Tovább folytatódik a száraz, forró nyár. Időnként kissé csökken a nappali hőmérséklet, de néhány nap után ismét 30 -35 C0 feletti hőmérsékleti maximumok alakulnak ki. Éjszakánként viszont már rendszeresen 20 fok alá csökken a levegő hőmérséklete. Országos eső továbbra sem volt, és nem is várható, a helyi zivatarok nem csökkentik a talaj krónikus vízhiányát, csupán átmeneti felfrissülésre alkalmasak. A csontszáraz talajból már nincs víz, amit a növények felvehetnének, minden növénynél jelentős a levélvesztés és a gyümölcshullás, illetve a napsütötte oldalon a napégés miatti levél-és termésszáradás. A növényi betegségek számára nincsenek meg az életfeltételek az újabb fertőzések kialakulásához, viszont a rovarkártevők többsége változatlanul rajzik és károsít.
Az almamoly a tavaszi rajzáskezdet óta folyamatosan repül a feromon csapdákba, a rajzás intenzitása elsősorban a helyi időjárási viszonyok függvénye. A rajzás folyamatossága miatt nem lehet élesen elkülöníteni a nemzedékeket, de a mostani már biztosan a második. A hernyókártétel még a rovarölő szeres kezelésben részesített gyümölcsösökben is eléri az 5 % körüli értéket. Csapadékot időnként kapott, nyugat-magyarországi gyümölcsösökben kis kolóniákban friss levéltetű fertőzést látni a hajtások 1-3 %-án, ugyanezen ültetvényekben ismét fertőz a lisztharmat és a varasodás az érzékeny fajtákon, de az újabb tünetek terjedése minimális mértékű. Az érzékeny fajtákon (Gála, Pinova) megjelent a kolletotrichumos gyümölcsrothadás, ami elsősorban tárolási betegségnek tekinthető, de feltehetően az alma számára kedvezőtlen életfeltételek miatt fertőz már most.
A szilvamoly rajzása kissé gyengült, de még így is 40-45 lepkét fognak a csapdák hetente, akárcsak keleti gyümölcsmolyból (35-40 db/csapda/hét). A csonthéjas gyümölcsök terméshullása is jelentős, akárcsak a darazsak, hangyák és harlekin katicák rágása okozta károkozás.
A nyugati dióburok fúrólégy rajzása a száraz idő és a kemény talaj miatt ingadozó, olykor minimálisra szorul vissza, de még számítani kell későbbi kártételekre. Jelenleg még a termésen nem figyelhető meg a fertőzés tünete.
A szőlőfajták érése az idén előbb jár, mint más években, a bogyóhéj elvékonyodása miatt a szürkepenészes rothadás veszélye megnőtt, ezért a megelőző védekezés fontosságát kell kiemelni. A fertőzés veszélyét itt is növeli a darazsak, hangyák, katicák és muslicák jelenléte, annál is inkább, mert az érő bodza termésén már károsít a foltosszárnyú muslica.