Növényvédelmi előrejelzés

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

Agrofórum Online

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

Legjobban a bogyós gyümölcsűeken látszik a fejlődés, de a csonthéjasok rügyei is kezdenek kivilágosodni. Már az alma és a körte is az élet jeleit mutatják. A Duna-Tisza közén a kimondottan korai kajszi virágrügyeiben már a február közepi kemény fagyok károkat okoztak.

A gyümölcsfák rügyfakadása miatt rövid időn belül be kell fejezni az olajos lemosó permetezéseket, nehogy a permetlé károkat tegyen a kifakadt rügyekben. Réztartalmú és kénes készítményekkel azonban a bimbók színesedéséig lehetséges a lemosó permetezés folytatása.

A melegedő idő előcsalogatta téli álmukból a vadméheket és a katicabogarakat. A méhek szorgalmasan járják virágpor után a most virágzó növényeket, a katicák pedig kutatják a fellelhető atka és levéltetű tojásokat, de hamarosan kikelt tetvekkel is táplálkozhatnak. Aktivizálták magukat az hideg elől elbújt ázsiai márványos- és zöld vándorpoloskák is. Egyelőre inkább csak a lakáson belül mozgolódnak, de hamarosan elindulnak a kizöldülő növényeken szívogatni.

Elérkezett az ideje a kerti pázsit megtisztogatásának. Az enyhe tél miatt a vakond nem tartott téli szünetet, így gyakori látvány a pázsitban a vakondtúrás. Gereblyével igazgassuk el a túrásokat, mert akadályozni fog a rendteremtésben, és egyébként is zavaró látvány.  Fűnyíróval az „avas” füvet vágjuk rövidre, majd gyepszellőztetővel távolítsuk el a száraz, filcesedett leveleket, hogy a fű gyökérzete minél több levegőhöz jusson. Ezután következik a tavaszi starter műtrágyázás és az érett komposzt egyenletes kiszórása. A kezelés és a felmelegedő talaj hamarosan csodát tesz, és friss leveleket hoz a pázsit.

A díszkertben is végezhető az elhalt tavalyi növénymaradványok tisztogatása, már metszhető a rózsa és a hortenzia valamint a klemátisz, típustól függően mindegyik másként. A kerti cserjéknek is jót tesz a télvégi lemosó permetezés, különösen, ha atka tojásokat vagy pajzstetvek nyomait látjuk a fás részeken. Most van itt az ideje az örökzöld puszpáng, a tiszafa, a babérmeggy sövények metszésének is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Erős a kártevő fertőzöttség, veszélyben a repcevetés

2020. augusztus 26. 11:38

Az elmúlt napokban az augusztusnak megfelelő időjárás uralkodott országszerte. A kellemes nappali hőmérsékletet csak elszórtan zavarta meg egy-egy zápor zivatar. Az éjszakák a hónapnak megfelelően felfrissülést hoztak.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.