Életmód

Komoly egészségügyi kockázatot jelentenek a játszóterek, sportpályák gumi talajburkolatai

Agrofórum Online

Egyre több kutatás jelenik meg, amely óvatosságra int a sportpályákon használt gumigranulátumok és gumiból készült talajburkolatok miatt. Ennek oka, hogy ezek – többek közt – policiklikus aromás szénhidrogéneket tartalmaznak, amelyek között számos rákkeltő is van.

Ezzel nincs vége a problémának, hiszen illékony szerves vegyületeket és kevéssé illékony szerves szénhidrogéneket is kibocsáthatnak.

Mint azt Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke összefoglalta, az elmúlt két évtizedben Európában, így hazánkban is megszokottá váltak a műfüves, gumiburkolatú felületek a sportpályákon, futókörökön, játszótereken, bölcsődék, óvodák, iskolák udvarán. Annak ellenére van így, hogy számos kutatás figyelmeztet ezeknek a környezeti és egészségi kockázataira.

22 ezer autógumi = 1 focipálya

A szabadtéri gumigranulátum-felületek alkotóelemei a felaprított autógumik, és hogy el tudjuk a felhasznált mennyiséget képzelni, Lukács András egy szemléletes példát hoz: egy futballpálya lefedéséhez 22 ezer autógumi granulátum szükséges.

Valószínűleg az viszont nem túl meglepő, hogy ezekben igen sok olyan vegyszer van, amely bizonyítottan káros az egészségünkre.

Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) szerint a játszótereken és sportpályákon használt gumigranulátumok és gumiból készült talajburkolatok policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH-okat, amelyek közül számos rákkeltő), fémeket és ftalátokat tartalmaznak, továbbá illékony szerves vegyületeket és kevéssé illékony szerves szénhidrogéneket is kibocsáthatnak.

A PAH-ok belégzéssel, közvetlen érintkezéssel vagy – különösen a gyerekek esetében – lenyeléssel kerülhetnek a szervezetbe

– hívja fel a figyelmet a problémára a Levegő Munkacsoport Elnöke.

Kutatások, amelyekre hivatkoznak

Mint arra emlékeztet, a gumiból kioldódó nehézfémek és egyéb szennyezők felhalmozódhatnak a gumiburkolattal takart talaj alatt, és onnan könnyen továbbjuthatnak a tágabb környezetbe.

„2017-ben egy holland környezetvédelmi civil szervezet, a Recycling Netwerk Benelux panaszt nyújtott be a gumigranulátumból kioldódó nehézfémek miatt, melyek a pályákat körülvevő talajba kerülve ártanak a környezetnek.

A holland Országos Közegészségügyi és Környezetvédelmi Intézet kutatásának eredménye alapján 2019-ben per indult az egyik műfüves sportpálya üzemeltetője, a Sportaal ellen. A bírósági döntés szerint az üzemeltető felelős volt a gumigranulátum miatti talajszennyezésért.”

A jó idő beköszöntével további gondok jelentkeznek, ugyanis a természetes talajokkal szemben, a gumifelületek a tűző napon akár 80 Celsius-fokra is felmelegedhetnek. Ez a káros anyagok fokozott kibocsátásával is járhat, ezt igazolják a Levegő Munkacsoport vizsgálatai is.

Mérték már az illékony szerves anyagok koncentrációját egy napsütéses nyári napon egy gyerekfocipályától 20 méterre elhelyezkedő nyílt füves területen, illetve a pálya fölött is. Ekkor azt tapasztalták, hogy a pálya felett szignifikánsan nagyobb volt az illékony szerves vegyületek koncentrációja, mint 20 méterrel arrébb. Ehhez képest már mellékes problémának tűnik, de nem az, hogy a forró felület miatt a gyerekek égési sérüléseket is szenvedhetnek.

Kéz kezet mos?

Több országban is felvetették szakértők ezt és a hasonló problémákat, amelyek érdeklődést váltottak ki szélesebb körben is. A sajtófigyelem és a koncentrált érdeklődés miatt az ECHA saját felmérést végzett.

A vizsgálat tárgya a rák megnövekedett kockázata volt azokban a csoportokban (gyermekek és hivatásos játékosok, pályákat kivitelező és karbantartó munkavállalók) amelyek a gumiborítású, illetve műfüves sportpályákkal nap, mint nap testközelbe kerülnek.

A vizsgálat megnyugtató eredménnyel zárult, a közzétett megállapítások szerint a gumigranulátumoknak való kitettség csak nagyon kis mértékben ad okot aggodalomra.

Ez azzal magyarázható, fogalmaz a jelentés, hogy a PAH- és nehézfémtartalmuk jóval alacsonyabb az előírt határértékeknél. A kételkedés azonban ezzel nem szűnt meg… Ennek az oka az, hogy az ECHA ezt követően azt javasolta, hogy azok a játékosok, akik az újrahasznosított gumigranulátumot tartalmazó műfüvön játszanak, tartsák be az alapvető higiéniai intézkedéseket.

Magyarul, mossák meg a kezüket a pályán folytatott játékot követően, valamint étkezés előtt, gyorsan tisztítsák ki a vágásokat vagy horzsolásokat, amelyeket azon szereztek. Az otthonuk falain kívül vegyék le a cipőt, stoplit, a sporteszközöket és a szennyezett mezt, ezzel ugyanis megakadályozzák azt, hogy a gumiőrlemény bekerüljön a házba is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Stressz ellen: fekete berkenye

2024. november 11. 13:40

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Mennyire egészséges a koffeinmentes rooibos tea?

2024. november 7. 06:40

Gyerekek számára is biztonságos, mivel nem tartalmaz koffeint. A sportolók szívesen fogyasztják magas ásványianyag-tartalma miatt, és izotóniás sportitalként is használják.

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

2024. november 1. 08:10

Ezeket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe.

Töltsük meg a kosarunkat ősszel a természet kincseivel!

2024. október 26. 05:40

A természet ősszel is rejt kincseket, melyek egy része a konyhaasztalra is kerülhet.

Jelentős fejlesztésekkel készül a Budakeszi Vadaspark az újranyitásra

2021. március 18. 07:36

„Az erdő kapujaként” a Budakeszi Vadaspark küldetése, hogy kicsiknek és nagyoknak interaktív módon, testközelből, játékos formában mutassa be a Kárpát-medence őshonos élővilágát.