22℃ 11℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Növényvédelmi előrejelzés

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

Agrofórum Online

Március első hetére beköszöntött tavasz most már biztosan minden kertészkedőt kicsalogatott a kertbe. Persze akinek gyümölcsfája, szőlője is van bőségesen, már valószínűleg a metszésen és a sebkezelésen is túl van, vagy legalábbis a vége felé tart.

Ez bizony nem kis előny, mivel a hirtelen felmelegedéssel a növényeink fejlődése is lendületet vett. A csonthéjasok (kajszi-őszibarack, cseresznye, meggy, szilva) többsége már jócskán a rügyduzzadás állapotában van (Lásd a hónap fotóját). A mélyebb fekvésű, kötöttebb talajú, hűvösebb területeken épp csak hogy láthatók a hamisítatlan tavasz jelei. Másutt azonban, nem késlekedhetünk: sürgető a tél végi lemosó permetezések megkezdése. Ahogy az elmúlt években már megszokhattuk, 2024/2025 telét sem azok között tartjuk számon, melyeken a -15 oC alatti hőmérsékletek gyakoriak voltak. Sajnos ez egyben azt is eredményezi, hogy a tavaly felszaporodott kártevők, kórokozók jó eséllyel teleltek át és az idei évre jelentős kártételi-illetve fertőzési veszélyt okozhatnak.

A gyümölcsmúmiák fertőzési forrást jelentenek a fán (Fotó: Zsigó György)
A gyümölcsmúmiák fertőzési forrást jelentenek a fákra nézve (Fotó: Zsigó György)

Lemosó permetezés: jelentős növényvédelmi előny

A lemosó permetezéssel gyéríthetjük a károsítók mennyiségét és könnyíthetünk az évközi növényvédelmünkön. Ezt őseink is jól tudták és okosan alkalmazták is. Számos hazai szakirodalmi forrás található azzal kapcsolatban, hogy már a 1780-as évektől „tél végi permetezés” néven rendszeresen bevetették ezt a növényvédelmi módszert. Az akkori kezdetleges anyagokkal (pl. mész, konyhasó+vízüveg keverékével mohák, zuzmók és gombák ellen), több-kevesebb sikerrel. A kevesebb sikert valószínűleg nem a kijuttatás módja okozta (már akkor is bő lémennyiséggel javasolták), inkább az alkalmazott kémiai anyagok összetétele. Jól tudjuk, az idő mindent igazol, úgy különösen, hogy ha a napjainkban használatos növényvédő szerekkel, korszerű formulázással alkalmazzuk ezt a korai növényvédelmi eljárást.

A lemosó permetezés időpontja

Általános szabály, hogy a lemosó permetezést a rügypattanáshoz közeli állapotban végezzük el, hogy a telelőhelyről előjövő kártevőket minél nagyobb arányban gyérítsük. A rézkészítmények biztonságos használata érdekében csonthéjasok közül őszibarackban legfeljebb rügyfakadásig, kajsziban pirosbimbós állapot végéig, cseresznyében, meggyben fehérbimbós állapot végéig, almában, körtében a zöldbimbós állapot végéig permetezzünk, így elkerülhetjük a perzselést. Szőlőben rügygyapotos állapotban a leghatásosabb a télvégi permetezés, mert ekkor a kis előbújó gyapotszálak között a rügyekben telelő atkák is elérhetővé válnak az olaj- illetve kéntartalmú készítmények számára (utóbbi jelentős gyérítő hatásáról is ismert). Ha már a szőlőt említjük, azokban a kertekben is javasolt az olajtartalmú szerek használata, ahol a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegségét terjesztő vektor, az amerikai szőlőkabóca is felszaporodott. A kéregrepedésekben áttelelő tojások számának csökkentése nagy segítségünkre lehet majd a későbbiekben.

Az ilyen gyümölcsök is lemosó permetezésre ösztökélnek (Fotó: Zsigó György)
Az ilyen gyümölcsök is lemosó permetezésre ösztökélnek (Fotó: Zsigó György)

Felhasználható szerek

A lemosó permetezésre használt réz tartalmú készítmények a gombás-és baktériumos betegségek többsége ellen hatásos. Ilyenek például az almatermésűek tűzelhalás betegsége, varasodás a baktériumos-és gombás ágelhalások (csonthéjasokban gutaütés). Kajszi, cseresznye, meggy, szilva esetében a sztigminás levéllyukacsosodás és egyéb levélbetegségek illetve az őszibarack és szilva fákon a tafrinás betegség (elsősorban) rügyekben áttelelt fertőző képleteit csökkenthetjük jó eséllyel. Málnában, szederben a vesszőbetegségek (didimellás, leptoszfériás betegség), dióban baktériumos és gombás ágelhalások esetén javasolható a rezek használata.

A különböző lisztharmatos megbetegedések és néhány egyéb fent említett gombás megbetegedés (varasodás, monília, tafrina stb.) fellépésekor jusson eszünkbe a kén tartalmú készítmények használata, különösen akkor ha a pajzstetvek, atkák, levéltetvek áttelelő alakjai, illetve körtelevél bolha is megtalálható a kertünkben. A kén tartalmú lemosó szerek rovarölő hatása olaj tartalmú szerekkel (növényi olaj, paraffinolaj, ásványolaj) fokozható, mely egyrészt a permetlé jobb tapadását eredményezi a kéregfelületen, másrészt a kártevők áttelelő tojásainak felületét bevonja, így azok a légzés fokozódásával (légzőnyílások kialakulásakor) elpusztulnak az olajréteg alatt.

Lehullott gyümölcsmúmiák a havas földön
Lehullott gyümölcsmúmiák a havas földön (Fotó: Zsigó György)

Technikai részletek

A lemosó permetezést 5 oC feletti hőmérséklettől végezzük el (a kéntartalmú készítmények e felett fejtik ki hatásukat), nagy lémennyiséggel (800-1500 l/ha) kijuttatva. Ha több, nagyobb méretű fa kezelését kell megoldanunk, célszerű a motoros háti permetezőt elővenni már ehhez a munkához is, de ekkor alacsonyabb nyomástartományban üzemeltessük a gépet, hogy a permetlécseppek túl finom porlasztását és az elsodródást is elkerüljük. Ha a gyümölcsfáink közvetlen a szomszéd udvarával, leendő veteményes kertjével határos területen vannak, ne felejtsük el értesíteni a permetezési szándékunkról!      

A cikk Tüh Annamária növényorvos, növényvédelmi előrejelző és Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Nem halasztható tovább a télvégi lemosó permetezés – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. február 22. 10:10

Február utolsó dekádjára sem változott lényegesen az időjárás alakulása. A nappali hőmérsékletek meghaladják az ilyenkor szokásos értékeket, és éjszakánként is rendszeresen fagypont feletti a levegő hőmérséklete.

Heti Fórum: Lemosó permetezésre felkészülni!

2021. február 22. 09:07

Milyen lemosó szereket ajánlanak üzemi szinten és milyet a házikertekbe? Hogyan kell ezeket kijuttatni és mikor van a legmegfelelőbb időpont a permetezésre?

Miért nem érik be teljesen a szeder?

2020. augusztus 3. 05:46

R. Istvánné kérdése: Szeder terméseim egy része világosabb, olyan mintha nem érett volna meg. Mi okozza ezt?

Lehetnek már most atkák a szőlő levelein?

2023. május 27. 13:37

Lehetséges, hogy már most atkák vannak a szőlő levelein? Kérem szíves válaszukat!