22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Agrárgazdaság

Górcső alatt a gabonapiac

Agrofórum Online

Év vége, és lehetőség a tenger(ny)i tapasztalat megvitatására is a gabonapiaci tendenciákat illetően. A helyzet elemzéséhez nem mást, mint Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökét hívtuk segítségül videóinterjú keretein belül.

A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke az Agrofórumnak adott interjúja során számos aspektusát érintette a gabonapiaci eseményeknek. A 2022 februárjában kitört orosz-ukrán háború továbbra is érezteti a hatását, mi több, meghatározó a globális gabonapiac mozgásai szempontjából, hiszen két, meghatározó gabonatermesztő ország lépett egymással háborúba, melyek piaci részvétele a háború előtt jóval nagyobb volt arányosan a termelésüknél.

2022 nehezítő körülményei

A 2022-es politikai tényezők mellett az ugyanezt az évet érintő földgázár-emelkedés volt a másik meghatározó limitáló tényező az agráriumban, mely jelentősen rányomta a bélyegét a 2023-as szezonra is, mivel igen magas áron megvásárolt inputanyagokkal kellett támogatni a termelést.

2024 tavaszán minden ideálisnak tűnt a szezont illetően. Valószínűleg az amerikai elnök beiktatásáig a háború eszkalálódni fog. Ebben az esetben a fekete-tengeri kiszállítás meg fog szűnni.

Hogyan alakulnak a szállítási útvonalak?

A szárazföldi szállítás jóval költségesebb, legfeljebb 2 millió tonna/hónap mennyiségben. Magyarországon rendkívül sok tranzitáru állt meg. 2023-ban a magyar malomipar nem őrölt 900.000 t búzát, mely általában 1,1-1,2 millió tonna mennyiséget jelent. Feltételezhető, hogy az emberek nem ettek kevesebb cereáliát, így ez egyértelmű bizonyíték arra, hogy ukrán származású liszt tölthette ki a piacokat.

Alapvetően látható, hogy az ukrán áru hazánkban a sérülékeny belpiac rovására megy, ennek következtében érvénybe lépett egy olyan szabályozás, mely szerint ukrán gabonát Magyarországba nem importálhatunk.

A klímaváltozás: itt átok, ott érték

A klímaváltozás bizonyos országok termelési lehetőségeire kedvező hatást gyakorol. Ezek közé tartozik Oroszország is, hiszen egyre kiterjedtebbek a gabonatermő területei is. Hogyan befolyásolja ez a globális gabonapiac alakulását? További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gabonapiaci körkép + videó

2025. május 29. 16:10

A gabonapiaci mozgásokat számos tényező befolyásolja. Hová vezet a jelenlegi vámháborús helyzet? Mi határozza meg a hazai agráriumot gabonapiaci tekintetben?

Az erdőnek az állam részére történő felajánlása, értékesítése, valamint állam általi kisajátítása

2025. február 26. 08:10

Az erdő mint ingatlan állami tulajdonba kerülésére a jelenlegi jogi szabályozás többféle módot is tartalmaz.

Merre csúsznak az olajosmagok?

2025. február 23. 14:10

Január harmadik hetében még Magyarországon és Ukrajnában is tovább emelkedett a napraforgó felvásárlási ára.

Gazdálkodási Napló – az ARASZ a megoldás a problémákra!

2025. február 17. 11:10

Gyorsan és stabilan szolgáltatjuk a Nébihtől független webes felületünkön a naplózási szolgáltatást: adatbeküldés néhány gombnyomással!

Ukrajnában betakarították az első 14 700 tonna gabonát

2022. június 18. 14:34

Ukrajna déli odesszai régiójában a mezőgazdasági termelők betakarították az első 7000 hektáron az őszi árpát és 14 700 tonnát tett ki a mennyiség.

Hét éves csúcsra ért a szójabab ára

2021. március 9. 05:45

Az amerikai szójabab-határidők csaknem hét éves távlatban a legmagasabb szintet érték el hétfőn.

Összességében jó hetet zárt a gabonapiac

2020. március 30. 08:42

A kukorica drágulása mögött korrekciós tényezők álltak múlt héten, ugyanis az azt megelőző hetekben sokat vesztett értékéből a termék az üzemanyagkereslet csökkenése miatt.

Újabb mínuszos nap a gabonapiacokon

2020. április 16. 08:02

A kukorica a legközelebbi, a júniusi határidő tartotta értékét és tonnánként 163 eurós szintre került a kurzus. A következő két határidőnél mind a négy fontos agrártermék ára csökkent Párizsban.