Figyelmébe ajánljuk

Aggteleki medveészlelés: így kerülheti el a veszélyt

Agrofórum Online

A hétvégén barnamedvét észleltek Aggtelek közelében, Égerszög határában. A fiatal, közepes termetű állat egy vadetetőnél bukkant fel (az ilyen etetőhelyeket gyakran felkeresik a medvék a kihelyezett takarmány miatt). A szakértők fokozott óvatosságra intik a környéken tartózkodó kirándulókat és lakókat.

Az Aggteleki-karszt erdőségei közel fekszenek a szomszédos Szlovákia medvék által lakott területeihez, így időnként átkóborolhat egy-egy medve a határon. Különösen nyár elején, a párzási időszakban a hím medvék a szokásosnál jóval nagyobb területeket járnak be párkeresés céljából. Ezután rendszerint visszatérnek saját élőhelyükre.

A barnamedve viselkedése – mitől válhat veszélyessé?

Bár a barnamedve Európa legnagyobb szárazföldi ragadozója, alapvetően fél az embertől és kerüli a találkozást. Nem támad emberre ok nélkül; rendszerint csak akkor válik agresszívvá, ha sarokba szorítják vagy a bocsa(i) védelmében kénytelen lépni. Különösen az anyamedvéket kell tiszteletben tartani, mert kicsinyeiket védve akár az emberre is rá támadhatnak.

A barnamedve Európa legnagyobb szárazföldi ragadozója
A barnamedve Európa legnagyobb szárazföldi ragadozója

Óvintézkedések medveveszély esetén

Kirándulóknak és túrázóknak

  • Maradjunk a kijelölt ösvényeken, és lehetőleg ne egyedül kiránduljunk! A túra közbeni beszélgetés vagy fütyörészés segít előre jelezni jelenlétünket a medve számára, így elkerülhetjük, hogy váratlanul megriasszuk.
  • Sose közelítsük meg a medvét, akkor se, ha nyugodtnak tűnik, és ne próbáljuk etetni vagy fotózni! Ha medvebocsot látunk, azonnal távozzunk, mert az anyja is a közelben lehet!
  • Ha mégis medvével találjuk szemben magunkat, ne essünk pánikba! Lassan, hátrálva távozzunk arról az útvonalról, amerre jöttünk, anélkül hogy hirtelen mozdulatokat tennénk! Ne fordítsunk hátat az állatnak, de közvetlenül a szemébe se nézzünk!
  • Semmiképp se kezdjünk futni, hiszen a medve sokkal gyorsabb nálunk (akár 40 km/h-val is képes futni). A menekülő embert prédának tekintheti, így futással csak növeljük a veszélyt.

Vidéken élőknek

  • Zárjunk el minden hulladékot és élelmet (beleértve a kerti gyümölcsöket is), hogy semmi se csalogassa a medvét a portánkra!
  • Gondoskodjunk a haszonállatok és a méhkaptárak biztonságáról: éjszakára zárjuk őket védett helyre, vagy alkalmazzunk erős kerítést és villanypásztort a telek körül!
  • Ha medve bukkan fel a közelben, ne próbáljuk meg elkergetni! Húzódjunk biztonságos távolságra (zárt helyre vagy autóba), és értesítsük a környéken lévőket. A medve általában nem marad sokáig, ha nem zavarják.

Maradjunk óvatosak, de ne essünk pánikba!

Az újabb medveészlelés rámutat, hogy valós esély van medvével találkozni, de a súlyos támadások nagyon ritkák – Magyarországon eddig egyetlen életveszélyes medvetámadás sem történt. A fenti tanácsok betartásával jelentősen csökkenthetjük a kockázatot. Bánjunk elővigyázatosan és tisztelettel a természettel, így a medve is inkább elkerül bennünket, és békésen megférhetünk egymás mellett!

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Változó kertek – új kor új növényei

A klímaváltozás a díszkerteket sem kíméli – újfajta növényválasztás és fenntartási stratégiák határozzák meg a jövő zöldtereit.

A város szomjazik – Fenntartható öntözési módszerek a városi parkokban

A városi zöldterületek túlélése nem az egyre több vízen, hanem az okos, fenntartható öntözési rendszereken múlik.

Ezért használták dédanyáink is a körömvirágot

2025. június 26. 13:10

Természetes megoldás horzsolásokra, gyulladásra és száraz bőrre: a körömvirágot érdemes otthon is tartani – kívül-belül hasznos!

Elporlad a jövő – hogyan pusztítjuk el tudatosan a magyar termőföldeket, és mit tehetnénk helyette?

2025. június 24. 13:10

A talajok tönkremenetele nem a klíma hibája. A válasz a regeneratív gazdálkodás – de ki meri végre kimondani?

A medve nem játék: óriási károkat okoztak Székelyföldön

2023. november 18. 11:10

Jelentős, egymillió lejt (75,7 millió forintot) meghaladó kárt okoztak idén a medvék Kovászna megyében - közölte csütörtökön az Agerpres beszámolója szerint Gheorghe Neagu, a székelyföldi megye környezetvédelmi ügynökségének vezetője.

Lássuk a medvét! – Ez történik a ragadozóval, amikor kijön a barlangjából

2022. február 2. 16:41

Ismert népi időjóslás szerint, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján előjön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik téli álmát folytatni, mi pedig hosszú télre számíthatunk. Ellenben, ha kijön és felhők takarják a napot, úgy kint is marad, mert azt jelzi, hogy lassan vége a nagy hidegnek. Az Erdélyből származó hiedelemről nem, de a nagyméretű emlősállatról annál többet kérdeztük Dr. Heltai Miklóst, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének vezetőjét.

Meddig tart a tél? Jósol a medve, a mormota és a hód

2024. február 7. 07:10

A medve meteorológusi képességéről, pontosabban a neki tulajdonított ilyen jellegű tevékenységéről, ugye, hallottunk már? És a napfényt jósló denevérekről? Vagy a szélsebesen érkező fagyokról jövendölő hódokról? Bevallom, hogy én egészen a közelmúltig nem.

Engedélyezték 140 medve kilövését Hargita megyében

2019. július 6. 14:32

Romániának fel kell lépnie ebben az ügyben, az emberi életet meg kell védenie.