Gépészet

A 10 leghatékonyabb módszer, amellyel a mezőgazdasági üzemek energiát takaríthatnak meg

Agrofórum Online

Mezőgazdasági energiahatékonysági tippek a szántóföldi termesztéshez, beleértve a traktorokat és a munkagépeket is.

Vajon az Ön szántóföldi munkálatai a lehető leghatékonyabban zajlanak? Vagy tudna-e pénzt megtakarítani, ha változtatna a termelés egyes elemein? Az esetek többségében a válasz „igen” – a működése hatékonyabbá tehető, és pénzt takaríthat meg.

A talajművelés és a mezőgazdasági tevékenység a növénytermesztés és az állattenyésztés által felhasznált összes energia közel 20%-át teszi ki. Az alábbiakban tíz általános, a traktor- és szántóföldi járműhasználatra vonatkozó olyan intézkedést mutatunk be, amelyekkel javíthatja gazdasága energiahatékonyságát. Ezek közül a tippek közül nem mindegyik működik minden gazdaságban; némelyik lehet, hogy nem megvalósítható az Ön vagy a gazdasága számára, vagy nem biztos, hogy van értelme az Ön által folytatott tevékenység szempontjából, ezért fontos, hogy alaposan megfontolja, mielőtt változtatásokat hajt végre.

Mindezek ellenére már néhány intézkedéssel is nagy változást érhet el a gazdaságában. Az alábbi lista olyan elemekre összpontosít, amelyek javítják a szántóföldi tevékenységek hatékonyságát azáltal, hogy időt és üzemanyagot takarítanak meg az átgondoltabb munkával, ahelyett, hogy keményebben dolgoznának.

10. Hatékony betakarítás

Ha optimális körülmények között takarítja be terményeit, hatékonyabbá teheti a betakarítást. A túl nyirkosan betakarított termények vagy a felázott talaj magasabb üzemanyag-fogyasztást eredményez, így ha megvárja, amíg a körülmények megfelelőek lesznek, energiát takaríthat meg.

Csökkentheti a kombájnok üzemanyag-fogyasztását is. Gabona betakarításakor a vágási magasság növelésével nem csak hogy kevesebb szalma- és szármaradványt szed le, de az üzemanyag-fogyasztása is csökken.

9. Következetes nyomvonal-követés

A GPS-vezérlés vagy az automata irányítási technológia használata szabályos gépmozgásmintát eredményezhet, de akár ezen eszközök használata nélkül is beállíthatja saját magának a konzekvensen követendő útvonalat. A konszolidált talajtömörítés helyett a kijelölt nyomvonal tömörítése lehetővé teszi, hogy a növények jobban fejlődjenek az érintetlen, tömörítés nélküli területeken. Ugyanakkor energetikai előnye is van a célzott talajtömörítésnek: a tömörített talajon könnyebben közlekednek a mezőgazdasági munkagépek. Ez növelheti a gépek hatékonyságát és segíthet csökkenteni az üzemanyag-fogyasztást.

8. Minimalizált fordulási idő

A szántóföld végein való megfordulás, és a közepén lévő tárgyak megkerülése nem hatékony az üzemanyag-felhasználás szempontjából; az ilyenkor felhasznált üzemanyag nem térül meg. A fordulási idő minimalizálása érdekében, ha a gazdaságban ez lehetséges, a szántóföldek mérete legyen minél szélesebb és hosszabb. A szántóföldön minden olyan akadályt, amelyet a traktornak meg kell kerülnie (például kerítéssorokat vagy árkokat), ha lehetséges, el kell távolítani. Ez a módszer időt és üzemanyagot takarít meg, így pénzt spórolhat vele.

7. Optimális sebességváltás, CVT használata

A régebbi traktorok üzemanyag-hatékonyságot maximalizáló üzemeltetési stratégiája a „sebesség fel/gázadás le” kifejezésbe sűríthető. Ez azt jelenti, hogy a legmagasabb sebességfokozat és a legalacsonyabb fordulatszám (percenkénti fordulatszám) kombinációját kell használni, amely a kívánt sebességet anélkül biztosítja, hogy a motort olyan mértékben terhelné, hogy az látható fekete füstöt termelne.

