A február utolsó dekádjában jelentkező télies lehűlés az éjszakai fagyok mellett nem hozott nagyobb mennyiségű csapadékot, így tovább folytatódott a talajok felső rétegének száradása.
Még ilyen, viszonylag alacsony napi hőmérséklet mellett is a talajok napi párolgási képessége eléri a 2-2,5 mm-t. Fontos ilyenkor is mindent megtenni a párolgás csökkentése érdekében.
Ennek köszönhetően a már korábban megkezdődött őszi káposztarepce és kalászos gabona fejtrágyázás mellett más talajmunkákat is meg lehet kezdeni a szántóföldeken. Több térségben megkezdődött a folyékony nitrogén fejtrágya kijuttatással együtt az őszi árpa és búza gyomirtása, mert a T1-T2 típusú gabona gyomnövények fejlődése a tél folyamán sem állt le, az idő melegedésével pedig újabb lendületet kaphat.
A kellően felszikkadt talajok már elbírják a talajművelő eszközöket is, így megkezdhető a kora tavaszi vetésű tavaszi árpa és a zab területek simítózása és a vetőágy előkészítése, mert a március eleji időjárási előrejelzések ismét tavaszias napokat ígérnek.
Átmeneti szünet után tovább fog folytatódni a repce szárormányosok rajzása, főként a napsütéses déli- délutáni napszakokban, ezért különösen fontos folytatni a bogarak sárgatálas vagy sárga ragacsos fogólapos rajzás megfigyelését. A bogár 15 0C-nál kezdi meg betelepedését a repce állományokba.
A napi fogás folyamatos megfigyelésével jól követhető a kártevő jelenléte, de a megbízható fogási adatok érdekében a sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani. Borongós vagy szeles napokon az ormányosok szívesebben tartózkodnak a növényállományban, ezért ilyenkor fűhálózással sikeresebben gyűjthetők össze a szárormányosok.
Vizuális megfigyelés esetén már négyzetméterenként 1 darab repce szárormányos imágó jelenléte is indokolttá teszi a védekezés megkezdését. Hűvösebb idő vontatottabb betelepedést és kártételi időszakot idéz elő, emiatt több alkalommal is kialakul akkora fertőzöttség, ami ismételt védekezést kényszerít ki a gazdálkodóból.
Hűvösebb időben elsősorban a piretroid típusú rovarölő készítmények használata az előnyös, mert más készítmények melegebb körülmények között fejtik ki hatásukat.
10-110C-on már előbújik ugyan a repcefénybogár is, sőt 150C-on már repülni is képes, de a kártevő ideje majd a repce bimbósodásának időszakában jön el. Mindenesetre létszámuk alapján már most jól szignalizálható későbbi potenciális kártételi veszélyességük.