Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a cserebogarak jelentős rajzása várható

Agrofórum Online, Kiemelt kép: Gribek Tímea

Változékony, de fokozatosan melegedő áprilissal búcsúzik tőlünk ez a hónap. Megszűntek ugyan az éjszakai fagyok, de tartósan meleg időjárás eddig nem alakult ki. Az elmúlt héten záporok, zivatarok mindenütt kialakultak, de kiadós eső sehol sem áztatta a földet. A kissé melegebb időjárás felgyorsította a növények fejlődését, de több kártevő és betegség is megjelent a korábbiak mellett.

A csonthéjas gyümölcsű növényeken egyre nagyobb tömegben jelennek meg a virág- és csírafertőző monília tünetei. Az elhalt virágok és hajtások most leginkább a kajszi és meggy lombkoronáját „díszítik”, de már ugyanezeket a tüneteket lehet felismerni a cseresznye és az őszibarack fákon is. A változékony időjárás miatt szinte kötelező a védekezés folytatása, illetve az elhalt részek eltávolítása a fákról. Az őszibarack tafrinás levélfodrosodásnak kedvező hűvös időjárás elmúltával megszűntek a gombának optimális feltételek, a korábbi fertőzés tüneteit már nem tudjuk eltüntetni, a beteg levelek még „díszlenek” a fákon, de hamarosan elszáradnak és lehullanak. Amelyik gyümölcs megfertőződött, azon a nyár folyamán jellegzetes tünetek látszódnak majd.

Több növénykultúrában újabb levéltetű fajok jelentek meg, így a korábban fertőző alma és ribiszke levélpirosító mellett már az őszibarack zöld levéltetve, a bodza fekete levéltetve és a rózsa levéltetve is jelen van.

Minden növényt érintően megkezdődött az áprilisi és a májusi cserebogarak rajzása is. A bogarak létszáma most még nem nagy, de az idén érintett körzetekben jelentősebb rajzás várható. Az idén a májusi cserebogár VI. törzse rajzik, ennek fő elterjedési területe felöleli csaknem az egész Dunántúlt, valamint kisebb mértékben a Börzsönyt és a Hajdúságot.

Károsít az almamoly

Rovarkártevők közül legnagyobb egyedszámban most a keleti gyümölcsmoly rajzik, de a feromon csapdák fogják már a szilvamolyt, az almamolyt, tarka szőlőmolyt és az almalevél aknázómolyt is. A fogott lepkék létszáma most erősen ingadozik, az időjárás függvényében, de várhatóan erősödni fog a közeljövőben.

A körülmények kedvezőek az alma- és a körtevarasodás fertőzés kialakulásához, bár az inkubációs időt meghosszabbítja a változékony időjárás. Körtében csökkent a levélbolha rajzása, a lárvák kelése folyamatos, de még most is a tojások aránya a legmagasabb (70 %). Az almástermésű növények rettegett betegsége a számára hűvös idő miatt még nem fertőz, de a felmelegedéssel változhat a járványveszély megítélése.

Néhány rózsafajtán már fertőz a hajtáshervasztó rózsadarázs, valamint a téli nyugalmi állapot után aktívan táplálkozik ismét a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Integrált növényvédelem a házikertben – a gyakorlat

2019. július 11. 09:20

Milyen eszközökkel és hogyan valósítható meg az integrált növényvédelem a házikertben? Milyen gyakorlati példáival találkozhatunk nap, mint nap?

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.