Egyéb szakmai közlemények

Miért jelenik meg egyre több szajkó a ház körül?

Agrofórum Online

A szajkó (Garrulus glandarius), más néven mátyásmadár, a varjúfélék családjába tartozik, és Magyarországon egész évben megtalálható. Kék-fekete mintás szárnyfedőtollai és rekedtes, éles hangja miatt könnyen felismerhető.

Bár erdei madárnak számít, egyre gyakrabban költözik be kertvárosi, falusi kertekbe is, ahol gazdag táplálékforrást és búvóhelyet talál.

Hasznos vagy kártékony?

A szajkó megítélése megosztó. Egyrészt hasznos, mert előszeretettel fogyaszt hernyókat, cserebogarakat, lárvákat, sőt, a gyapjaslepke hernyóit is, ezzel segít szabályozni a kártevőállományt. Tavasszal és nyáron rengeteg rovart gyűjt össze fiókáinak – ez kifejezetten hasznos a biokertészetekben.

Másrészt viszont fészekrabló: más énekesmadarak fészkéből is elviheti a tojásokat vagy a fiókákat. A gyümölcsérés idején pedig gyakran megdézsmálja a meggy, cseresznye vagy szőlő termését. Emiatt sok kerttulajdonos ellenségesen tekint rá, különösen, ha az állomány elszaporodik.

Sok kerttulajdonos ellenségesen tekint rá

Kertbarát szemlélettel együtt élhetünk vele

A szajkó viselkedését befolyásolhatjuk a kert kialakításával. Ha sűrű bokros részeket, természetes táplálékforrást és itatót biztosítunk, kevésbé támadja a gyümölcsöket. Ha kifejezetten zavaró jelenléte, hálós vagy vizuális védekezést is alkalmazhatunk az érő termések védelmére.

Fontos tudni, hogy a szajkó védett madár, eszmei értéke 25.000 forint. Bántalmazása, fészkének pusztítása törvénybe ütközik. A legjobb stratégia tehát az együttélésre törekvés: ismerjük meg szokásait, és alakítsuk úgy a kertet, hogy a lehető legkisebb konfliktus keletkezzen.

Őszi készletező – tölgyfák titkos segítője

Kevésbé ismert, de annál érdekesebb a szajkó szerepe az erdőfelújulásban. Ősszel makkokat gyűjt, és azokat elrejti a talajba, raktárként. A megfeledkezett makkok gyakran kihajtanak, így a szajkó fontos szerepet játszik a tölgyesek természetes regenerációjában. Hasonló viselkedés figyelhető meg kertben is, ha van a közelben tölgyfa – ilyenkor előfordulhat, hogy tavaszra meglepetésként kis csemetéket találunk a virágágyásban.

A sokarcú vendég

A szajkó nem egyszerűen gyümölcsfaló vagy fészekrabló – viselkedése összetett, és jelentős szerepet tölt be az ökoszisztémában. Jelenléte természetes, sőt, hasznos is lehet, ha kellő ismerettel és türelemmel viszonyulunk hozzá.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kék vadvirág visszatér – szerepe a mai mezőgazdaságban

2025. július 18. 13:10

A búzavirág nemcsak gyönyörű vadvirág, hanem ökológiai és kultúrtörténeti szempontból is jelentős növény. Érdemes figyelni rá!

Baleset-megelőzés aratási szezonban: mezőgazdasági gépek az utakon

2025. július 16. 13:10

Aratáskor sok traktor és kombájn közlekedik a közutakon. Cikkünk a balesetek megelőzéséhez ad hivatalos forrásokon alapuló tanácsokat.

Ártalmatlan gyomból komoly baj – mit kell tudni a toklászról?

2025. július 12. 13:10

A nyári hónapok alattomos veszélye a toklász – egy apró növényi rész, amely akár súlyos sérüléseket is okozhat kedvenceinknek.

Madár csapódott az ablaknak? Ne hibázzon a segítségnyújtásnál!

2025. június 27. 08:10

Egyre gyakoribb, hogy a madarak ablaknak csapódnak vagy berepülnek a lakásba. Fontos tudni, hogyan segíthetünk rajtuk – és mit ne tegyünk!

Szajkók telepítik az erdőt

2021. február 22. 11:06

Az ökológiai szempontból rendkívül értékes „szárnyas” erdőfelújítás felbujtói az erdészek, elkövetői a szajkók, a természetgyarapítás cselekményének helyszíne Veresegyház községhatárában egy rossz egészségi állapotú fenyves.

kertünkbe látogató madarak megismerése! A szajkó és a fakopáncsfajok

2022. február 2. 04:36

Ismét a nagyobb testű, etetőt látogató madaraké a szerep! Ismerkedjünk meg közelebbről a kiváló utánzóművész szajkóval, a fák doktorával, a nagy fakopánccsal, az erdőkhöz hűséges közép fakopánccsal és a vékony ágakon is táplálkozó kis fakopánccsal!

Szorgalmas szajkók újítják meg a Budapest környéki erdőket

2024. november 24. 16:10

A szajkók, miközben az erdészek által számukra kihelyezett makkot a talajban elrejtik, egy új erdő alapjait is megvetik.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.