Életmód

Melyik magyar gyógyvíz mire jó? Eláruljuk!

Agrofórum Online

Az, hogy hazánk bővelkedik gyógyvizekben, a legtöbbünk számára tudott, mint ahogy az is, hogy hol találhatóak a lakóhelyünkhöz elérhető közelségben lévő fürdőhelyek.

Ehhez képest jóval kevésbé ismert az, hogy a gyógyvizek egy részét belsőleg is alkalmazhatjuk, gyógyvizes ivókúra formájában. Pedig az elfogyasztott ünnepi menükkel a hátunk mögött igencsak célszerű lenne megismerni ezeket a jótékony hatásokat alaposabban is.

Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a lehetséges jótékony hatások ismertetésébe, szögezzük le, hogy nem mindegyik gyógyfürdő vize alkalmas erre. Ahol fogyasztásra alkalmas a gyógyvíz, arról az oda látogatókat informálják.

De mit is nevezhetünk gyógyvíznek?

A pontos definíció szerint gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek fizikai tulajdonságaik, vagy kémiai összetételük miatt gyógyító hatásúak, és számukra – rendelet alapján – az ásványvíz, vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték. Nemcsak számos felhasználási módjuk érdekes, hanem a keletkezésük története is.

Lehetnek hidegek és melegek is

Ez pedig a következő: a földfelszín alatti kőzetek kipárolgásának lecsapódása és a beszivárgó víz együttesen hozzák létre a gyógyvizeket. Amíg ezek a vizek számunkra láthatóvá válnak, vagyis a felszínre törnek, számos kőzetből vesznek fel nem csupán ásványi anyagokat, de oldott gázokat is. Ezek a vizek, függetlenül attól, hogy hidegek vagy melegek, gyógyító hatásúak, szemben a termálvízzel.

Fajták és hatások

Glaubersós víz: Fő alkotórésze a kénsavas nátrium, de általában tartalmaz keserűsót is. Krónikus gyomor- és bélhurut, májbajok, cukorbetegség, köszvény, elhízás ellen használatos.

Keserű vizek: Magas bennük a kénsavas magnézium. Túlsúly, állandósult székrekedés, aranyér esetében használhatók sikerrel. Együttes jelenlétük fokozza a víz gyulladáscsökkentő hatását. Emellett csökkenti a szervezetben a megnövekedett húgysav- és vércukorszintet, serkenti a petefészek működését.

Radonos víz: Hatására az erek kitágulnak, emiatt erős fájdalomcsillapító hatású. Bőrön át és légzés útján is bejuthat a szervezetbe. Ezek a vizek azonban nagyon ritkák, Magyarországon például Tapolcán található belőle.

Földes-meszes víz: Azokat a vizeket nevezzük földes-meszes vizeknek, amelyek esetében a Than-féle egyenérték kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátból (CaMgHCO3) 20 százalék felett van. Itt elsősorban a kalcium és a magnézium biológiai hatását kell kiemelni.

A kalcium gyulladáscsökkentő hatású, ami helyileg is érvényesül, mivel hatására a baktériumölő sejtek száma növekszik. A kalcium fokozza a vizeletkiválasztást is, ezek a vizek tehát elősegítik a vesehomok és a vesekövek eltávozását.

Vasas víz: Vérszegénység, nőgyógyászati problémák esetében javasolt a fogyasztásuk, valamint betegség következtében leromlott szervezet feljavítására is alkalmas. Parádon, Erdőbényén található vasas savanyúvíz.

Kénes víz: Reumatikus bántalmakra, köszvényre ajánlott. Egyszerű kénes melegvíz található Harkányban, Alsókékeden, meszes-kénes víz Pöstyénben, és Budapesten a Császár, a Lukács fürdőben, a Margitszigeten és a Városligetben.

Jótékony hatás palackba zárva

Hazánkban a legismertebb márkák közé tartozik a Mira, a Parádi és a Salvus.

Mira

A Mira gyógyvizet az 1920-as évek elején Jászkarajenő határában fedezték fel. A gyógyvíz összetételét a nátrium-szulfát (glaubersó) határozza meg, de tartalmaz konyhasót és magnézium-szulfátot (keserűsó) is. A Mira glaubersós gyógyvíz mérsékelt keserűsó tartalma enyhe hashajtó, béltisztító hatású.

Ez a gyógyvíz átmossa a bélcsatornát, leoldja a nyálkahártyáról a gyulladásos váladékot, eltávolítja a hurutot okozó baktériumokat és ezek bomlástermékeit és a széklettel együtt kiüríti. A glaubersó epehólyag-összehúzó hatásának köszönhetően az epehólyag kiürül, megszűnik a kőképződésnek kedvező epepangás, és fokozódik a májban az epeelválasztás, melynek eredményeként az epehólyag gyorsan megtelik friss epével, amelyben nincsenek jelen a kőképződés feltételei és kisebb gyulladás kialakulásának a veszélye.

