Növényvédelem
Fizetett tartalom

Mire figyeljünk a tavaszi kalászos gyomirtásnál?

Bayer Crop Science

A 2023. év ősze az ország nagyobb területén az átlagosnál több csapadékot hozott. A Dunántúl egyes területein 30%-kal több csapadék hullott az elmúlt évekhez képest, és mindössze az alföldi régió kisebb régióiban esett a sokévi átlaggal megegyező csapadék (forrás: www.met.hu). Ez az időjárás megnehezítette az őszi szántóföldi munkákat, sok helyen a tervezettnél kevesebb őszi búza vagy őszi árpa került elvetésre, és az őszi gyomirtások egy része is kényszerűen a tavaszra tolódik.

Mire érdemes odafigyelni, amikor a tavaszi kalászos gyomirtásokat tervezzük?

A tavaszi gyomirtás időzítése és a megfelelő szerválasztás legalább olyan fontossággal bír, mint a megfelelő permetezéstechnika. Azokon a területeken, ahol nem történt meg az őszi gyomirtás, sok helyen találunk már most T1, illetve T2 életformájú gyomnövényeket. Az enyhe időjárásnak köszönhetően pedig a kultúrnövény mellett a gyomnövények is gyorsan fejlődnek.

Nagyon fontos tehát az időben történő beavatkozás. Annak érdekében, hogy a gyomkonkurenciát minél hamarabb kikapcsoljuk, és az állományok egészségesen fejlődjenek, szükséges a tavaszi gyomirtást időben elvégezni. A Bayer tavaszi kalászos-herbicid kínálatában a legváltozatosabb gyomviszonyokra is megoldást tudunk kínálni.

A Bayer ajánlata általános tavaszi gyomirtásra a Sekator OD. Magról kelő kétszikűek ellen 2-4 leveles korban, ragadós galaj ellen 1-3 levélörvös fejlettségkor, mezei acat ellen pedig annak tőlevélrózsás állapotában a leghatékonyabb. A megfelelő hatékonyság érdekében a kultúrnövény két nóduszos állapotáig szükséges kijuttatni, dózisa 0,15 l/ha.

A Huszár Aktív Plusz kiegyensúlyozott és egyenletes hatékonyságot nyújt nagy széltippan, perje fajok és vadzab ellen. Kiváló a magról kelő és az évelő kétszikűek elleni hatékonysága, valamint kiemelkedő a hatékonyságra mezei acat és a legfontosabb magról kelő kétszikű gyomnövények és az árvakelésű napraforgó ellen. Engedélyezett dózisa 1,0 l/ha, őszi búzában, rozs és tritikálé kultúrákban használható. Kijuttatása tavasszal a bokrosodás kezdetétől az egy szárcsomós állapotig engedélyezett.

Az Atlantis OD két hatóanyag-tartalmú készítmény, amely kiváló megoldást nyújt a fontos egyszikű gyomnövények ellen, akár vegyes fertőzöttség esetén is. Emellett sok kétszikű gyomfaj ellen is eredményes. Nagy széltippan (Apera spica-venti) és parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides) ellen 1,0-1,25 l/ha dózissal kell a kezelést elvégezni.

Gátolt növekedési viszonyok között (szárazság, tápanyaghiány), valamint erős gyomfertőzés esetén a hatékonyság jól fokozható 1 l/ha Mero hozzáadásával. Túlfejlett gyomok és két szárcsomós állapothoz közeli búza, vagy extrém erős gyomfertőzöttség esetén indokolt az 1,25-1,5 l/ha dózis alkalmazása, amely a hélazab (Avena fatua) ellen is teljes hatékonyságot nyújt.

Rozsnok fajok (fedél rozsnok, mezei rozsnok, gabona rozsnok, bókoló rozsnok, meddő rozsnok) ellen 1,5 l/ha dózissal lehet a legjobb gyomelnyomó hatást elérni. A kezelt rozsnok növények zöldtömege nagymértékben csökken, virágzásuk elmarad, kárt nem okoznak. A rozsnok fajok (Bromus spp.) ellen azok minél fejletlenebb állapotában célszerű védekezni. Fejlettebb gyomok, későbbi kijuttatás, illetve száraz időjárás esetén a hatékonyság javítható 1 l/ha Mero hozzáadásával.

Az Atlantis OD elsősorban az őszi búza egyszikű gyomnövényei ellen hatékony, de hatékonyan pusztítja a magról kelő keresztes virágú gyomokat, valamint a szikfű- és pipitér fajokat is. További kétszikű gyomfajok jelenléte esetén Sekator OD-val, vagy észter formájú MCPA készítménnyel való tankkombináció javasolt.

Láthatjuk tehát, hogy a Bayer Crop Science kínálatában számos megoldás áll rendelkezésre a termelők részére.

Személyre szabott ajánlatainkért keresse helyi szaktanácsadó kollégáinkat!

Bayer Crop Science

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Gyors, hatásos korai gyomirtás kalászosokban

2023. február 23. 05:38

Az ősszel nagy területen elvetett gabonák, köszönhetően a zömében enyhe és csapadékos időjárásnak, szépen fejlődtek. Ez az idő a gyomok növekedésének is igen kedvező volt. Akinek ősszel sikerült a gyomirtást elvégezni, valószínűleg mostanra tiszta a területe, de sokaknak nem volt rá lehetősége, nekik most korán kell beavatkozniuk.

Egyszikű gyomok az őszi kalászosokban és az ellenük való védekezés tavaszi lehetőségei

2019. január 23. 07:38

Az őszi kalászosokban előforduló egyszikű gyomok elleni hatékony védekezés általános elveiről, tényezőiről és az alkalmazható készítményekről ad átfogó képet a szerző.

Már majdnem a Csillagok háborúja: lézeres gyomirtás robotokkal

2024. január 29. 13:40

A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.

A magas termésszintek záloga az időben elvégzett gyomirtás

2024. március 11. 14:40

A gyomnövények jelentősen csökkenthetik a kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét, ezért a gazdálkodók jövedelmezősége nagymértékben függ a komoly terméskiesést okozó fajok elleni védekezés eredményességétől.