Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy az év legforróbb napjait éljük, de ez a forróság és szárazság alaposan megvisel növényt, állatot és embert egyaránt. A nappali 32-34 C0 után éjszakára sem csökken a hőmérséklet 20 fok alá. A hónapok óta tartó vízhiány legjobban az Alföldet sújtja, a Dunántúl térségében azért időnként hullik némi eső. A hőség és a szárazság miatt a betegségek szaporodása és terjedése minimális, a rovarkártevőknek azonban kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Almásokban a dunántúli térségben a varasodással fertőzött gyümölcsök aránya most 15 % körüli, viszont a lisztharmat a hajtásvégek 20 %-án jelentkezik. A korábban erősen terjedő vértetű fertőzés üteme kissé lecsökkent, viszont az almamoly hernyóbefurakodás helyenként meghaladja a 20 %-ot is. Az alma mellett a dió termésén is károsít az almamoly, így itt is indokolt a védekezés a kártevő ellen. Az almamoly rajzása folyamatos, időnként az időjárás függvényében ingadozó, ezért rendszeresen kezelni kell a fákat a kártevő ellen. Emelkedő tendenciát mutat az almalevél aknázómoly rajzás, akárcsak a takácsatkák felszaporodása, egyes ültetvényekben a levelek 30 %-a fertőzött, és további erősödés várható.

Lisztharmat fertőzés almán

A cseresznyelégy rajzása már alig érzékelhető, akárcsak a szilvamoly repülése, de ez csak a második nemzedékre vonatkoztatható, mert a harmadik nemzedék csak később fog megjelenni, ezért frissítsék fel a feromon csapdákat, akárcsak a keleti gyümölcsmoly esetében, annál is inkább mert ennek a kártevőnek négy nemzedéke károsítja a gyümölcsféléket. A cseresznye és meggyfák alatt sok a rothadó, moníliás gyümölcs, a leveleken pedig egyre több helyen jelentkezik a szigminás-és blumeriellás levélfoltosság, de az előbbi kórokozó megjelenhet a termés felületén is. Csapadékos időben várhatóan erősödni fog a megbetegedés.

Meggy blumeriellás levél
Szőlő sárgalapos csapda

Szőlő ültetvényekben megkezdődött a fürtök lehajlása, a bogyók borsó nagyságúak. A növények növekedési ütemét még nem befolyásolja a szárazság, viszont az amerikai szőlőkabóca lárvák zöme L2-L3 fejlettségű, kisebb arányban pedig L4 állapotú, tehát sürgető a kártevő elleni védekezés. A korábban jelentkező peronoszpóra és lisztharmat tüneteket blokkolta az extrém meleg, de csapadék esetén újabb fertőzési hullám indulhat el. Szürkepenészes-és feketerothadás fertőzést jelenleg nem találni a szőlőn. A zöldválogatás és a növények csonkázása kedvező hatással van a lombozat átszellőzésére, valamint a permetlé lombozatba juttatására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

A gesztenye krifonektriás kéregkárosodása és az ellene való védekezés lehetőségei

2019. március 22. 06:47

A Cryphonectria parasitica gombát az USA-ban először 1904-ben írták le. Európába valószínűleg amerikai közvetítéssel került be, a járványszerű pusztítás Észak-Olaszországból indult.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.