Életmód

Virágszárítás: így tehetjük el a nyár színeit a szürke hónapokra

Agrofórum Online

A virágszárítás nem ördögtől való, mégis kevesen mernek belevágni. Hozok pár tippet, amivel nekem évek óta szépen száradnak, színtartóan a virágok!

A virágszínekről télen sem kell lemondani, ha ismerjük a virágszárítás apró trükkjeit. Aki kicsit jártas a tésztakészítésben, annak nem lesz nagy meglepetés benne, de aki most kezdi felfedezni a szárítás mikéntjét, annak lesz sok hasznos tudás ebben az írásomban is.

Mit száríthatunk és mit érdemes megszárítani?

Két irányt kell különvenni: étkezésre és dekorálásra. Míg a dekorálásra nagyjából bármilyen virágot és virágszirmot megszáríthatunk, addig étkezésre kizárólag az ehető virágokkal szabad dolgozni.

Azt is szem előtt kell tartani, hogy sok virágnak gyógyhatása is van és attól, hogy gyógynövény még nem kell mindenkor a teába kerülnie, mert vannak olyan plusz hatások vagy adagolások, amire figyelni kell (mályvafélék pl.).

Körömvirágtól a fűszervirágzatokig

Az ehető virágok listáját ha megnézzük, akkor még most is számos virágfejet vagy virágszirmot megszáríthatunk teának: katángvirág, búzavirág, muskátli, sarkantyúka, tökvirág, másodvirágzású bodzavirág, japánbirs virága (mert nálunk épp harmadvirágzásban van), körömvirág és a most virágzó fűszereknél a menták, zsályák, oregánó és majoránnavirág is jó lesz a téli időszakban.

Fűszersókhoz vagy virágos cukrokhoz

A téli időszak mindig komor tud lenni és ehhez nagy segítség a lelkünknek, ha virágos dolgokkal dobjuk fel a mindennapokat. Az édes ehető virágok, mint a levendula, rózsa például a legjobb cukorhoz keverve, de szépen mutat benne a búzavirág kék szirmocskája is.

Fűszersóknál meg az ízekre figyeljünk, hiszen az oregánó, majoránna, rozmaring virágszirmok azok, melyekkel egy húst is fűszerezve egy kis csibészes pluszt érünk el az ízek terén.

Szárított virágcsokor
Szárított virágcsokor (fotó: Pixabay)

Dekorációra szárított virágfejek

Amikor sokat kellett virágkötészeti száraz dekorációkat készítsek, akkor nagyon sok szilikagélt szedtem össze – ez régen volt – és azon szárítottam a virágfejeket. Aztán egy kreatív ötlettől vezérelve mosóporba fektettem a növényeket és lássunk csodát: a színek megmaradtak.

De ezt csak dekorvirágoknál szabad megcsinálni.

Ehető virágoknál száríthatunk a szekrény tetején egy konyharuhán, vagy a száraz levegőjű szobákban is konyharuhára szétterítve – ahogyan a száraztésztát.

Aszalógépben a legkisebb hőfokon szárítsunk, mert a színanyagok hamar elkezdenek lebomlani!

Régen fejjel lefelé szárították a virágokat padlástérben a tetőléchez kötözve. Ezt én azért nem kedvelem, mert egyrészt simán elfelejtem, hogy odakötöztem, másfelől meg poros lesz az étkezésre szánt virágzat.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Higiéniai fortélyok a sikeres befőzésért

2024. augusztus 20. 05:40

Jön már a fákról a rengeteg gyümölcs, a kertben minden szüretelhető vagy szedhető, aktuális kérdés lett a befőzés, vagyis inkább a tartósítási eljárások sokasága.

A helyben termelt élelmiszer költséget és szén-dioxidot takarít meg

2024. augusztus 11. 10:10

Mennyire költség- és környezetkímélő, ha egy elszigetelt közösség élelmiszer-szükségletének jelentős részét maga állítja elő?

Hogyan szabaduljunk meg a fülbemászótól?

2024. augusztus 10. 08:10

A fülbemászók azt jelezhetik nekünk, hogy túl sok a lakásunkban, házunkban a nedvesség, ami kellemes környezetet biztosít számukra.

A görögdinnye-fogyasztás egészségügyi előnyei

2024. július 11. 11:40

A görögdinnye rengeteg vizet és tápanyagot, ugyanakkor nagyon kevés kalóriát tartalmaz, és rendkívül frissítő hatású.

Mi legyen a vágott fenyővel karácsony után?

2023. január 10. 05:38

Hozok most pár kreatív gondolatot, hogy mit tehetünk a vágott fenyővel ünnepek után, hogy haszna is legyen a ház körül!

Készítsünk karácsonyfadíszeket természetes anyagokból! - II. rész

2022. december 22. 05:38

Hogyan díszíthetjük fel a karácsonyfánkat masnikkal, természetes anyaggal bevont gömbdíszekkel, vagy a legkézenfekvőbb dologgal: tobozokkal? Próbálkozzunk meg kicsit összetettebb díszek elkészítésével is!

Így ápoljuk a kálát, hogy virágozzon a szobában is!

2023. november 5. 10:10

Sokan kifejezetten gyűjtik kálából a legkülönfélébb színeket, mint a fekete, mélybordó, vagy akár egy színátmenetes cirmos mintájú. Egyidőben nekem is sok volt belőle, így van saját tapasztalatom a kála gondozásában.

Természetes ünnepi dekorációk a kertből

2023. december 24. 07:10

Évek óta kerülöm a giccses dolgokat itthon és a természetes ünnepi dekorációk híve vagyok. Mindent, amit csak lehet azt a kertből szedem össze.