Agrárgazdaság

Trump jön, a mezőgazdaság dől-borul?

Agrofórum Online

Meglepő fölénnyel nyerte az amerikai elnökválasztást Donald Trump. A 78 éves üzletember-politikus így hamarosan a második ciklusát kezdheti meg a 2017–2021 közötti időszaka után. De hogyan hat az újbóli felbukkanása az amerikai és globális mezőgazdaságra?

Trump korábbi nyilatkozatai és választási ígéretei alapján akár jelentős változások is történhetnek az Egyesült Államok agráriumában a következő fél évtizedben. Szakértők szerint négy olyan nagyobb terület van, ahol komoly beavatkozások történhetnek a második prezidenciális időszakban.

A klímaváltozás bagatellizálása

A republikánus politikus első elnöki ciklusában a környezetvédelmi szabályozások terén, illetve a kereskedelmi politikában történtek óriási változások az elődjéhez képest, és nagyjából most is erre lehet számítani. Elemzők szerint Trump biztosan háttérbe szorítja majd a fenntartható élelmiszertermelést (benne az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését), amelyet ő nem tart megfelelő válasznak a klímaváltozásra.

2022-ben az USA teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 10 százalékáért volt felelős a mezőgazdaság. Elsősorban a szarvasmarha-tenyésztés és a rizstermesztés, valamint a műtrágyafelhasználás mint fő szennyező tényezők, de ezen a téren alighanem könnyítések várhatók az évtized második felében. Trump az első ciklusában több mint 100 klímatörvényt tett semmissé az előd Barack Obama időszakából, sőt az USA akkor kilépett a párizsi klímaegyezményből is.

Tömeges kitoloncolás

Kiszámíthatatlan hatása lehet az amerikai farmokon illegálisan dolgozó külföldi munkaerő „tömeges deportálásának” is. Az új elnök a kampányában 20 millió olyan emberről beszélt, akik hivatalos papírok nélkül tevékenykednek az USA mezőgazdaságában. Sok esetben ezek fárasztó, sőt veszélyes munkaköröket jelentenek, amiket az amerikaiak nem vállalnak el, a gazdáknak ezért kell „alternatív” megoldás felé fordulniuk.

Egy esetleges tömeges kitoloncolás várhatóan óriási felfordulást okozna az amerikai munkaerőpiacon. A tervek szerint az olcsó munkaerő eltávolítása magasabb béreket és jobb juttatásokat hozhat a mezőgazdaságba, de az is elképzelhető, hogy olyan munkaerőhiányt, amit a farmerek képtelenek lesznek kezelni.

A Coloradói Egyetem 2023-as tanulmánya szerint minden 1 millió idénymunkás eltávolításával 88 ezer amerikai veszítené el a munkáját, 20 millió esetében tehát ez bő 1,7 milliót jelent, vagyis érdemes lenne óvatosan kezelni az ügyet.

Elemzők az 1942 és 1964 közötti Bracero Programot hozzák fel példaként. Akkor az amerikai kormányzat mexikói farm- és vasúti munkásokat importált a gazdaság felpörgetéséhez, és miután a program kifutott, és az idénymunkások eltűntek, a helyi agrárvállalkozók inkább több és nagyobb gépeket kezdtek el vásárolni, vagyis nem az amerikai munkaerő jutott több álláslehetőséghez.

Ha rövid idő alatt elveszítjük a mezőgazdasági munkások felét, az agrárszektor alighanem összeomlik. Nem áll azonnal rendelkezésre képzett munkaerő a jelenlegi pótlására

– figyelmeztet a veszélyre Mary Jo Dudley, a Cornell Farmworker Program igazgatója is.

Keménykedés

Trump a kereskedelmi politikában is az eddigieknél keményebb fellépést ígér, megszüntetve az általa „unfairnek” nevezett gyakorlatokat. Az előző ciklusában jelentős vámokat rótt ki a Kínából, Kanadából, az EU-ból, Mexikóból, Indiából és Törökországból származó importra, és most is hónapok óta Kínát fenyegeti ugyanezzel.

Akkor az érintett országok hasonló korlátozásokat vezettek be az amerikai agrár- és élelmiszeripari termékekre, nagyjából 27 milliárd dollárnyi visszaesést eredményezve az USA exportjában 2018 közepe és 2019 vége között. A szója, a kukorica és a sertéshús előállítása szenvedte el a legnagyobb károkat.

Helyzetbe hozni a kicsiket

Az USA mezőgazdaságában az elmúlt években jelentős konszolidáció ment végbe, a szó azon értelmében, hogy a vetőmagoktól és műtrágyáktól kezdve a hústermelésen át a mezőgépgyártásig mintegy három tucat nagyvállalat kezébe került az ellátási lánc.

Sokan erre fogják az élelmiszerek árának megugrását, amit az amerikai választók olyan komoly anyagi szorításnak éreznek, hogy emiatt tömegesen szavaztak a változást ígérő Trumpra.

Az új elnök azonban erről a problémáról viszonylag keveset beszélt, de elemzők feltevése szerint igyekszik majd helyzetbe hozni a kisebb agrárvállalkozókat, hogy versenyképesebbek lehessenek a mamutvállalatokkal szemben. Izgalmas, turbulens, bizonytalan időszak elé nézünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erdővé nyilváníthatja az ingatlanomat egy új törvény?

2024. október 24. 12:10

Az ingatlantulajdonosok számára egy kisebb, de különösen fontos változás az erdőként nyilvántartott területek státuszának felülvizsgálata.

Fontos határt tört át a szántók hektáronkénti átlagára tavaly

2024. július 17. 09:10

A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett fizetni.

Nincs mese, Ukrajna visszanyerte exporterejét a gabonakereskedelemben

2024. július 16. 13:10

Az ukrajnai termelők még ma is részben a 2021-es rekordtermés jelentette bevételre alapoznak, amikor az árak is viszonylag magasak voltak.

Reálértéken nagyot estek a termőföldek tavalyhoz képest

2024. június 22. 08:10

Noha az árak emelkedése továbbra is töretlen, a tavalyi 3,8%-os árnövekedés reálértéken 13%-ot meghaladó csökkenést jelent.

Ezek voltak az amerikai agrárium legnagyobb kihívásai 2020-ban

2020. december 31. 05:47

A 2020-as év egyedülálló kihívásokat hozott a mezőgazdaságban. A koronavírus-járvány érzékenyen érintette a gazdákat, de az időjárási események is problémákat okoztak a különböző régiókban.

Martonvásáron bemutatták az első kukoricahibridet…

2018. szeptember 17. 14:03

Az EU kukoricatermésének 12%-át adja Magyarország. Probléma, hogy éves szinten csak hat hónapig hajózható a Duna, mert vagy alacsony, vagy magas a vízállása, ami az exportot megnehezíti.

A Bunge 2024-re jóval több megújuló dízelt akar előállítani

2022. december 26. 09:17

Az Egyesült Államok megújuló dízel termelési kapacitása 2024-re több mint kétszeresére, körülbelül 5 milliárd gallonra, azaz mintegy 18,9 milliárd literre nő.

Terménypiac: útkeresés a meglepetések után

2018. augusztus 17. 10:37

Az európai piaci árak ezen okok miatt is erősödtek korábban és az elmúlt napokban úgy látszik, hogy a korábbi áremelkedések egy része eltűnt ugyan, de jelentős árcsökkenésre nem lehet számítani.