Életmód, gasztronómia

Még nem késő a növények talajtakarása

Agrofórum Online

Az elmúlt hetekben az időjárás megannyi arcát láthattuk, az ország különböző pontjain eltérő évszakok mutatkoztak. Hótaposó, vékony mellény vagy napszemüveg. Mit pakoljak, hogy öltözzek?- merült fel a kérdés januárban. A szélsőséges és gyors időváltozás nem csak minket, de a természetet is összekuszálta. Ám ha nekünk lehetőségünk van rétegesen felöltözni, adjunk esélyt az összezavarodott növényeinknek is; bár már érezzük a tavasz közeledtét, számíthatunk még nagyobb fagyokra.

Jó kiskertészhez híven a késő őszi műveleteket megfelelően elvégeztük, nyári konyhába a cserepes virágokat beköltöztettük, a fagyokat pedig takart talajjal vártuk. Ha az utolsó pont mégis kimaradt, és olyan növények dugták ki az orrukat a földből, akiknek még korai az indulás, úgy még most bepótolhatjuk.

Bár a takaróanyagoknak megannyi jótékony hatását ismerjük – mint a gyomosodás csökkentése, erózió elleni védelem, talaj termékenységének és szerkezetének javítása, hasznos élő szervezetek élőhely teremtése, nedvesség megtartása, szerves anyagok esetében magasabb terméshozam elérése – a sor a végtelenségig folytatódhatna, ám ebben a cikkben ma csak a télen leginkább használatos takaróanyagok típusai szerinti jellemzőit foglaltam össze. Mind közül pedig azt a hármat kiemelve, amit egy rövid utánajárással Önök is be tudnak még szerezni.

Az egyik legismertebb téli szerves takaróanyag a szalma. A szalmát a megfelelő védelem érdekében érdemes minél vastagabb, de legalább 10 cm rétegben a kibújt virágágyásokra kupacolni. Szalmabála viszonylag hamar beszerezhető, egy gyors online kereséssel közel 50 hirdetés ugrott fel csak januárban. A bála birtokában kezdődhet is a testmozgás, megbontva kézzel, vagy villával szórjuk szét egyenletesen. A nagyobb szigetelés érdekében karton-, vagy újságpapírt is tehetünk alá egy rétegben. Előbbit csak akkor, ha azzal nem törjük le a hajtásokat, és leginkább a növények köré helyezzük.

Ha már a kartonpapírnál járunk, bár én személy szerint a szervesanyaggal történő fedést preferálom, ez az anyag az, amit lényegében tényleg ingyen be tud szerezni bárki. Nagyobb áruházaknál, irodáknál olykor tonnaszámra dobálják ki. Részesítsük előnyben a nem fényes, nem festett darabokat. Szigetelő funkcióját azt hiszem nem kell bemutatnom, nagy részekre széthajtogatva, minél nagyobb fedést biztosítva inkább üres ágyásokon (vagy tavasszal kisutakon) használatos, ami idővel szépen le tud bomlani.

Szintén egyszerű megoldás az avar mulcs felhasználása, mely jó esetben maradt még őszről bezsákolva otthon, szomszédságban, ismerősöknél, így ezt sem szükséges megvásárolni. Az avar jól szigetel, megvédi a növényeket a kedvezőtlen hőmérséklettől. Pozitív hatásai mellett viszont mindenképp kiemelném a kedvezőtlen tulajdonságát az eddigi tapasztalatok alapján: a nedvesség, csapadék hatására egy idő után a levelek szőnyegszerűen összeállnak nagyobb darabokban, a nedvességet nem engedi át, alatta a gombák elszaporodását is megfigyelhetjük. Ezt megelőzvén a legjobb módszer lenne, ha ez a mulcs levélaprítékból állna. A megfelelő vastagságú réteg kialakítására itt is figyeljünk.

A sort pedig három olyan takaróanyag említésével zárnám, aminek a beszerzése talán egy kicsit több utánajárást igényel, ezért ezt főként az ősz végi, tervezett téliesítés idején javaslom használni. Ez pedig a szerves trágyával, a kukoricacsutkával és -szárral, valamint a fűrészporral/faforgáccsal történő takarás. A trágyatakarás további előnye a magas tápanyagtartalom kijuttatása, ezt majd a tavaszi munkálatoknál, tápanyagutánpótlásnál figyelembe kell vennünk. Szerkezetétől függően javasolt minél kisebb darabokban kiszórni, a hajtások épségére ügyelve. Fűrészpor és faforgács előnye a könnyű kijuttatás, a gyommagmentesség. Részesítsük előnyben a fakitermelésből származó anyagokat a bútorgyártási melléktermékkel szemben, kukoricaszár esetében pedig ha bio elveket követünk, kezeletlen maradványokat válasszunk.

A tavasz beköszöntével azokat az anyagokat, amelyek vastagok, összeálltak és ezáltal nem is bomlanak le, távolítsuk el, hogy ne gátoljuk a hajtások növekedését.

Amennyiben a kiskertben facsemeték vannak, és nem maradt el a késő őszi mulcsozás, úgy nem érdemes elkapkodni a téli takaróanyagok eltávolítását, ráérünk vele áprilisban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Július: a másodvetés hónapja a kertben

2023. július 13. 05:36

A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

A talajtakarás előnyei szőlőben

2024. január 4. 10:10

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Mi legyen a gyomokkal?

2020. március 21. 13:31

Időről időre változott a válasz és a hozzáállás ehhez a problémához, és sajnos igazán megnyugtató megoldás ma sincs rá, csak szeretjük könnyen letudni. Márpedig, ha komolyan gondoljuk, hogy fenntartható gyümölcstermesztést kell folytatnunk, ezzel a kérdéssel is komolyan kell foglalkozni.