26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Egyéb szakmai közlemények

Főnövény-betakarítás: a szedés, kaszálás nem betakarítás!

nak

A MÁK tájékoztatása szerint a gazdálkodók tévesen értelmezik az egységes kérelemben a „Főnövény betakarítási időpontjának bejelentése” menüpontot. Az alábbiakban összefoglaljuk a helyes értelmezést.

A rosszul bejelentett betakarítási időpont a diverzifikációs követelmények betartásánál is problémát okozhat, ugyanis a zöldítésnél a növénytermesztés diverzifikálása szempontjából azokat a növénykultúrákat lehet figyelembe venni, amelyek május 1-jétől szeptember 30-ig terjedő időszakban a leghosszabb ideig vannak jelen a termelő tábláin, és az egységes kérelemben is úgy szerepelnek, mint be nem takarított növény.

A diverzifikáción túl az EFA-ként elszámolni kívánt (ökológiai fókuszterület) nitrogénmegkötő növényeknek a termesztési időszakban (az évelő növények május 1-jétől szeptember 30-ig, az egynyári növények április 1-jétől május 31-ig, szója május 15-től július 15-ig, zöldborsó, lóbab május 1-jétől május 31-ig, bab május 10-től július 20-ig) a területen kell lenni. Így az elszámolhatóságok érdekében ne jelentsünk főnövény-betakarítást ezen időszakban, ha a növény még a területen van. A szedés, kaszálás nem betakarítás.

A fentiek adminisztratív ellenőrzése – de az AKG zöldugar 3 évig történő megléte is – az egységes kérelemben szereplő növényekhez rögzített vetési-betakarítási időpontok alapján történik.

A NAK felhívja a gazdálkodók figyelmét arra, hogy (a szankciók elkerülése érdekében) a főnövény betakarítási ideje csak abban az esetben kerüljön bejelentésre, amennyiben az adott főnövény a valóságban lekerült a területről, azaz ott már nem fellelhető! A kaszálás nem betakarítás, tehát azt ne jelentsék betakarítási időpontként!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ártalmatlan gyomból komoly baj – mit kell tudni a toklászról?

2025. július 12. 13:10

A nyári hónapok alattomos veszélye a toklász – egy apró növényi rész, amely akár súlyos sérüléseket is okozhat kedvenceinknek.

Madár csapódott az ablaknak? Ne hibázzon a segítségnyújtásnál!

2025. június 27. 08:10

Egyre gyakoribb, hogy a madarak ablaknak csapódnak vagy berepülnek a lakásba. Fontos tudni, hogyan segíthetünk rajtuk – és mit ne tegyünk!

Tényleg az oleander szender a legszebb lepke?

2025. június 22. 13:10

Különleges színek, gyors röptű test: az oleander szender sokak szerint a legszebb lepke. De vajon tényleg megérdemli ezt a címet?

Tönkölybúza rejtett ereje egészségtrend vagy csoda?

2025. június 17. 14:10

A tönkölybúza egyre népszerűbb az egészségtudatos étrendekben – de valóban jobbat nyújt, mint a modern búza?

Már csak a cukorrépa betakarítása maradt

2018. november 9. 07:47

A cukorrépa kivételével befejeződött az őszi szántóföldi növények betakarítása, kukorica, napraforgó és szója termésekből megfelelő árualap áll rendelkezésre, biztonságos az ország ellátása, és jelentős mennyiség marad exportra is.

FruitVeB: megkezdődött a hajtatott zöldségek betakarítása

2020. március 15. 10:38

Már megkezdődött az üvegházakban a hajtatott zöldségek betakarítása, amelyből nagyobb mennyiség megjelenése áprilisra várható.

Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

2022. szeptember 28. 04:37

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

Esős aratást, lisztharmat-fertőzést és 6-8 tonnás búzát várnak a gazdálkodók

2019. május 30. 11:40

Kucskár Tibor szerint esős aratást jósolnak a meteorológusok, Dávid Dániel pedig 6-8 tonnás termésátlagot vár a búzában. Révész László a lisztharmat elleni védekezés fontosságára hívta fel a figyelmet az Agrofórum legújabb videójában.

Növénytermesztés Képgaléria Videó