Vajon mennyi kakaóport, cukrot és vitamint tartalmaznak az instant kakaóitalporok? – teszik fel a kérdést a Nébih szakemberei. Azonban nem csak felteszik, hanem a szokott alapossággal, tesztjeikre támaszkodva, meg is válaszolják azt.
Mielőtt azonban a teszt ismertetésébe belelendülnénk, foglalkozzunk kicsit magával a kakaóval, ezzel a klasszikus alapanyaggal, illetve az ebből előállított kakaóporral. A Magyar Élelmiszerkönyv a következőképpen definiálja azt, hogy mit is nevezünk kakaónak, illetve kakaópornak:
Kakaó, kakaópor: tisztított, hántolt és pörkölt kakaóbabból nyert por alakú termék. A terméknek legfeljebb 9% vizet és legalább 20% kakaóvajat (szárazanyagra számítva) kell tartalmaznia. Zsírszegény kakaónak, kakaópornak számít az a termék, amely kevesebb mint 20% kakaóvajat tartalmaz a szárazanyag tömegére számítva.
Nem tévesztendő össze a kakaóval…
… a karobpor. Ezt ugyanis a szentjánoskenyérfa termésének magjából készítik. Szárítják, pörkölik és őrlik, míg csak finom por nem lesz belőle. Ezt követően használják kakaópor vagy csokoládé helyettesítésre, az íze azonban kevésbé intenzív, mint azé, ezért az átlagosnál nagyobb mennyiség hozzáadásával érhető el vele a kakaót idéző íz.
Felhasználása előtt jó, ha tudjuk, az enyhén pörkölt változat az édesebb, a sötétebb pedig keserűbb, intenzívebb ízű. A használata mellett (többek között) az szól, hogy magas a rost-, de alacsony a zsírtartalma, valamint kalciumot és antioxidánsokat is tartalmaz.
És jöjjön a várva várt teszt, illetve annak az eredménye
A Szupermenta a jubileumi, azaz 100. terméktesztjén az instant kakaóitalporokat elemezte, amelyek rendkívül népszerűek könnyű felhasználhatóságuk és (természetesen) ízük miatt. A szakemberek a bőséges kínálat felmérését követően, az áruházláncok és a kisebb kereskedelmi egységek polcairól összesen 34 terméket tettek a kosarunkba.
Ezek közül 18 volt az, amelyet vitaminokkal és/vagy ásványi anyagokkal dúsítottak. A tesztelt italporok nagy része, 30 termék hozzáadott cukorral készült, hármat édesítőszerrel, egyet pedig cukor és édesítőszer hozzáadása nélkül állítottak elő. Származásukat tekintve 23 külföldi és 11 magyar volt, tömegük pedig 15 és 1300 gramm között mozgott.
Amit vizsgáltak:
- cukortartalom (fruktóz, glükóz, laktóz, maltóz, szacharóz)
- rosttartalom
- zsírtartalom
- vitaminok és ásványi anyagok
- édesítőszerek (szteviol-glikozidok, szukralóz, aceszulfam-K, aszpartam)
- mikrobiológia (Salmonella spp, Bacillus cereus)
- gluténtartalom
- szójatartalom
- nehézfém-tartalom (ólom és kadmium)
- növényvédőszer-maradék
- policiklikus aromás szénhidrogének (PAH)
- instant kakaóitalpor
A lényeg a kakaópor-tartalom
A tesztben résztvevő kakaóitalporok közül 31 termék zsírszegény kakaóport, két termék kakaóport, egy pedig kakaómasszát, kakaóport és zsírszegény kakaóport is tartalmazott. Az instant kakaóitalporok csomagolásán feltüntetett információk szerint a kakaótartalom igen széles skálán mozgott: 8% és 55,6% közötti volt.
A legalacsonyabb kakaópor-tartalmú kakaóitalpor előállításához a zsírszegény kakaópor mellett kakaómasszát és kakaóport is felhasználtak, és két termékhez nem zsírszegény kakaóport adtak, hanem a legalább 20%-os kakaóvaj-tartalmú (szárazanyagra számított) kakaóport.
Nehézfémek
Az élelmiszerekben előforduló nehézfém szennyezők megengedhető mértékét szintén uniós rendelet szabályozza. A kísérlet során ellenőrizték, hogy a termékek kadmiumtartalma megfelel-e vonatkozó határértékeknek, ezentúl az ólomtartalmat is megmérték, bár erre nem rögzített a felső határérték. A vizsgálatok alapján elmondható, hogy a kadmium értékek megfeleltek az előírásoknak. Az ólom-tartalomra vonatkozó mérések is megnyugtatóak, a legtöbb termékben ugyanis ez a kimutatási határérték alatt volt.
Cukor- és rosttartalom
A tesztelt instant kakaóitalporok cukor- és rosttartalmát is ellenőrizték, és összevetették a tápértékjelölésen feltüntetett értékekkel. A vizsgálati eredmények értékeléséhez figyelembe vették az élelmiszerek jelölésén feltüntetett tápértékek tűréshatárának megállapításához használandó uniós útmutatót, amely meghatározott toleranciát engedélyez. Ez alapján azt az eredményt kapták, hogy a cukor- és rostmennyiség megfelelt a tápértékjelölésen feltüntetett értékeknek.
A Szupermenta tippje:
A kínálatban szereplő instant kakaóitalporok kakaó- és cukortartalma igen széles skálán mozog, emellett találkozhatunk vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsított termékekkel is. Tehát vásárláskor érdemes figyelmesen megnézni a csomagoláson feltüntetett információkat, hogy a számunkra legmegfelelőbb kakaóitalport válasszuk.
Kóstoltak, kóstoltattak
Szakértő és laikus kóstolók egyaránt pontozták a termékeket, hiszen így több különböző, akár eltérő vélemény is megjelenhet a végeredményben, amelynek köszönhetően általános képet kaphattak.
A termékek értékelése a megszokott módon „vak-kóstolásos” módszerrel történt, azaz a résztvevők nem tudták, hogy mely sorszám melyik márkát takarja valójában. A kóstolók által legfontosabbnak ítélt tulajdonság az íz és az illat volt.
Értékelésük alapján a vizsgált instant kakaóitalporok közül a Rioba Instant kakaóitalpor végzett a legjobb helyen, 75,6 ponttal. Második lett az Auchan Cao Kido Instant kakaó ital granulátum 69,2 ponttal, míg a dobogó harmadik fokára 68,5 ponttal a Nesquik Extra Choco Instant kakaóitalpor léphetett fel.
(Forrás: Nébih.hu)