Életmód

Stressz ellen: fekete berkenye

Agrofórum Online

A fekete berkenye (Aronia melanocarpa), más néven arónia számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Az egyik leggazdagabb vitaminforrás a gyümölcsök között, ráadásul a növény könnyen gondozható és bőséges termést hoz.

A fekete berkenye szuperélelmiszerként ismert a magas antocián- és flavonoidtartalma miatt, amelyek antioxidáns hatásúak. Ezek az anyagok védik a test sejtjeit a szabad gyökökkel szemben, elősegítik az általános egészséget és jó közérzetet. Az arónia gazdag C- és K-vitaminban, valamint olyan ásványi anyagokban, mint a vas és magnézium.

Nem mérgező?!

Nyersen fogyasztva néhány óvintézkedést érdemes figyelembe venni. A fekete berkenye amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben cianiddá alakulhat. Bár ennek mennyisége kicsi és általában nem veszélyes, nagy mennyiségű nyers bogyót nem ajánlott fogyasztani. Az érett bogyók húsában (szemben a magokkal) az amygdalin alig mutatható ki.

Az arónia fogyasztása ezért általában biztonságos és nem jelent ciánmérgezési kockázatot, különösen, ha nem túlzott mennyiségben fogyasztjuk.

Az egészségügyi előnyök felülmúlják a kockázatokat

A fekete berkenye számos egészségügyi előnnyel büszkélkedhet, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet és antioxidánst tartalmaz. Ezek az értékes összetevők elsősorban a friss, nyers bogyókban találhatók meg, hőkezelés vagy egyéb feldolgozási eljárások során nagyrészt elvesznek.

Kíméletes feldolgozási mód lehet a szárítás, fagyasztás vagy a lékészítés.

Az aróniabogyó ízvilága különösen jól harmonizál édes gyümölcsökkel, mint az alma vagy a körte.

A fekete berkenye és az immunrendszer

Az aróniabogyók magas antioxidánstartalma számos egészségvédő tulajdonságot biztosít. Gyulladáscsökkentő hatásuk segíthet enyhíteni a fertőzések tüneteit és gyorsíthatja a gyógyulási időt. Emellett gátolják a baktériumok és vírusok szaporodását, ami támogatja az immunrendszert a megfázás és influenza elleni küzdelemben.

Pozitív hatások a szív- és érrendszerre

Az arónialé rendszeres fogyasztása csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a koleszterinszintet. Tanulmányok kimutatták, hogy csökkentheti a szisztolés és diasztolés vérnyomást, és az enyhén magas koleszterinszinttel rendelkező emberek esetében mérsékelheti az LDL-koleszterin és a trigliceridek szintjét.

A fekete berkenye és a rák elleni védekezés

Vizsgálatok kimutatták, hogy az aróniában található antociánok képesek gátolni a rákos sejtek növekedését. Laboratóriumi tesztekben megfigyelték, hogy az aróniakivonatok jelentősen csökkenthetik az emberi vastagbélrák-sejtek növekedését, és akadályozhatják a rákos sejtek ciklusának több fázisát.

A fekete berkenye szerepe az anyagcserében és méregtelenítésben 

Az aróniabogyók antioxidáns tulajdonságaik révén támogatják az anyagcserét. Ezek az anyagok semlegesítik a káros szabad gyököket, amelyek sejtkárosodást okozhatnának, és így segítik a szervezet méregtelenítési folyamatait.

A fekete berkenye és a cukorbetegség

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén. Tanulmányok szerint az arónialé rendszeres fogyasztása csökkentheti az átlagos vércukorszintet és a HbA1c értéket, amely a hosszú távú vércukorszintet mutatja. Emellett az aróniában található polifenolok javítják az inzulinérzékenységet és védik a hasnyálmirigyet.

A fekete berkenye mint adaptogén

Az aróniabogyók segítenek a szervezetnek jobban alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez, és növelik az ellenállóképességet a stressz okozta megterhelésekkel szemben. Magas antioxidáns-tartalmuknak köszönhetően csökkentik az oxidatív stresszt, amelyet a fizikai és pszichikai terhelés okoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsa frissen a fagyöngyöt!

2024. december 19. 09:40

Bár a fagyöngy számos pozitív tulajdonsággal bír, a növény minden része mérgező. Ezért soha ne fogyasszuk el!

Van-e szavatossági ideje a méznek?

2024. december 17. 16:10

A méz felhasználása rendkívül sokoldalú, de ha esetleg nem használnánk fel sütésre vagy főzésre, gyógyszerként is egyedülálló.

Ne várjuk meg, hogy a pára lecsapódjon az ablakokon!

2024. december 13. 14:40

A páralecsapódás során a meleg levegő hideg felülettel érintkezik. Ahogy a levegő lehűl, a benne lévő vízgőz lecsapódik a hideg felületen.

Elfeledett magyar ételek

2024. december 12. 10:40

Lássuk, melyek azok a hagyományos magyar ételek, amelyek egykoron igen közkedveltek voltak, mára azonban „kimentek a divatból”.

A gazdálkodók 96 százaléka iszik alkoholt több-kevesebb rendszerességgel az Egyesült Államokban

2024. július 29. 09:10

Az alkoholfogyasztás még mindig elfogadottabb módszer a stressz leküzdésére, mint beszélni valakivel a problémáról.

Őszi vetésű növények táplálása levélen keresztül - táplálás, stresszoldás, energetizálás

2020. augusztus 28. 10:20

Az őszi vetésű növények, kalászosok, repce speciális körülmények között kezdik meg a fejlődésüket. Mit értek a speciális körülményen? Folyamatosan hűlő talajt, gyakorta arid (száraz) időjárást, biotikus és abiotikus stresszhelyzeteket.

Agrár stresszoldás

2019. november 26. 16:47

A CAUSSADE kukorica és napraforgó vetőmagjaiból fejlődő állományok kedvezőbb víz- és tápanyaghasznosításuk révén intenzívebb és homogénebb virágzásúak.