Ha azonban újabb traktorral dolgozik, vagy új traktor vásárlásán gondolkodik, azok gyakran CVT-vel vagy IVT-vel, azaz fokozatmentes váltóval felszereltek.  A CVT vagy IVT esetében nincs szükség a sebességfokozat és a fordulatszám kézi kiválasztására, mert a gép maga hozza meg ezeket a döntéseket.  A CVT vagy IVT képes kompenzálni a motor igénybevételének pillanatnyi növekedését is (például dombok vagy nehéz talaj esetén), ezért a CVT-vel vagy IVT-vel rendelkező újabb traktorok jobb alternatívát jelentenek az üzemanyag-hatékonyság szempontjából, amennyiben erre lehetősége van.

6. A túlművelés elkerülése

A mély talajművelés több üzemanyagot fogyaszt, mint a sekély talajművelés, és sokszor nincs is rá szükség. Vannak olyan lehetőségek az energia megtakarítására, mint a minimális, a sávos vagy a no-till, amelyekkel csökkenthető vagy teljesen kizárható a talajművelés. Ha azonban úgy dönt, hogy (bizonyos fokú) talajművelésre mindenképpen szükség van, az üzemanyag és az idő legjobb kihasználása érdekében a másodlagos talajművelésnek sekélyebbnek kell lennie, mint az elsődleges talajművelésnek. A másodlagos talajművelésnek valóban csak az elsődleges talajművelés felének kell lennie. Ez csökkenti a tömörödést, mérsékli a felszínre kerülő nedves talaj és gyommagvak mennyiségét, csökkenti a vízveszteséget és kevesebb üzemanyagot használ.  A sekélyebb talajművelés általánosságban csökkenti a vízveszteséget, ami meghosszabbítja az öntözés előtti időszakot.

Az eke sebessége egy másik olyan tényező, amely fontos az üzemanyag-fogyasztás szempontjából. Az eke sebességének növekedésével nő a gép meghajtásához szükséges erő és a feladat elvégzéséhez szükséges üzemanyag. Az eke sebességének megduplázása esetén az eke vontatásához szükséges teljesítmény megháromszorozódik.

5. A gépek és a motorok karbantartása

Már egy olyan egyszerű intézkedés is hatással lehet a gép üzemanyag-hatékonyságára, mint a gépek jó állapotban tartása és a rendszeres időközönként elvégzett karbantartás. A megelőző karbantartás és a beállítások különösen fontosak, hiszen előfordulhat, hogy gépe a maximális teljesítménnyel üzemel, anélkül, hogy észrevenné. A gép megfelelő működésének fenntartásához a legjobb megoldás az, ha követi a kezelési útmutatóban szereplő utasításokat. A motorok esetében az üzemanyag-, az olaj- és a légszűrőket a kezelési útmutatónak megfelelően rendszeresen cserélni kell; a motor olajozásának és zavartalan működésének fenntartása ugyanis javítja az üzemanyag-hatékonyságot.

Egy 50 traktoron lefuttatott vizsgálat kimutatta, hogy egy teljes körű karbantartást követően az üzemanyag-fogyasztás csaknem 15%-kal csökkent. Ezenkívül ugyanezen traktorok maximálisan elérhető lóereje átlagosan mintegy 11%-kal nőtt. Az Ön üzemei számára mindez komoly megtakarítást jelenthet.

4. Precíziós mezőgazdasági technológia

Az olyan újítások, mint a GPS-vezérlőrendszerek és az önvezető technológia olyan eszközök, amelyek segítségével megtalálhatók a leghatékonyabb útvonalak egy szántóföldön. Ezek fő előnye, hogy kiküszöbölik a kihagyásokat és átfedéseket a szántóföldön, és hozzájárulhatnak a következetes keréknyomvonal beállításához. A precíziós mezőgazdaság eszközei (mint a GPS és az automatikus kormányzás technológiája) csökkenthetik a szántóföldön töltött időt is, így időt és üzemanyagot is megtakaríthat.

