Május közepén változékonyan alakult az időjárás. Napsütéses és felhős, csapadékos időszakok váltogatták egymást, ennek következtében szinte minden tájegységben hullott több-kevesebb eső. Mennyiségtől függetlenül mindez kedvezően hatott a növények fejlődésére, de a mintegy 2 hetes lemaradást nem tudták pótolni a növények. A csapadékos napok hatására minden növénykultúrában felerősödött a kórokozók terjedése, a rovarkártevők támadása a repce kivételével eddig elmaradt a várakozásoktól.
Az őszi árpa mindenütt kalászol és egyúttal elkezdődött a virágzása, a búza pedig a kalászhányás kezdetén van. A csapadékos napok kedveznek a gabonalisztharmat, a levélfoltosságot okozó betegségek és a kalászfuzáriózis terjedésének. Külön kiemelendő az árpa hálózatos levélfoltosságának (Pyrenophora teres) a megerősödése, ami már a zászlósleveleket és ezzel együtt a felső levélemeleteket veszélyezteti. Ez azért lehet gond a későbbiekben, mert ezek a levelek táplálják elsősorban a kalászt és a magkezdeményeket.
A kalászfuzáriózis fertőzés veszélye ettől az időszaktól kezdődően egészen a viaszérésig fennáll, tehát csak a preventív védekezés a legjobb megoldás a kalászok megbetegedésének megelőzésére. A jelenleg rendelkezésre álló készítmények, megfelelő permetezés technikával, időben kijuttatva, kellő hatékonysággal gátolják a kórokozó fajok terjedését.
A rovarkártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik terjedésének a változékony és kissé hűvösebb idő nem kedvez, így jelenleg még csak kevés táblán indokolt a védekezés. Erősödőben van viszont a gabona levéltetű fertőzés, a kolóniák már a zászlós leveleken szívogatnak, bár kicsik még a levéltetű telepek. Észlelési szinten már hálózhatók a gabonapoloskák is, további fertőzés erősödés várható a későbbiekben.
A repce elvirágzóban van, lecsökkent a fénybogarak egyedszáma is. A becőormányosok létszáma jelenleg 10-15 db 10 hálócsapásban, ami kissé kevesebb, mint korábban.
A napraforgó és a kukorica fejlődésének sokat segített a lehullott csapadék, a vetések zöme kinőtt a barkók „foga” alól. Rajzik viszont a vetési bagolylepke, ezért a közeljövőben figyelni kell a „mocskospajor” fertőzés alakulását.
A burgonya fejlettsége az eddigi hűvös idő miatt elmarad a megszokottól, ennek ellenére megjelentek a burgonyabogár áttelelt imágói. Létszámuk most még alacsony, de várható a fertőzés erősödése.
A borsóvetések egy részénél napokon belül megkezdődik a virágzás. A bimbókon megjelentek a borsólevéltetű első kolóniái, ezért indokolt a fertőzés felszámolása a virágzás kezdete előtt, amennyiben a növények 10 %-án láthatók a levéltetvek.