, nappal pedig 20 °C körüli hőmérsékleti értékeket lehetett mérni. Az időszak folyamán lehullott változó mennyiségű csapadék érdemben nem változtatott a növények vízellátottságán.
Az őszi kalászos gabonák generatív fázisba léptek, az árpa virágzik, tart a szemkötődés. Míg a búza kalászol, kezdeti virágzásban van. A visszatérő melegebb idő, a magasabb éjszakai hőmérséklet és a kevéske csapadék hatására erősödött a rozsdabetegségek és a lombozatot károsító levélfoltosság kórokozók és a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye.
A helyzet különösen a dúsabb, sűrű állományú vetésekben szembetűnő. A már korábban lombvédelemben részesített területeken kevésbé, míg a kezeletlen vetéseken jelentősen nőtt a sárgarozsda fertőzés nagysága.
A tipikus, varrógépöltésre emlékeztető tünetek mellett sok a kezdeti fertőzésre jellemző pontszerű inkubáció. Árpán tovább erősödött a pirenofórás és a lisztharmatos fertőzés, míg búzán a szeptóriás és a lisztharmatos tünetek erősödése a jellemző.
A kalászfuzáriózis fertőzésre mindkét növényfaj fogékony állapotban van, ezért a megelőző és a kuratív kezeléseket tovább kell folytatni.
Kártevők közül továbbra is csupán a levéltetű kis mértékű jelenléte és a vetésfehérítő bogarak változatos nagyságú károsítása a jellemző. Ez utóbbi faj imágói és lárvái vegyesen károsítanak, de létszámuk még táblán belül is rendkívül változatos képet mutat.
A betegségek és a kártevők egységesen a növények felső levélemeleteit és a zászlóslevelet veszélyeztetik, ezért fontos ezek megvédése a károsítástól, egészséges állapotban való megtartása.
Az április végi hideg, helyenként talajmenti fagyos időjárása nem kímélte a korán (idejekorán) vetett és kikelt kukoricát. Még most is sok a kisárgult, elhalt levélvégi növény, amit haladéktalanul kezelni kell a növénykondicionáló készítmények valamelyikével.
A vontatott kelés nyomait viseli mind a kukorica, mind pedig a napraforgó.
Feltűnően sok a barkórágott növény, ami az okozott levélveszteség miatt tovább rontotta a növények kondícióját. A felmelegedés várhatóan javít a helyzeten, feltéve, ha csapadék is áztatja a határt. Mindkét növénykultúrában elkezdődött a parlagfű kelése is, ezért az állománygyomirtások során ezt fokozottan vegyék figyelembe.
Az őszi káposztarepce virágzása már lecsengőben van, a károsítóhelyzet a védekezések hatására megnyugtató. A betegségek és kártevők létszáma általában a védekezési küszöb alatti szinten van.