3. A kerekek csúszásának optimalizálása

Minden traktoron előfordul némi kerékcsúszás (szlip) a szántóföldön. Emiatt optimalizálni kell a kerékcsúszást, hogy a traktor kerekei a lehető leghatékonyabban mozogjanak. A túl nagy kerékcsúszás azt jelzi, hogy a kerekek kipörgésével energia vész el, a túl kicsi csúszás viszont azt jelenti, hogy a kerekek túl nagy súlyt cipelnek. Mindkét esetben feleslegesen pazarolódik az üzemanyag. Egy egyszerű teszt és egy egyszerű kalkuláció segítségével meg lehet mérni a kerékcsúszás mértékét, amelyet aztán össze lehet hasonlítani az elsődleges kerékcsúszási százalékkal.

Általában az optimális kerékcsúszás valahol 10% és 15% között van, bár ez számos tényezőtől függ, többek között a terepi művelet típusától. A kerékcsúszás beállítható a traktor ballasztjának (súlyozásának) és gumiabroncs-felfújásának módosításával – a legtöbb traktorgyártó részletes útmutatást ad arra vonatkozóan, hogy hogyan kell ezt az adott típuson elvégezni.

Ahhoz, hogy megtudja, mekkora a kerekek csúszása, meg kell jelölnie a gumiabroncs belső oldalát úgy, hogy az a traktor üléséből látható legyen, és meg kell jelölnie egy 30 méteres távolságot a szántóföldön. Ezután a gumiabroncs bordázatának középső része körül zsinórral vagy mérőszalaggal megkeresheti a kerékkörfogatot, vagy hogy pontosabb legyen, végezzen egy gyors Google-keresést, hogy megtalálja a gumiabroncsának kerületét a mérete alapján. Számolja meg, hogy hány fordulatot tett meg a gumiabroncs az adott 30 méteren – de győződjön meg róla, hogy a terepmunka folyamatban van! A számításhoz egyszerűen csak meg kell szoroznia a fordulatszámot a kerülettel, majd osztania kell 30 méterrel. Az így kapott szám adja meg a kerékcsúszást.

2. A hatékonyan vontatott eszközök kiválasztása és használata

Mielőtt bármilyen új eszközt vásárolna és használna a traktorához, meg kell néznie, hogy mekkora teljesítményre (lóerőre) van szüksége a munkájához. Két munkagép ugyanis elvégezhet hasonló feladatot, de az egyiknek sokkal kevesebb energiára lehet szüksége a munkájához, mint a másiknak. Például egy négyzetes szénabálázó több energiát igényelhet, mint egy kerek szénabálázó. Akár a tervezésbeli különbségből, akár a jobb konstrukcióból ered, a hatékonyabb munkagépek kevesebb üzemanyagot használnak a munka elvégzéséhez.

1. A traktor méretének kezelése

Az üzemanyag-megtakarítás egyik legjobb módja az, ha a legkisebb traktort használja, amelyik alkalmas a feladat elvégzésére. A nagyobb traktorok általában több energiát pazarolnak, ezért ha olyan gazdaságot üzemeltet, amely sokféle terményt termel, vagy sokféle szántóföldi munkát kell elvégeznie, akkor jó befektetés lehet a különböző méretű traktorok beszerzése és használata. Általában a kis berendezéseket nem szabad nagy traktorral használni. Ha a szántóföldi műveletekhez a leghatékonyabban kombinálja a traktor méretét és a felszerelést, hosszú távon pénzt takaríthat meg.

Rejtett energia

Ezenkívül érdemes megfontolnia, hogyan takaríthat meg gazdasága rejtett energiát – vagyis a termékhez kapcsolódó összenergiát – annak teljes életciklusa során. Néhány statisztikai adat: a mezőgazdaságban felhasznált energia csaknem felét a műtrágyák előállítására fordítják, és ebből az energiából 80% a nitrogén előállítására megy el földgázból. Az Ön gazdaságában azonban előfordulhat, hogy ezeknek az energiaköltségeknek egy részére nincs szükség, és a feldolgozott nitrogén túlfogyasztásának csökkentésével Ön is hozzájárulhat a mezőgazdaság által igényelt energia mennyiségének általános csökkentéséhez.

