Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

Agrofórum Online

Remélhetőleg túl vagyunk a zord március végi napokon, és áprilisra visszatér a tavaszias idő. A viharos széllel betörő hidegfront országszerte hozott csapadékot, kisebb-nagyobb mennyiségben. A nyugalomba vonult levegő fagyos éjszakákat hozott az éppen virágzó kajszi, őszibarack és korai szilvákra, így kétséges ezek idei termése.

Növényvédelmi szempontból szintén aggályos a hideg időjárás, mert a most támadó kórokozók közül mind a virág- és hajtásfertőző monília mind pedig az őszibarack tafrinás levélfodrosodása számára kedvező feltételeket teremt az ilyen időjárási környezet. A monília minden csonthéjas gyümölcsfélét képes fertőzni a virágon keresztül, egészen a virágzás végéig, behatol a hajtásba és a vesszőbe, hervadásos tüneteket okozva, akár egész ágrészek halnak el a fertőzéstől. Több évi rendszeres megbetegedés akár a fa kipusztulását is előidézheti.

A tafrinás levélfodrosodás az őszibarackot fertőzi, de a hűvös-csapadékos környezeti feltételek fennállása esetén, akár már a tél folyamán is megfertőződnek a levélkezdemények a rügypikkelyek alatt. Rügyfakadáskor már eleve fertőzött levélkék bújnak elő. Az egyes fajták érzékenysége igen eltérő, különösen fogékonyak a sárga húsú fajták és a nektarinok. Rózsaszín bimbós állapotig kiválóan védenek a fertőzéstől a réz tartalmú készítmények, virágzás idején viszont más, szerves kontakt-és felszívódó gombaölő készítményeket használjunk. Elvirágzás után visszatérhetünk a rezek használatára, de csak a rézhidroxid-és a tribázikus rézszulfát hatóanyagúak jöhetnek számításba. Ezek a készítmények egyúttal védelmet nyújtanak a moníliás fertőzés ellen is.

Hoplocampa flava

A korai szilvafajták elkezdtek virágozni. A poloskaszagú szilvadarazsak ebben az időszakban rajzanak és rakják petéiket a virágok csészecimpáira. A kártételt két faj (Hoplocampa flava és H.minuta) okozza, viszont fehér színű ragacsos fogólappal a rajzás kiválóan megfigyelhető. Védekezni sziromhullásig kell, méhkímélő növényvédelmi technológiával, azaz kizárólag olyan készítményekkel, melyek a házi méheket és más megporzó rovarokat megkímélik. A kikelt lárvák a szilva fiatal termését károsítják, és a kiodvasított gyümölcs lehull a fáról.

Az almafákon és a ribiszkebokrok kiterült levelein már jól látszik a levélpirosító levéltetvek szívogatása. A torzult levelek védelmében megfigyelhetők a kártevők. Ha most védekezünk csak, elkerülhetjük a további kártételt, de a tünetek már megmaradnak a leveleken.

Az almafa varasodás aszkospórái beértek, így bármely pillanatban bekövetkezhet a spóraszóródás. Megelőző védekezésre az időjárási körülményeknek megfelelő készítményt használjunk, ugyanis hideg időben nem mindegyik hat kellőképpen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Mikor (ne) vessük a repcét?

2021. augusztus 27. 04:39

A repce vetésidejének megválasztásával nagyon sok, a vegetációs időszakban megoldandó probléma kialakulása már eleve eldől.

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.

A nyugati dióburok-fúróléggyel kapcsolatos 2019. évi tapasztalatok

2019. október 23. 04:38

A 2019-es évben a késő tavaszi fagyok, az elhúzódó hűvös időjárás és a nyár végi/ősz eleji relatív vízhiány mellett a diósgazdáknak és házikert tulajdonosoknak egy másik problémával is meg kellett küzdenie, mégpedig a dió egy hazánkban néhány éve felbukkant károsítójával, a nyugati dióburok-fúróléggyel.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.