A természetből rengeteg gyümölcsöt, termést lehet gyűjtögetni az őszi időszakban: ezek egy része ehető, másik része inkább barkácsolásra ajánlott.
Kétféle irányból kerülhet a tányérunkra gyümölcs az őszi időszakban. Bár a legtöbben azt gondolják, hogy ősszel már a természet pihenni tér és igazán végetért a szüret is, de ha jó fajtákat ültettünk a kertbe, akkor most érnek az őszi és téli, netán betárolható gyümölcsök is: körte-, alma-, szőlőfajtákra gondolok.
De a természet is rejt kincseket, melyek egy része a konyhaasztalra is kerülhet.
Ehető és természetben gyűjthető gyümölcsök
Az őszi időszakot azért szeretem, mert a természetjárással kicsit újra visszatérhet a gyermeki lelkünk apró szelete: gyűjtjük a színes faleveleket, netán abból alkotunk is, és a kosarakat meg lehet tömni őszi kincsekkel, amiből aztán főzünk egy nagyot.
Az őszi időszakban visszatér a párásabb és csapadékosabb időjárás, melynek az a nagy előnye, hogy rendre tele lesznek az erdők gombával is. A vargánya és a rókagomba talán a legkönnyebben felismerhető gomba még a kezdőknek is.
FONTOS: ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen gombát szedtünk, akkor mindenképpen vigyük el gombaszakellenőrhöz, hogy megvizsgálja! Enélkül – mármint vizsgálat nélkül -, csak gyakorlott gombászok kezdjenek el főzni a konyhában!
Ősszel lehet szarvasgombát is szedni, bár ez nemhogy nem elterjedt, külön engedélyhez kötött is, így ezt csak ennek tükrében tehetjük.
Érik a természetben a kökény és a csipkebogyó is. Mindkettő tele antioxidánssal, vitaminnal és a legjobb az, ha megcsípte a dér! Így ha egészen eddig nem volt idő gyűjtögetni, akkor itt a jó alkalom rá: hátizsákba, fonott kiskosárba gyűjtsünk finom gyümölcsöket!
A kökényből szörpöt, likőrt, pálinkát vagy lekvárt is főzhetünk, míg a csipkebogyót leszáríthatjuk majdani teához, de ugyanígy egy jó csipkelekvár is készülhet belőle.
Erdőszéleken és elhagyott tanyavilágban a szelídgesztenye és a vadkörte is gyakori, járjunk nyitott szemmel!
Termések alkotáshoz, egyenesen a kertből, természetből
Elkezdett javában potyogni a vadgesztenye, a régebbi tobozok is hullanak a fenyőkről. A gyerekek meg előszeretettel alkotnak belőlük gesztenyebábot, tobozbabát. Használjuk ki a gyermeki kreativitásunkat kicsit, és máris sokkal izgalmasabbá tehetjük az addig komornak gondolt őszi időszakot!
A színes falevelek amúgy is inspirálóak: képeket ragaszthatunk belőlük, leszáríthatjuk díszként, vagy akár koszorút is köthetünk belőlük.
Kiemelt kép: Pixabay