Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: kedvez az idő a lisztharmat és a varasodás számára

Agrofórum Online

Ha Medárd, akkor menetrendszerűen megérkezett az eső. Legalábbis az ország nyugati és északkeleti részére. Ilyen kettős az időjárás ma, mert a Dunától keletre meg süt a nap. Az elmúlt napokat is ez a kettősség jellemezte, mindenütt nyári meleg, fülledt, párás levegő a lehullott csapadéktól, helyenként záportól, zivatartól. Éjszakánként is 20 C0 körüli hőmérséklet, nappal közelít a 30 fokhoz. Gyakori a 8-10 órás nedvességborítás, ami kedvező a nedvességkedvelő kórokozók számára, de igen intenzív a kártevő rovarok szaporodása is.

Almásokban és körtésekben továbbra is erőteljesen szaporodik a levéltetű, a fertőzött hajtások aránya helyenként eléri az 50 %-ot is. Kórokozók közül a lisztharmat és a varasodás számára is kedvezőek az időjárási feltételek a terjedéshez. Házikertekben, körtén már megfigyelhetők a körterozsda első tünetei is. Rajzik az almamoly (16-20 lepke/hét/csapda), a fertőzött gyümölcsök aránya néhol meghaladja az 1 %-ot, elsősorban a nyári fajtákon. Újra emelkedik az almalevél aknázómoly imágók rajzása, valamint zavartalanul terjed az almafa vértetű a bezáródott lombkoronában.

Csonthéjasokban már most igen gyakori a sérült gyümölcsökön a moníliás termésrothadás terjedése, amit tovább fokoz a nagyobb nedvességborítás, ami kedvez a sztigminás-és blumeriellás levélfoltosságnak is. Rajzik ugyan a cseresznyelégy, de a kártevő a korábbi években megszokottnál kisebb létszámban. A keleti gyümölcsmoly ismét emelkedő létszámban repül a csapdákba, továbbá a szilvamoly folyamatosan rajzik, a fertőzött gyümölcsök aránya most 1-2 %-os.

A dió levelein egyre gyakoribb a tarka levéltetű kolóniája, a kis telepek egyelőre nem okoznak gondot, de mellettük sok a szemölcsös gubacsatka tünete is.

A jelenlegi időjárás ugyancsak kedvez a szőlő lisztharmat és a peronoszpóra első tüneteinek a megjelenéséhez, akárcsak a feketerothadásnak. A most virágzó szőlő különösen érzékeny a szürkerothadás fertőzésre, ezért a betegségek elleni preventív védelmet el kell kezdeni. Tömegesen rajzik az amerikai szőlőkabóca, a lárvák zöme most L1-L2 -es fejlettségű.

Az elmúlt héten elkezdte rajzását a selyemfényű puszpángmoly. A meleg időnek köszönhetően a rajzás koncentrált, nem úgy, mint más években. Az első hernyók kelése június 15-20 körül várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

2018. október 18. 02:49

A jó szőlősgazda igyekszik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között.

Hogyan folytassuk a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakban?

2022. május 14. 04:36

Hogyan folytassam a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakot követően a termések éréséig?