A diétázok számára is javasolt a fogyasztása, egy hazai kutatásban elhízott betegeket 1000-1500 kcal energiatartalmú diétával kezeltek, amit kiegészítettek napi 3×2 dl Mira gyógyvíz adásával. A kontroll csoport esetében viszont mellőztek a vizet, ezek a személyek csak diétában részesültek.

A vizsgálat négy hete után azt tapasztalták, hogy a Mira glaubersós gyógyvizet is fogyasztó elhízottak lényegesen jobban fogytak, mint a kontroll csoportban lévők, emellett jelentős javulás következett be a szérum koleszterinszintjükben is. Mindemellett használata nem javasolt heveny gyomor és bélhurut, savhiány, gyomor- és bélfekély, szívgyengeség, valamint hasmenés, hányás és más módon bekövetkezett jelentős folyadékvesztés esetén.

Égvényes, kénes, savanyúvíz, vagyis a Parádi

A kénes Csevice forrás gyógyvizét több mint 200 éve használják különféle emésztőszervi megbetegedések kezelésére. Különösen hangzik, de egyaránt használható savtúltengéssel járó gyomor- és bélbetegségeknél, valamint savhiányos gyomor- és bélhurutnál.

A gyomornedv elválasztást fokozó, vagy csökkentő hatás attól függ, hogy fogyasztása éhgyomorra, vagy étkezés közben történik. Abban az esetben, ha két órával étkezés előtt fogyasztjuk, az alkalikus gyógyvíz csökkenti a gyomornedv elválasztást.

Viszont ha táplálékkal együtt, vagy után fogyasztjuk, akkor fokozza azt. Ezért tehát egyaránt alkalmas savtúltengéssel járó gyomor- és bélbetegségek, valamint savhiányos gyomor- és bélhurut kezelésére, attól függően, hogy étkezés előtt, közben vagy után fogyasztjuk.

Bükkszékről a Salvus

A 40 oC hőmérsékletű Salvust a Bükk hegység nyugati lábánál, a Tarna völgyének peremén fekvő településen termelik ki, 540 m mélyről. A gyógyvíz nagy oldott ásványi sótartalmú, alkáli-hidrogén-karbonátos-kloridos, brómos-jodidos gyógyvizek csoportjába tartozik.

Inhalálásra is alkalmas, ventillációs párologtatóval, ultrahangos porlasztókészülékkel, vagy szaunavízként alkalmazva. Ivókúra mellett akkor érdemes döntenünk, ha túlzott savtermelés okozta panaszaink, gyomorfekélyünk, gyomorhurutunk van.

Ezekben az esetekben kúraszerű fogyasztása javasolt, melynek időtartama 4-6 hét. Természetesen vannak olyan esetek, amikor a Salvust mellőzni kell, ilyenek pl. az E. coli fertőzés, a veseműködés zavarai vagy a savhiány.

(Fotó: congerdesing/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes ételszínezékeket tiltottak be, érdemes átbogarászni a listát

2024. november 19. 06:40

Egyre több tanulmány mutat rá arra, hogy a hiperaktivitási-zavar kialakulása összefügghet az ételszínezékek fogyasztásával.

Stressz ellen: fekete berkenye

2024. november 11. 13:40

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Mennyire egészséges a koffeinmentes rooibos tea?

2024. november 7. 06:40

Gyerekek számára is biztonságos, mivel nem tartalmaz koffeint. A sportolók szívesen fogyasztják magas ásványianyag-tartalma miatt, és izotóniás sportitalként is használják.

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

2024. november 1. 08:10

Ezeket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe.

Kiderült, hogy mely gyógyvizeinknek van leginkább gyógyhatása

2023. szeptember 30. 11:10

Közel sem hiábavaló időtöltére szánjuk el magunkat, ha úgy döntünk, hogy az egyre hűvösebbé forduló őszben felkeressük valamelyik hazai gyógyfürdőt.

Melyek a legjobb magyarországi gyógyvizek? Itt a lista

2023. augusztus 13. 17:10

Magyarország köztudottan gazdag termál-, ásvány- és gyógyvizekben, köszönhetően a geológiai és hidrogeológiai adottságainak A vizek gyógyító hatását az ókortól kezdődően ismerték és elismerték az itt élők. Mielőtt azonban belemerülnénk, vagy ivókúrát vennénk, jó, ha megismerjük azt, hogy melyik víz milyen problémák kezelésére alkalmas.

Milyen hőmérsékletű termálvízzel teszünk legjobbat a szervezetünknek?

2023. november 13. 14:10

Mi lehet jobb program egy hűvös ködös novemberben, mint felkeresni a hozzánk legközelebb eső termálfürdőt és nyakig elmerülni az élvezetben, vagyis a meleg vízben? Rendben, de mennyire is legyen meleg az a víz? Mi alapján válasszuk ki a nekünk leginkább megfelelőt?