Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az állati takarmányok veszik át a vezető szerepet a magyar exportban?

Az állati takarmányok veszik át a vezető szerepet a magyar exportban?

Agrofórum Online

Május első hetei sok tanulsággal szolgáltak. Az történt, hogy a szántóföldi növények árai emelkedésbe kezdtek. Hogy miért is? Hát hiány az nincs. Rossz globális terméskilátások sincsenek. A többi piac hatása érkezett meg ismét az árutőzsdékre.

Akik a mezők széléről nézik, sose felejtsék el azokat, akik a monitorokon követik, és összefüggéseikben keresik a legjobb megtérülést a különböző piacokon. Rövid megingást mutattak a részvénypiacok, és a befektetők máris körülnéztek, néhány gyenge negatív hírre pedig a tőzsdei motorok elkezdtek kötni.

A lényeg, hogy itthon is elkezdődött egy látható mértékű áremelkedés. Ennek ellenére a gazdák túlnyomó többsége nem kötötte le termését. A letargiából egyből a kapzsiságba fordultunk át, ahogy történt az alig pár hónapja (következményei jórészt még mindig nyomják a raktárakat).

Emlékszünk a mondásra: „lesz az még kétszázezer is.”

Nem tanulunk. Megyünk a megszokások nyomvályúiban. Hogy hová? Nem kérdés: tönkre. Elnézést a kemény szavakért, de láthatóan nem tanultuk meg a leckét. Az igen merev vetésszerkezetben alig van változás.

Tavasszal – többek között persze – 800 ezer hektár kukorica és 700 ezer hektár napraforgó került elvetésre. Alapnövényeink közül a szója és a rozs területe emelkedik, a repcéé, durumé stagnál, a búzáé, kukoricáé, árpáé trendszerűen zsugorodik…

De mielőtt gabonapiaci előrejelzésekbe torkollna e cikk, eredeti küldetése, a magyarországi szántóföldi növénytermesztés kitörési pontjai helyett, legyen elég annyi, hogy az áremelkedések nem tartósak.

Mik lehetnek a kitörési pontok? Például az, hogy meg kell tanulnunk számolni. Nemcsak a beruházások megtérülését, hanem mindennapi tevékenységünk számszaki alapjait is meg kell teremteni. Akinek pedig nem jön ki a matek, azoknak kell leginkább nehéz döntéseket hozniuk.

Ha fenntartható mezőgazdálkodást akarunk folytatni, akkor az exportirányultság, és az ehhez nélkülözhetetlen nemzetközi versenyképesség alapkövetelmény. A másik út a belső piac ellátására való törekvés, a maga brutális mennyiségi zsugorodásával együtt.

Ez utóbbi azonban nem reális alternatíva, hiszen az import könnyedén (még jobban!) kinyomna minket saját piacunkról. Egyszerűen nem tudunk tömegcikkek nélkül létezni, azok pedig egyre nagyobb üzemméretet, egységes tételeket és kiemelkedő minőséget igényelnek.

Bár az export legnagyobb szeletét még mindig a gabonafélék alkotják, idén ezt a pozíciót – előrejelzésem szerint – az állati takarmányok veszik át, méghozzá tartósan.

Miért gondolom ezt? Azért, mert bár a jelenlegi gabonaárakon már bárkivel versenyre kelhetünk, egységes tételeink olyan nevetségesen kicsik, hogy nem tudnánk egy rendes irányvonatot sem megtölteni. Azonnal kellene a fajtaválasztás, a technológia és az értékesítés terén egységre lépnünk, mert holnap már késő…

Kitörési pont lehet a diverzifikáció is. Miközben a szántóföldi növények tartósan kedvező piaci viszonyai a termelési kedvet hosszú évekig magasan tartották, addig az állattartókat kirostálták a hektikus piaci, jövedelmezőségi viszonyok.

Tehát, míg az állattartók mezőnye már a legjobb harcosokat tudja soraiban, addig a növénytermesztőké még szép számmal tartalmaz fegyverhordozókat. Ebben a helyzetben a piaci viszonyokban beállt fordulat éppen ezt hozza felszínre.

Amennyiben a terményárak tartósan alacsonyak maradnak, az állattartók kedvező költségviszonyok között tovább fognak erősödni. Közülük is egyre többen lesznek képesek arra, hogy hatékonyságukat nemzetközi versenyképességi szintre emeljék. Így, amikor érkezik a következő hullámvölgy, már nagyobb ellenállóképességgel fognak rendelkezni.

Fórián Zoltán

Erste Agrár Kompetencia Központ

Cikkünk teljes terjedelmében az Agrofórum legfrissebb, 2024/06. számában olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Reálértéken nagyot estek a termőföldek tavalyhoz képest

2024. június 22. 08:10

Noha az árak emelkedése továbbra is töretlen, a tavalyi 3,8%-os árnövekedés reálértéken 13%-ot meghaladó csökkenést jelent.

2025-től vége a termelők felvásárlókkal szembeni kiszolgáltatott helyzetének

2024. június 16. 10:10

Jogi eszközökkel biztosítják az erősebb védelmet számukra, valamint megteremtik a termeltetők és termelők közötti kapcsolatrendszer új jogi alapját.

Kiegyenlítetten mozogtak az agrárcégek papírjai a tőzsdéken

2024. május 9. 14:10

A mezőgazdasági szektor cégeit követő ETF-ek vegyes képet mutatnak idei teljesítményük alapján.

Ukrajna feltámadt: várakozásokon felüli a fekete-tengeri gabonaexport

2024. március 14. 15:10

Ukrajna, különösen az elmúlt néhány hónapban, sokkal több gabonát exportált, mint azt az elemzők és szakértők várták. Mindez annak ellenére történt, hogy több mint két éve dúl a háború a szomszédos Oroszországgal.

Az ukrán gabonaexport ötödével csökkent

2022. október 7. 09:17

Ukrajnában a 2023-as betakarításra szánt őszi gabona vetésterülete valószínűleg nem haladja meg a 2 millió hektárt, és a betakarítás legalább 50%-kal csökkenhet.

Románia a szovjet korszak vasútvonalait akarja felújítani

2022. április 28. 07:36

Románia pályázatot írt ki a gabonaexport fellendítése érdekében a szovjet kori vasútvonal felújítására, amely a Duna-parti Galati kikötőjét köti össze Ukrajnával.

A vártnál több búzát exportálhat Románia

2022. augusztus 4. 15:42

Románia búzatermése elég nagy ahhoz, hogy fedezze belföldi szükségleteit, és többletet biztosítson az export számára – jelentette ki Petre Daea mezőgazdasági miniszter.

Az ukrán gabonaexport 47 százalékkal zuhant

2022. június 10. 11:26

Az ENSZ tengeri folyosó létrehozását tervezi Ukrajna számára, hogy saját kikötőin keresztül szállíthassa ki a gabonát Törökország segítségével.