24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hatékonyabbá válik a kukorica molykártevők elleni védelme

KITE Zrt.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) a kukorica jelentős mennyiségi és minőségi kártevői. A kukoricamoly első nemzedéke a vegetatív fejlődési szakaszban főként a szár belsejében rágva, a tápanyagáramlás akadályozásával okozhat termésveszteséget. A kukoricamoly második nemzedéke a virágzás után károsít, amikor a lárvák a csőbe rágva elősegítik a toxintermelő Aspergillus flavus és Fusarium fajok fertőzését.

A gyapottok-bagolylepke második nemzedéke a kukoricacső kártételével szintén hozzájárul a fent említett gombák megtelepedéséhez. A termés toxintartalma (aflatoxin, DON) csökkenti az értékesíthetőséget, ami jelentős bevételkiesést okoz, nem beszélve az élelmiszerbiztonságról és a takarmányozási problémákról.

Aspergillus flavus és Fusarium kórokozó gombafajok megjelenése kukoricacsövön
(Fotó: Kecskés István, KITE Zrt.)

A korábban jól működő védekezési stratégiák a klímaváltozás hatására egyre kevésbé megbízhatók, és jelenleg nincs egységes szakmai iránymutatás arra nézve, hogyan lehet úgy alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, hogy a termelés ökonómiai hatékonysága javuljon. A kockázatok pontosabb felmérése érdekében a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóságának fejlesztő munkatársai áttekintették a kukorica tenyészidőszakában rendelkezésre álló hőösszeget, a szántóterület és a kukorica vetésterületi arányát, és ezekből a kukorica növényvédelmi kockázatát jellemző tényezőt számítottak ki 2,5 km-es felbontásban. Az eredmények alapján az országot olyan eltérő kockázattal bíró területekre bontottuk, melyeken eltérő védekezési stratégiát alkalmazhatunk.

A kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke kártételkockázati térképe
(Forrás: KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóság)

Az első védekezési időszak a kukorica vegetatív fejlődése során a kukoricamoly első nemzedékét célozza. Az ország délkeleti, dél-dunántúli, néhol északkeleti részein a jelentős kártétel valószínűsége magas. Itt a csemege- és a vetőmagkukoricán túl a takarmány- és silókukoricában is nagy eséllyel szükség lehet védekezésre a rajzáscsúcs után. Itt érdemes már május közepén kihelyezni a fény- vagy csalétekcsapdákat. Az ország középső részein a peteszám vizsgálata segíthet eldönteni, hogy szükséges-e a beavatkozás, míg az északi, alacsonyabb kockázatú területeken a növényvédelmi megfigyelés fenntartása javasolt.

Az első védekezés célja a mennyiségi kártétel, a szár- és címertörés megakadályozása
(Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)

A második védekezési időszak célja a csőkártétel és ezzel együtt a toxintermelő gombák megtelepedésének megelőzése. A gyapottok-bagolylepke vándorló faj, második nemzedéke országos szinten is jelentős, és a kártétele nyomán kialakuló gombafertőzések is elsősorban hozzá köthetők. Ellene minden térségben indokolt a védekezés a rajzáscsúcs után.

Gyapottok-bagolylepke lárvája károkozás közben a kukoricacső végén
(Fotó: Sári-Barnácz Fruzsina Enikő, KITE Zrt.)

Csőkártételt azonban a kukoricamoly második nemzedéke is okozhat. Az ország déli részein, ahol a kukoricamoly első nemzedéke ellen is beavatkoztunk, érdemes a hangsúlyt a gyapottok-bagolylepke elleni beavatkozásra helyezni. Ha az időjárási körülmények kedveznek a kártevőnek, a kukoricamoly második nemzedéke ellen is szükség lehet permetezésre, különösen a középső, ill. északkeleti országrészeken. Ez nemcsak az adott évi termést védi, hanem csökkentheti a következő évben fellépő kukoricamoly-populációt is.

Kukoricacsőben táplálkozó kukoricamoly-lárva (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)


A védekezések megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy a fejlett kukoricaállományban a kijuttatás gyakran nehezített, a második védekezési időszakban a hagyományos szántóföldi permetezőgéppel már nem megoldható. Erre a problémára ad hatékony választ az akár drónnal is végezhető Inecor® rovarölő szeres kezelés, mellyel a KITE Zrt. fejlesztői által több éven át végzett kísérletek is alátámasztották, hogy a molykártevők ellen kiváló hatékonyságot érhetünk el a drónos permetezésre jellemző kis lémennyiség esetén is.

A témáról többet megtudhat korábbi cikkünkből vagy a molykártevők elleni védekezésről készült összefoglaló oldalunkon! A védekezési technológia kialakításával, a kezelési időzítésekkel és a védekezésre ajánlott készítményekkel kapcsolatban keressék bizalommal a KITE Zrt. agronómiai szaktanácsadó kollegáit!

Az Inecor®  rovarölő permetezőszer a NÉBIH 8360/13798-2/2025 számú engedélyokirata alapján azonos a 02.5/1126/5/2008. MgSzHK számon engedélyezett Coragen®  20 SC rovarölő permetezőszerrel.

Sári-Barnácz Fruzsina Enikő, fejlesztőmérnök

Ez is üszög, az is – mikor kell félni tőle?

2025. július 27. 08:10

Üszög a kukoricán? Ne kapkodjunk a permetező után – mutatjuk, mikor segít a védekezés, és mikor csak pénzkidobás!

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Válaszok a klímaváltozásra - vetéstől aratásig

2021. szeptember 24. 10:39

Augusztus végén Dalmandon nagyszabású szántóföldi bemutatóval várta a gazdálkodókat a KITE Zrt., ahol az elmaradhatatlan gépbemutató mellett négy kultúrában mutattak komplex technológiai javaslatokat az érdeklődőknek. A kukorica és a napraforgó mellett a szója és a cirok is szerephez jutott.

Talajjavítás a világ körül

2022. augusztus 1. 07:34

A termesztéstechnológiában hatalmas különbségek vannak, azonban van egy közös pont: mindenhol szükség van talajmeszezésre, amire világszerte egyre többen Omya Calciprillt használnak.

Nyilván az első!

2022. január 19. 10:37

Meddig lehet első helyezett egy fajta egy kísérletsorozatban? A kérdés költői, az viszont tény, hogy ES Pallador szójafajtánk hetedik éve éri el a legmagasabb termésátlagot a NÉBIH posztregisztrációs kísérleteiben. A KITE Zrt. szójafajta-portfóliójának zászlóshajója a népes mezőnyből kitűnve, a tőle elvárható módon 2021-ben is a dobogó legfelső fokára állt fel.

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025. április 16. 16:10

Az utóbbi években, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.