18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Életmód, gasztronómia

Még nem késő a növények talajtakarása

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben az időjárás megannyi arcát láthattuk, az ország különböző pontjain eltérő évszakok mutatkoztak. Hótaposó, vékony mellény vagy napszemüveg. Mit pakoljak, hogy öltözzek?- merült fel a kérdés januárban. A szélsőséges és gyors időváltozás nem csak minket, de a természetet is összekuszálta. Ám ha nekünk lehetőségünk van rétegesen felöltözni, adjunk esélyt az összezavarodott növényeinknek is; bár már érezzük a tavasz közeledtét, számíthatunk még nagyobb fagyokra.

Jó kiskertészhez híven a késő őszi műveleteket megfelelően elvégeztük, nyári konyhába a cserepes virágokat beköltöztettük, a fagyokat pedig takart talajjal vártuk. Ha az utolsó pont mégis kimaradt, és olyan növények dugták ki az orrukat a földből, akiknek még korai az indulás, úgy még most bepótolhatjuk.

Bár a takaróanyagoknak megannyi jótékony hatását ismerjük – mint a gyomosodás csökkentése, erózió elleni védelem, talaj termékenységének és szerkezetének javítása, hasznos élő szervezetek élőhely teremtése, nedvesség megtartása, szerves anyagok esetében magasabb terméshozam elérése – a sor a végtelenségig folytatódhatna, ám ebben a cikkben ma csak a télen leginkább használatos takaróanyagok típusai szerinti jellemzőit foglaltam össze. Mind közül pedig azt a hármat kiemelve, amit egy rövid utánajárással Önök is be tudnak még szerezni.

Az egyik legismertebb téli szerves takaróanyag a szalma. A szalmát a megfelelő védelem érdekében érdemes minél vastagabb, de legalább 10 cm rétegben a kibújt virágágyásokra kupacolni. Szalmabála viszonylag hamar beszerezhető, egy gyors online kereséssel közel 50 hirdetés ugrott fel csak januárban. A bála birtokában kezdődhet is a testmozgás, megbontva kézzel, vagy villával szórjuk szét egyenletesen. A nagyobb szigetelés érdekében karton-, vagy újságpapírt is tehetünk alá egy rétegben. Előbbit csak akkor, ha azzal nem törjük le a hajtásokat, és leginkább a növények köré helyezzük.

Ha már a kartonpapírnál járunk, bár én személy szerint a szervesanyaggal történő fedést preferálom, ez az anyag az, amit lényegében tényleg ingyen be tud szerezni bárki. Nagyobb áruházaknál, irodáknál olykor tonnaszámra dobálják ki. Részesítsük előnyben a nem fényes, nem festett darabokat. Szigetelő funkcióját azt hiszem nem kell bemutatnom, nagy részekre széthajtogatva, minél nagyobb fedést biztosítva inkább üres ágyásokon (vagy tavasszal kisutakon) használatos, ami idővel szépen le tud bomlani.

Szintén egyszerű megoldás az avar mulcs felhasználása, mely jó esetben maradt még őszről bezsákolva otthon, szomszédságban, ismerősöknél, így ezt sem szükséges megvásárolni. Az avar jól szigetel, megvédi a növényeket a kedvezőtlen hőmérséklettől. Pozitív hatásai mellett viszont mindenképp kiemelném a kedvezőtlen tulajdonságát az eddigi tapasztalatok alapján: a nedvesség, csapadék hatására egy idő után a levelek szőnyegszerűen összeállnak nagyobb darabokban, a nedvességet nem engedi át, alatta a gombák elszaporodását is megfigyelhetjük. Ezt megelőzvén a legjobb módszer lenne, ha ez a mulcs levélaprítékból állna. A megfelelő vastagságú réteg kialakítására itt is figyeljünk.

A sort pedig három olyan takaróanyag említésével zárnám, aminek a beszerzése talán egy kicsit több utánajárást igényel, ezért ezt főként az ősz végi, tervezett téliesítés idején javaslom használni. Ez pedig a szerves trágyával, a kukoricacsutkával és -szárral, valamint a fűrészporral/faforgáccsal történő takarás. A trágyatakarás további előnye a magas tápanyagtartalom kijuttatása, ezt majd a tavaszi munkálatoknál, tápanyagutánpótlásnál figyelembe kell vennünk. Szerkezetétől függően javasolt minél kisebb darabokban kiszórni, a hajtások épségére ügyelve. Fűrészpor és faforgács előnye a könnyű kijuttatás, a gyommagmentesség. Részesítsük előnyben a fakitermelésből származó anyagokat a bútorgyártási melléktermékkel szemben, kukoricaszár esetében pedig ha bio elveket követünk, kezeletlen maradványokat válasszunk.

A tavasz beköszöntével azokat az anyagokat, amelyek vastagok, összeálltak és ezáltal nem is bomlanak le, távolítsuk el, hogy ne gátoljuk a hajtások növekedését.

Amennyiben a kiskertben facsemeték vannak, és nem maradt el a késő őszi mulcsozás, úgy nem érdemes elkapkodni a téli takaróanyagok eltávolítását, ráérünk vele áprilisban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Mulcsozzon okosan: a talaj takarása aranyat ér

2025. június 16. 16:11

A mulcs nem csupán dísz – megtartja a nedvességet, javítja a talajéletet, és még a gyomokat is távol tartja. De hogyan használja jól?

Talajtakarás ősszel is

2021. október 20. 05:36

A talajtakarás egész évben egy fontos része a kerti munkáknak, mert minden évszakban megvan a szerepe. Az ökológiai szemléletek egyik alapja az, hogy a talajlakó élőlényeket ugyanúgy védeni kell, mint a talajfelszín felett lévőket.

No-till: így vágjunk bele kezdőként!

2025. március 6. 05:40

A klasszikus no-till rendszer nehezen alkalmazható kiskertekben, annak alapelvei azonban beépíthetők a termesztési gyakorlatokba.

Miből készíthetünk kiváló mulcsot?

2023. május 4. 05:52

A kerti mulcsozásról sosem lehet eleget beszélni. Nemcsak a kert mikroklímájában van hatalmas szerepe a mulcsozásnak, de a járófelületek és a gyomlálásmentesség alapját is adják a jól mulcsozott felületek.