Év vége, és lehetőség a tenger(ny)i tapasztalat megvitatására is a gabonapiaci tendenciákat illetően. A helyzet elemzéséhez nem mást, mint Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökét hívtuk segítségül videóinterjú keretein belül.
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke az Agrofórumnak adott interjúja során számos aspektusát érintette a gabonapiaci eseményeknek. A 2022 februárjában kitört orosz-ukrán háború továbbra is érezteti a hatását, mi több, meghatározó a globális gabonapiac mozgásai szempontjából, hiszen két, meghatározó gabonatermesztő ország lépett egymással háborúba, melyek piaci részvétele a háború előtt jóval nagyobb volt arányosan a termelésüknél.
2022 nehezítő körülményei
A 2022-es politikai tényezők mellett az ugyanezt az évet érintő földgázár-emelkedés volt a másik meghatározó limitáló tényező az agráriumban, mely jelentősen rányomta a bélyegét a 2023-as szezonra is, mivel igen magas áron megvásárolt inputanyagokkal kellett támogatni a termelést.
2024 tavaszán minden ideálisnak tűnt a szezont illetően. Valószínűleg az amerikai elnök beiktatásáig a háború eszkalálódni fog. Ebben az esetben a fekete-tengeri kiszállítás meg fog szűnni.
Hogyan alakulnak a szállítási útvonalak?
A szárazföldi szállítás jóval költségesebb, legfeljebb 2 millió tonna/hónap mennyiségben. Magyarországon rendkívül sok tranzitáru állt meg. 2023-ban a magyar malomipar nem őrölt 900.000 t búzát, mely általában 1,1-1,2 millió tonna mennyiséget jelent. Feltételezhető, hogy az emberek nem ettek kevesebb cereáliát, így ez egyértelmű bizonyíték arra, hogy ukrán származású liszt tölthette ki a piacokat.
Alapvetően látható, hogy az ukrán áru hazánkban a sérülékeny belpiac rovására megy, ennek következtében érvénybe lépett egy olyan szabályozás, mely szerint ukrán gabonát Magyarországba nem importálhatunk.
A klímaváltozás: itt átok, ott érték
A klímaváltozás bizonyos országok termelési lehetőségeire kedvező hatást gyakorol. Ezek közé tartozik Oroszország is, hiszen egyre kiterjedtebbek a gabonatermő területei is. Hogyan befolyásolja ez a globális gabonapiac alakulását? További részletek a videóban!