Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hatékonyabbá válik a kukorica molykártevők elleni védelme

KITE Zrt.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) a kukorica jelentős mennyiségi és minőségi kártevői. A kukoricamoly első nemzedéke a vegetatív fejlődési szakaszban főként a szár belsejében rágva, a tápanyagáramlás akadályozásával okozhat termésveszteséget. A kukoricamoly második nemzedéke a virágzás után károsít, amikor a lárvák a csőbe rágva elősegítik a toxintermelő Aspergillus flavus és Fusarium fajok fertőzését.

A gyapottok-bagolylepke második nemzedéke a kukoricacső kártételével szintén hozzájárul a fent említett gombák megtelepedéséhez. A termés toxintartalma (aflatoxin, DON) csökkenti az értékesíthetőséget, ami jelentős bevételkiesést okoz, nem beszélve az élelmiszerbiztonságról és a takarmányozási problémákról.

Aspergillus flavus és Fusarium kórokozó gombafajok megjelenése kukoricacsövön
(Fotó: Kecskés István, KITE Zrt.)

A korábban jól működő védekezési stratégiák a klímaváltozás hatására egyre kevésbé megbízhatók, és jelenleg nincs egységes szakmai iránymutatás arra nézve, hogyan lehet úgy alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, hogy a termelés ökonómiai hatékonysága javuljon. A kockázatok pontosabb felmérése érdekében a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóságának fejlesztő munkatársai áttekintették a kukorica tenyészidőszakában rendelkezésre álló hőösszeget, a szántóterület és a kukorica vetésterületi arányát, és ezekből a kukorica növényvédelmi kockázatát jellemző tényezőt számítottak ki 2,5 km-es felbontásban. Az eredmények alapján az országot olyan eltérő kockázattal bíró területekre bontottuk, melyeken eltérő védekezési stratégiát alkalmazhatunk.

A kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke kártételkockázati térképe
(Forrás: KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóság)

Az első védekezési időszak a kukorica vegetatív fejlődése során a kukoricamoly első nemzedékét célozza. Az ország délkeleti, dél-dunántúli, néhol északkeleti részein a jelentős kártétel valószínűsége magas. Itt a csemege- és a vetőmagkukoricán túl a takarmány- és silókukoricában is nagy eséllyel szükség lehet védekezésre a rajzáscsúcs után. Itt érdemes már május közepén kihelyezni a fény- vagy csalétekcsapdákat. Az ország középső részein a peteszám vizsgálata segíthet eldönteni, hogy szükséges-e a beavatkozás, míg az északi, alacsonyabb kockázatú területeken a növényvédelmi megfigyelés fenntartása javasolt.

Az első védekezés célja a mennyiségi kártétel, a szár- és címertörés megakadályozása
(Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)

A második védekezési időszak célja a csőkártétel és ezzel együtt a toxintermelő gombák megtelepedésének megelőzése. A gyapottok-bagolylepke vándorló faj, második nemzedéke országos szinten is jelentős, és a kártétele nyomán kialakuló gombafertőzések is elsősorban hozzá köthetők. Ellene minden térségben indokolt a védekezés a rajzáscsúcs után.

Gyapottok-bagolylepke lárvája károkozás közben a kukoricacső végén
(Fotó: Sári-Barnácz Fruzsina Enikő, KITE Zrt.)

Csőkártételt azonban a kukoricamoly második nemzedéke is okozhat. Az ország déli részein, ahol a kukoricamoly első nemzedéke ellen is beavatkoztunk, érdemes a hangsúlyt a gyapottok-bagolylepke elleni beavatkozásra helyezni. Ha az időjárási körülmények kedveznek a kártevőnek, a kukoricamoly második nemzedéke ellen is szükség lehet permetezésre, különösen a középső, ill. északkeleti országrészeken. Ez nemcsak az adott évi termést védi, hanem csökkentheti a következő évben fellépő kukoricamoly-populációt is.

Kukoricacsőben táplálkozó kukoricamoly-lárva (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)


A védekezések megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy a fejlett kukoricaállományban a kijuttatás gyakran nehezített, a második védekezési időszakban a hagyományos szántóföldi permetezőgéppel már nem megoldható. Erre a problémára ad hatékony választ az akár drónnal is végezhető Inecor® rovarölő szeres kezelés, mellyel a KITE Zrt. fejlesztői által több éven át végzett kísérletek is alátámasztották, hogy a molykártevők ellen kiváló hatékonyságot érhetünk el a drónos permetezésre jellemző kis lémennyiség esetén is.

A témáról többet megtudhat korábbi cikkünkből vagy a molykártevők elleni védekezésről készült összefoglaló oldalunkon! A védekezési technológia kialakításával, a kezelési időzítésekkel és a védekezésre ajánlott készítményekkel kapcsolatban keressék bizalommal a KITE Zrt. agronómiai szaktanácsadó kollegáit!

Az Inecor®  rovarölő permetezőszer a NÉBIH 8360/13798-2/2025 számú engedélyokirata alapján azonos a 02.5/1126/5/2008. MgSzHK számon engedélyezett Coragen®  20 SC rovarölő permetezőszerrel.

Sári-Barnácz Fruzsina Enikő, fejlesztőmérnök

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Hatékony is lehet a fenntarthatóság? - John Deere gépek a talajvédelmi bemutatón

2022. június 15. 17:13

Talajvédelmi technológiai megoldásokkal, a szélsőséges környezeti viszonyoknak is jobban ellenálló fajtákkal, és jövőbemutató megoldásokkal várta a termelőket a KITE Zrt. a mezőfalvai NAK Szántóföldi Napokon.

A KITE is elindította duális képzését a szervizeiben

2018. január 25. 04:07

2017-ben indult el a program hat diákkal, akik ma már örömmel töltik a gyakorlati idejüket a KITE Zrt.-nél.

Tíz évnyi munka megkoronázása

2021. augusztus 27. 08:24

A KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR) idén márciusban nyerte el a Magyar Innovációs Szövetség elismerését, az ünnepélyes díjátadásra viszont csak a napokban került sor a Pesti Vigadó Dísztermében megrendezett eseményen.