A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.
A mostani, csapadékos időjárás elősegíti a cseresznye éréskori repedését, ezzel elősegítve a gyümölcsmonília és az antraknózis megjelenését.
A gyümölcstermesztő gazdaságok feromon csapdái még most is rengeteg molylepkét fognak. A csapdákban különösen sok az almamoly, mely a virágzás óta folyamatosan és magas létszámmal repül, de a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly csapdák is rendszeresen cserére szorulnak a sok berepülő egyed miatt.
Most még nem látható a rajzás vége, ezért tartós védekezésre kell felkészülni. A levelek takarásában levő almákon már megfigyelhető az almamoly berágása a gyümölcsbe, ezek a terméskezdemények lehullanak a fáról. Az almás termésűek baktériumos tűzelhalását jelző szoftverek folyamatos, maximális fertőzési veszélyt jeleznek. Néhány érzékeny fajtán láthatóak elhervadt hajtások, ezeket a fertőzés terjedésének megállítása érdekében távolítsuk el a fákról, és más lehetőség híján permetezzünk rézhidroxid gombaölőkkel, mely egyúttal besegít a varasodás elleni küzdelembe is.
Szilvásainkban az erős szilvamoly fertőzés mellett a takácsatka fertőzés erősödő tendenciájára kell figyelmet fordítani. A kártevő egyedszáma több helyen meghaladja a veszélyes nagyságúnak számító 5 egyed/ levél értéket, ezért védekezzünk atkaölő készítménnyel a fertőzés megállítása érdekében.
A szőlőbogyók most vannak a fertőzésre legérzékenyebb fenológiai stádiumban. A tarka szőlőmoly hernyói már a hűvösebb klímájú nyugati tájegységekben is kikeltek, de az időjárási körülmények egyaránt kedvezőek továbbra is a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a fekete foltosság kórokozóinak, ezért a komplex védekezés nyújt csak termésbiztonságot a szőlészeknek.