Szakcikkek

Érintetlen kukoricatarló? Március vége felé már nem illene ilyennel találkoznunk!

Agrofórum Online

A miérthez induljunk kicsit messzebbről. A kukorica molykártevőinek mindkét faja komoly veszélyt jelent az állományra, mind a gyapottok-bagolylepke, mind a kukoricamoly. Volt idő, amikor úgy tekintettünk ezekre a kártevőkre, mint amelyek közül valamelyik biztosan károsítani fog.

Ha meleg, netán hőségnapokkal tarkított és száraz az időjárás, akkor a gyapottok-bagolylepke, ha melegebb, ám párásabb, csapadékosabb az időjárás, akkor a kukoricamoly, de vagy az egyikük, vagy a másikuk károsít. Mostanra ez mintha kissé átíródott volna, összemosódtak ezek a keretek és egy adott évjáratban akár mindkét kártevő is nagy egyedszámmal lehet jelen egyetlen táblán belül is.

1.-2. kép: Érintetlen kukoricatarló március végén

De, koncentráljunk most kizárólag csak a kukoricamolyra! A kártevő lárvája telelésre a kukoricaszár alsó ízközeibe vándorol, ott vészeli át a téi időszakot. Jól bírja a hideget, az esetleges nedvességet is, de a sértetlen szárrész sokszor egyébként is nagyon hatékonyan védi meg őket ezektől a hatásoktól. A lárva az eredményes áttelelést követően ebben a szármaradványban fog bábozódni, majd imágóvá fejlődni. Innen indul tehát a következő évi fertőzés, így egyáltalán nem mindegy, mennyi lehetőséget hagyunk erre azzal, hogy a kukoricatarlót nem műveljük, a szármaradványokat nem forgatjuk le, nem aprítjuk fel. Ezért is veszélyes kezeletlenül hagyni ezeket a területeket (1.-2. kép).

3.-4. kép: Árulkodó jelek, a szárban molylárva telelhet

Ha ilyen, még érintetlen „száras” táblán lárva után kutatnánk, a magasabban hagyott – vagy maradt – kukoricaszárakban keressük őket. A legtöbbször a talajszinttől számított második szártagban fogjuk őket megtalálni, de ez nem zárja ki azt, hogy akár a legalsóban is teleljen belőlük. Árulkodó jel a kis kerek lyuk (3.-4. kép), amelyen keresztül a lárva berág, de ezt sokszor csak akkor fogjuk meglátni, ha a szárat ölelő levélhüvelyt eltávolítjuk.

5.-6.-7. kép: Áttelelt, egészséges kukoricamoly lárvák

Az ilyen töveket széthasítva, ha nem is minden esetben, de gyakran fogunk találni még élő (5.-6.-7. kép), vagy a téli mortalitás áldozatává vált egyedeket (8.-9. kép).

8.-9. kép: A természetes mortalitás áldozatai, a telelés során elpusztult kukoricamoly lárvák

Az eredményesen áttelelő lárvák számát gazdálkodóként a szármaradványok minél hatékonyabban felaprításával és talajba forgatásával tudjuk befolyásolni. Azonban akármilyen jól is csináljuk ezt, nem fogunk tudni a talajmunkák során minden egyes szárdarabot felaprítani, amelyben molylárva készül a telelésre. Ezért már a betakarításnál érdemes odafigyelni a meghagyott tarló magasságára, az állva maradó, megdöntött szárú táblarészekre.

10. kép: A magasan hagyott tarló nagyobb egyedszám áttelelését teszi lehetővé

Ha a területen nem maradnak a 10. képen látható, két szártagnál magasabb szármaradványok, máris sokat tettünk az áttelelő egyedszám csökkentése érdekében. A következő évi védekezésünk itt kezdődik, érdemes erre figyelmet fordítani!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Jégverés okozta károk kukoricában

2019. március 22. 06:47

A jégverés a kukorica élettani folyamataira több ponton is hatást gyakorol. Befolyásolja a hajtásképződést, a jégverés következtében kialakult gombafertőzés miatt a termés beltartalmi jellemzői változhatnak, sőt vetőmag esetében a csírázóképesség módosulhat.

A kukorica és a szójabab ára is zuhant a jelentés előtt

2024. március 28. 15:10

Inkább a mínuszok domináltak a terménypiacokon Amerikában és a kontinensükön is. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára is csökkent, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

SAATEN-UNION: kukoricáink 2022-ben is bizonyították kiemelkedő termésstabilitásukat

2023. február 1. 06:34

Hogyan boldogulnak hazai körülmények között a SAATEN-UNION kukoricahibridjei?

Búza: az elmúlt két év legnagyobb heti drágulása felé tartunk

2024. április 26. 07:10

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a kukorica értéke csökkent.