A homoktövis egy széles körben ismert kiváló immunerősítő, melynek extrán magas C-vitamin-tartalma hívta fel magára a figyelmet. Termesztése is viszonylag könnyű, de a szüretelés már kitartást igényel, hiszen egy szúrós növényről beszélünk, akárcsak a kökény esetében.
Magyarországon természetes előfordulásban a homoktövis egy védett növény, termesztésbe vonva az ország számos pontján megtalálható. A homoktövis eredetileg Ázsiából származik és fontos ismertetője, hogy kétlaki, tehát a terméshez női és hímivarú növényeket is kell ültetni. Ez a fajtaválasztásnál lesz fontos kérdés.
Erőteljes töviseinek köszönhetően nagy kitartás kell a szüreteléshez, ezt a homoktövis-fogyasztók sokasága nem is tudja. Több trükk is van a szüreteléshez, mint az ágak mélyhűtése és utána a termések könnyebb leszedése, de valljuk be, nem épp gazdabarát növény ebből a szempontból.
Immunerősítőnek sem utolsó, sőt!
A homoktövis jótékony beltartalmának köszönhetően hamar belopta magát az emberek, főleg az egészségtudatos emberek szívébe. Rendkívül magas C-vitamin-tartalmát akkor élvezhetjük igazából, ha nyersen kerül feldolgozásra és főzés nélkül kerül fogyasztásra is, hiszen a C-vitamin hőre érzékeny, így forraláskor mennyisége igencsak lecsökken.
Pirosas-narancssárga termései a béta-karotin tartalomtól ilyen élénk színűek. A béta-karotin azért fontos, mert az emberi szervezet át tudja alakítani A-vitaminná, így lesz segítségére a szemünknek, bőrünknek és nyálkahártyánknak a homoktövis fogyasztása.
Másik nagy értéke a B12-vitamin-tartalma. Ez a vitamin az anyagcsere-folyamatokban játszik fontos szerepet.
C-vitamin-tartalmáról már szóltam annyit, hogy rendkívül magas, de ez pontosan azt jelenti, hogy a citromhoz képest 10-szer annyi aszkorbinsavat tartalmaznak a termések, így rendkívül savanyúak is. A főzetlen, friss préselés által nyert levek a legértékesebbek.
Nyersen is kiváló csemege!
Bár rendkívül savanyú, mégis nyersen is kiváló csemege a homoktövis, ha elcsipegetjük bogyónként. Sokan zöldturmixokba is teszik és frissen gyümölcscentrifugázott levekbe. Mivel nagyon savanyú, érdemes ilyenkor valami más gyümölccsel is összepárosítani.
Magas antioxidáns-tartalma miatt akár arra is jó, hogy a frissen préselt almalé szép színét megőrizzük.
Van egy gyümölcscentrifugánk? Akkor itt az ideje leporolni és gyorsan összedobni egy egészséges italt a mindennapokra!
Egy egész édeskésebb alma, egy érett banán (hogy édes is legyen természetes úton), egy marék homoktövisbogyó és tisztított víz. Ha nem akarunk banánnal édesíteni, akkor sárgabarackkal vagy őszibarackkal is édesíthetjük, netán eperrel, málnával.
A gyümölcsöket engedjük át a gyümölcscentrifugán, majd a tömény levet hígítsuk fel ízlés szerint tisztított vízzel és már iható is!
Ha még így is savanyú lesz, akkor tegyünk hozzá igazi, termelői mézet!