Az energiatakarékosság első fontos lépése, hogy megvizsgálja a talaját, és megnézze, mi hiányzik belőle. Szüksége van egyáltalán műtrágyára? Ha alacsony a talaja tápanyagtartalma, akkor van értelme tápanyagot hozzáadni, de magas tápanyagtartalom esetén lehet, hogy gazdasága számára érdemesebb lenne kevés, vagy akár semmilyen műtrágyát nem használni. Győződjön meg róla, hogy a berendezései úgy vannak beállítva, hogy csak a szükséges mennyiséget használják.

A műtrágya szerves alternatívájaként akár hüvelyeseket vagy szerves trágyát is használhat. Ezek még mindig igényelnek némi energiát, de közel sem annyit, mint a nitrogén előállításához szükséges energia. Ha már kijuttatta a műtrágyát, az energia megtakarításának másik módja a veszteséget csökkentő módszerek alkalmazása. A veszteség csökkentése révén ugyanis mérséklődik a műtrágya későbbi újbóli kijuttatásának szükségessége. A talajvédelem és a műtrágyázás, ha lehetséges, hosszú távon általános energiamegtakarítást eredményezhet.

Következtetések

Az energiafogyasztás csökkentése ijesztő feladatnak tűnhet, de valóban ezek azok az apró lépések, amelyek nagy változást eredményezhetnek. Remélhetőleg e tippek némelyikének alkalmazása segíthet a mezőgazdasági üzemében az energiamegtakarításban, és abban, hogy tudatosabban döntsön az üzemanyaggal kapcsolatos kérdésekben.

(Fotó: Elsemargriet/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

A Massey Ferguson bemutatja az MF 5M szériát – 6 árbajnok típus 95 és 145 lóerő teljesítmény között  

2024. október 28. 15:10

Az MF 5700 M sorozat sikerére építve az új, megbízható és hatékony MF 5M sorozat számos teljesítményt növelő, gyárilag beépített funkciót tartalmaz.

DEUTZ hajtásrendszerek márkaképviseletévé vált az AXIÁL Kft.

2024. október 27. 12:10

A magyar cég kollégái immár a német gyártó hajtásrendszereinek forgalmazásában és szervizelésében is részt vesznek, hivatalos márkaképviseletként.

A Fliegl Agrartechnik GmbH és a Stapel GmbH stratégiai együttműködést kötött

2024. október 22. 12:10

Az együttműködés célja olyan megoldások kifejlesztése, amelyek hatékonyabbá teszik a mezőgazdasági nyerges félpótkocsik használatát.

Megállíthatatlanul drágul a cukor

2024. augusztus 17. 12:10

Bár akadnak megfizethetőbb élelmiszerek, átlagosan tovább nőttek az árak a boltokban. Az energia olcsóbb, az üzemanyag drágább lett.

Tűzifa kérdések: erdei köbmétertől a száraz tűzifáig

2022. november 16. 05:36

A legjobban akkor járunk, ha tavasszal vásárolunk tűzifát és egész nyáron hagyjuk feldarabolva száradni. Ha nedves fával fűtünk, akkor igen komoly energiaveszteséggel számolhatunk.

AM: az energiafüggetlenség az agrárium számára is fontos

2023. június 21. 10:47

Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár a lengyelországi Olawa településen tett szakmai látogatása során beszélt a mezőgazdaságot érintő változások és válságok kapcsán arról, hogy mindezek rávilágítottak arra, hogy a sikeres agrárium kulcsa a modernizáció, amely nemcsak gazdasági, hanem környezeti és társadalmi szempontból is elengedhetetlenül fontos.

Hozamfokozás napelemek segítségével

2021. augusztus 11. 06:36

A projektben az installáció potenciális hozamra gyakorolt kedvező hatásainak vizsgálata mellett cél az energiatermelés hatékonyságának felmérése is.