Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonalevéltetvek

Agrofórum Online

Április utolsó hete változékony, de fokozatosan melegedő időjárással indult.

A melegebb nappalok és az enyhe éjszakák felgyorsították a növények fejlődését, de egyre több betegség és kártevő jelenik meg. A korai vetésű kukoricák egy része már kelésnek indult, de ezzel párhuzamosan még most is tart a napraforgó és a kukorica vetése. Az utóbbi időszakban csapadék csak szórványosan hullott, így nagy erőkkel folynak a munkálatok a határban.

Az őszi árpa kalászol, illetve hasban van, a búza pedig a szárbaindulás stádiumában van. A dús állományokban a tartósan párás időjárás kedvez a betegségek terjedésének, valamint a fertőzés erősödésének. A búza szeptóriás fertőzöttsége az alsó leveleken 26-50 % közötti, de néhány állományban eléri a 40-70 %-ot is. Emelkedett a sárga- és némileg a vörösrozsda fertőzés szintje is, ez utóbbi fertőzés erősödése várható a felmelegedés miatt. Általánossá vált a gabonalisztharmat fertőzés, 15-20% gyakorisággal, elsősorban a szártövön és az alsóbb leveleken. Árpán a lisztharmat és a törperozsda fertőzés stagnáló, a levélfoltosságot előidéző gombabetegségek előfordulása gócszerűen gyakrabban figyelhető meg. A melegedő időjárás hatására a vetésfehérítő bogarak szinte minden árpa- és búzatáblán gondot okoz. A fűhálózás során 10 hálócsapásban akár 400-500 bogarat begyűjthetünk, folyamatos a peterakás, de a lerakott peték egy részéből már napokon belül megkezdődik a lárvakelés, tehát elhúzódó lárvakelésre és kártételre kell számítani minden kalászos kultúrában, beleértve a tavaszi kalászosokat is. A vetésfehérítő bogarak súlyosbodó kártétele mellett a napokban a gabonalevéltetvek kis kolóniái is megjelentek. A párás és melegedő időjárás kedvező a levéltetű telepek növekedéséhez és gyarapodásához.

Szárormányos lárvája

Az őszi káposztarepce teljes virágzásban van. A szárormányosok létszáma fokozatosan csökkenő tendenciát mutat, ugyanakkor a lárvák károsítása a szárban és a levélnyélben még most is észlelhető. A fénybogarak előfordulása folyamatosan sok, de a bőséges táplálék miatt kisebb a kártétel, a kártevő elleni védekezést inkább a kissé emelkedő létszámú becőormányos népességhez érdemes igazítani, a méhkímélő technológia szabályainak szigorú betartása mellett.

A kukorica és a napraforgó barkókártevői már a vetés kezdetével együtt megjelentek. Veszélyes mértékű kártételükre abban az esetben kell számítani, ha valamilyen oknál fogva a növények kelése vontatottá válna. A biztonság kedvéért érdemes a vetéseket folyamatosan ellenőrizni, mindaddig, míg a növények ki nem nőnek a barkók „foga” alól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Itt az ideje védekezni az őszi kalászosokban

2018. április 4. 06:47

Az őszi árpa napokon belül szárba indul, ezért fontos megakadályozni a kórokozók terjedését az alsó idősebb levelekről a felső levélemeletek irányába.