Télen hamar előkerül a hársfavirág a kamrapolcról, mert régóta tudjuk, hogy mennyi mindenre jó a teája, főleg a megfázásos időszakban.
Télen a megfázásos időszakban gyakran merül fel a kérdés: mire jó a hársfatea? Igazi házipatikai és népgyógyászati kincsként használjuk fel évszázadok óta a hársfa értékes virágait.
A hársfa az egyik olyan díszfánk, melynek hatalmas termete igen meghatározó a kertünkben. Édes virágillata, az ezernyi beporzó rovartól való zenéje minden évben az egyik legszebb időszak. Díszfaként és gyógynövényként is ismerjük, és a védett bagolyfajok és denevérek kedvelt lakhelye is.
A szárított virágainak erősen mézes illata van, ízük édeskés és enyhén fanyar.
Mire jó a hársfatea?
A virágzatban flavonoidok találhatók, melyek izzasztó és görcsoldó hatásukról híresek. A farnezol hatóanyag pedig nyugtató hatással bír az idegrendszerre, ami miatt szintén kedvelt gyógytea-alapanyag.
Nyugtató hatású teaként, alvásjavítóként is használható a népgyógyászati leírások alapján. Nyugtató hatása elősegíti a hörgőváladékok eltávolítását, kamillateával és mentával vegyesen javítja a gyomor működését és segíti az emésztést.
Hársfafürdő készítése
Még gyerekkoromban anyukám készített nekem a megfázásos időszakban hársfavirág-fürdőt, amikor a lefőzött hársfateát hozzáöntötte a kádfürdőhöz.
Inhalálás jelleggel is nagyon hatásos volt a gyógyulás segítésére.
A legjobb tudomásom szerint a hársfatea kiváló immunerősítő, de izzasztó és köhögéscsillapító hatása miatt segít a megfázás kikúrálásában is. A gyerekeknek 5-6 hónapos kor felett adható, lehetőleg ízesítés nélkül.
Idősek csak mértékkel!
A hársfateát az idősek és a szívbetegek lehetőleg rövid ideig fogyasszák, mert hosszú távon gyengítheti a szívet.