Növényvédelmi előrejelzés

Nagyon sok a moníliás fertőzés

Agrofórum Online

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Szinte minden kertész és növényorvos a gyümölcsfertőző monília általános kártételére panaszkodik. A kórokozó most legnagyobb mértékben a szüret előtt álló szilvában és birsben fertőz. A monília elsősorban a gyümölcsön keletkezett sebeken, sérüléseken át fertőz, de a gyümölcshéj elvékonyodása is lehetőséget ad a tünetek megjelenésére.

A sérülések körül kialakuló fertőzésből rendkívül gyorsan, akár 2-3 napon belül koncentrikus penészgyep párna alakul ki, ami a későbbiekben nedves időben megrothad, száraz körülmények között pedig gyümölcsmúmia lesz a termésből. A múmia általában rászárad a vesszőkre, és tavaszig is fennmarad a fán. A metszés során ezeket kell eltávolítani, mert a későbbiek során fő fertőzési forrásként szolgál.

Már jól megfigyelhető a piros gyümölcsfa takácsatkák áttelelő tojásai a fák vesszein, ágain. Az engedélyezett atkaölő készítmények zömének használata csak évente egyetlen alkalommal engedélyezett, ezért még egy szezonon belül ajánlott a készítmények rotációja, valamint az olajos lemosó készítmények bevetése, ha erős az őszi tojásprodukció.

Hasonló a helyzet a pajzstetű fertőzéssel kapcsolatosan, ugyanis a jelenleg rendelkezésre álló inszekticidekkel csak korlátozott eredményeket lehet elérni, de az átütő siker még várat magára. A pajzstetű fertőzés erősödése miatt máris több gyümölcsösben megkezdődött az ágak elszáradása. Akárcsak a takácsatkák esetében, itt is elengedhetetlen a télvégi olajos lemosó permetezés elvégzése.

Szamóca ültetvényeinkben az előző időszak esőzései és a kellemesen meleg idő kedvező feltételeket teremt a levélbetegségek kialakulásához. Most elsősorban a mikoszferellás levélfoltosság kórokozója jelent veszélyt, mely az idősebb, beteg levelekről terjed át a fiatal szívlevelekre. A kezdeti foltszerű tünetekből védekezés híján akár levélszáradás is kialakulhat. A mikoszferellás levélfoltosság mellett még fertőzhet a lisztharmat is, de ennek gyakorisága jóval kisebb mértékű.

Még mindig rajzik a selyemfényű puszpángmoly, ezért a buxus tulajdonosok éberségére szükség lesz egy darabig. Az egyes nemzedékek összefolyása megnehezíti az eredményes védekezést a kártevő ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

2022. július 7. 04:37

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Tavasszal folytatódik a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások ellenőrzése

2022. december 6. 11:24

Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.