A kajszi termését elvitte a fagy. A kalászosokban és a repcében már védekezni kell, megjelentek a szárormányosok, a fénybogár, illetve a levélfoltosság és a sárgarozsda.
Március utolsó dekádjára elmúltak a fagyos éjszakák, nappalra pedig általában 10 oC fölé kúszik a hőmérő higanyszála. A talajok száradásával párhuzamosan fokozódik a szántóföldi és kertészeti munkák üteme. Sajnos a belvízzel borított területeken erre még várni néhány hetet. A tartósan vízzel elárasztott növényekben már most lehet látni a pusztulást. Itt gondoskodni kell más veteményről, vagy pedig ebben a szezonban ugarolni kell ezeket a területeket.
Őszi káposztarepcében megkezdődött a növények szárba indulása, sőt néhány helyen már rejtetten virágbimbókat is ki lehet tapintani. A korábbi hidegben visszahúzódott repce szárormányosok ismét támadásba lendültek, és folytatják károsításukat, illetve tojásrakásukat. Melléjük immár egyre nagyobb számban társulnak a repce fénybogarak, melyek kiéhezve keresik a táplálékul szolgáló virágbimbókat, melyeket megrágva jutnak a virágpollenhez. Rágásukkal megsértik a bibét, így abból már nem lesz becő. Ha a kártevők egyedsűrűsége eléri a veszélyességi küszöbértéket, haladéktalanul védekezni kell.
Őszi kalászos gabonákban már nem halogatható a T1-T2-es fejlődési típusú gyomok elleni védekezés, mert virágzik a tyúkhúr és a veronika is. Ahol sok napraforgó árvakelésre lehet számítani, ott még várhatunk a vegyszeres gyomirtással.
A dús, jól bebokrosodott őszi árpában és búzában egyre- másra jelennek meg a kórokozó gombák is. Árpában jellemzően a helmintospóriumos levélfoltosság és csíkoltság, búzában az idősebb leveleken a szeptóriás levélfoltosság a domináns, igaz egyelőre csak kis mértékben. Árpában és búzában egyaránt megfigyelhető a gabonalisztharmat tünete, és néhány tájegységben látható a sárgarozsda jellegzetes telepe a leveleken.
Még egyik fertőzés sem erős, de felhívja a figyelmet a rendszeres határszemlék fontosságára. A következő napokban fog eldőlni, hogy melyik kórokozónak kedvez az időjárás, ugyanis, ha hűvös csapadékos lesz, akkor felerősödhet a sárgarozsda fertőzés. Ebben az esetben, nem halogatható a védekezés, mert rövid időn belül járvány lehet. Meleg, párás időben viszont a lisztharmat fertőzés erősödésére lehet számítani.
Már bizonyos, hogy a kajszi termését elvitte a fagy. Most termés híján alaposabb metszésben lehet részesíteni a fákat. Más kultúrákban kisebb a fagykár, lehet készülni a növényvédelmi munkálatokra. Az áttelelt alma és körte leveleken szóródásra kész a varasodás gomba aszkospórája, ezért a lemosó permetezés után ismét lehet folytatni a védekezést, ha megjön az eső. Most még kontakt készítményeket használjunk, de ha kifakadnak az első lomblevelek, elővehetőek a felszívódó gombaölők is. Támadásra készen állnak a sodrómolyok és az almafa levélpirosító levéltetű.
Már kihelyezhetőek a rovarok rajzását követő feromon csapdák, mert április elejétől több kártevő megjelenésére lehet számítani.