A HORSCH mezőgazdasági munkagépeket gyártó, globális szinten intenzíven terjeszkedő vállalat idén a Regensburg melletti (schwandorfi) telephelyén szervezte meg sajtótájékoztató, melyen számos külföldi szakember kapott lehetőséget a felfutó termékpaletta megismerésére.
Cornelia Horsch, a vállalat társtulajdonosa elmondta: a cég megduplázta bevételeit az elmúlt öt év leforgása alatt. Említette továbbá az elkövetkezendő 20-25 évre vonatkozó célkitűzéseket, melyeket a környezetvédelem, az egészségmegőrzés, a technológiai, valamint digitális fejlesztések iránti elköteleződés fognak meghatározni. A HORSCH nagymértékben támogatja alkalmazottainak kommunikáció-fejlesztését, illetve oktatási programok gondozását, mindezt a rugalmasság és az újra tervezhetőség jegyében.
Az elmúlt két évben nagyobb piaci bővülés nem ment végbe. 2020-ban 493 millió eurós bevételre tettek szert, mely 2019-hez képest 17%-os növekményt jelentett. A terjeszkedési stratégia kapcsán Cornelia Horsch elmondta, hogy egyre több ország kerül a látókörbe, főképp a klímaváltozás hatásainak következtében, a keleti régiók – úgy, mint Kazahsztán, Ukrajna – nagy területeket fednek le. A latin-amerikai régióban Brazília hordozza magában a legjelentősebb fejlődési potenciált.
A 2021-2023-as időszakban 80-100 millió eurós befektetések megközelítőleg fele külföldön valósul meg.
A vezetőség ambíciói az automatizálás irányába mutatnak: mi sem szemlélteti ezt jobban, mint a ,,nagyágyú” bemutatása, mely – egy a munkagépek fejlesztésére specializálódott vállalattól – váratlan, ám annál impozánsabb és ígéretesebb. A Claas Terra Trac gumihevederes járószerkezetre épült erőgépként akár 36 méteres munkaszélességgel is képes támogatni a nagy kiterjedésű területek művelését. Az új típusú erőgép bemutatására először Ukrajnában sor. A 300 lóerős dízelmotor meghajtású HORSCH Robo önjáró gépre elsőként egy vetőgépet kapcsoltak. Michael Horsch tulajdonos szerint a teljes automatizálás a végcél, melyet a jelenleg felnövekvő generáció fog teljes fejlettségében ki- és felhasználni. A szabadidejük egy részét jelenleg virtuális valóságban töltő fiatalok számára hamarosan természetes lesz a mezőgazdasági gépek laptopról, telefonról történő távvezérlése – és ezzel az igénnyel lépést kell tartani.
A HORSCH Avatar 12.25 SD direktvetőgép új típusú felszereltségével színesíti a választékot. Az ISOBUS alapú vezérlési koncepció megkönnyíti a technológia testreszabott működtetését. A munkagép szállíthatósága rendkívül jól megoldható kompakt jellegéből adódóan, a 3 méteres szállítási szélessége lehetővé teszi közúti mozgatását is. A terepviszonyoktól függően 520-900 mm méretű gumiabroncsok is felszerelhetők. A vetőmagpótlást a 6500 liter kapacitású vetőmagtartály biztosítja. A repcevetés, illetve kis szemcseméretű anyagok kijuttatásában kedvező lehetőséget nyújt a 400 literes tárolókapacitású MiniDrill G&Frendszer. A nagy kerékszélesség még nedves talajállapot esetében is minimalizálja a talajtömörödés lehetőségét. Az egysoros SingleDisc csoroszlyás, valamint 25 cm sorköz-kialakításnak köszönhetően az Avatar 12.25 SD ideális mechanikai állományszabályozásra, illetve különböző vetési módok kivitelezésére. Az éjszakai munka során a WorkLight Profényszórók biztosítják a megfelelő látásviszonyokat.
A tarlóhántástól kezdve, egészen az aprómorzsás talajszerkezet kialakításáig nyújt segítséget a HORSCH Joker CT hárompont függesztésű változata. Az optimalizált tárcsaelhelyezés és a tárcsák szöge biztosítja a megfelelő talajmegmunkálást. A kis dőlésszögű tárcsák a munkaszélesség teljes vonalában megtörik a talaj kapillaritását, amely száraz időszakokban csökkenti a talaj vízveszteségének mértékét. A munkagép hígtrágya kijuttatására is alkalmas, különösen a 6-7 méteres munkaszélesség esetén.
A Cultro TC duplakéses henger alacsony vonóerő igényével áll rendelkezésre a repce- és napraforgótarló ápolásában, mely 3, 5, 6, m front függesztésre, 9 méteres munkaszélességgel hátsó hárompontron illetve 12m vontatott kivitelben is elérhető. A TC sorozat számos egyéb munkagéppel kombinálható, ami a Cultro 9TC esetében háromsoros boronát is takarhat. A jövőben hátsó illesztésű duplakéses hengerrel keresi majd a megoldást az igényekre. A Cultro rendszer hengerenként elhelyezett 6, ferde lefutású kés segítségével biztosítja a növényi maradványok megfelelő zúzását, akár 3-12 méteres munkaszélességben, 20 km/h maximális sebességgel.
Ami a munkaszélességet illeti, a HORSCH Cura 12 ST gyomfésű hárompont függesztéssel jelenleg 6, 9, 12, 13,5 és 15, valamint 24 méteres munkaszélességgel érhető el a piacon. A négyszög keresztmetszetű szelvényekből felépülő zárt keretszerkezetnek köszönhetően kitűnő csavarodási szilárdság jellemzi. 450 mm-es maximális keretmagasságával a magas kultúrák esetében is sikerrel alkalmazható. A Cura ST sorozat a hibrid, illetve biogazdálkodás kulcsfontosságú eleme lehet. A fogak különállók, és a keret tetején elhelyezett egyedi rugók biztosítják azok flexibilitását. A Cura 12-15 ST esetében a fogak szöge 11 támkerék segítségével módosítható. Az egyedi rugós kialakításnak köszönhetően a fogak nyomása 500-5000 g-ig terjed.
15 cm-es húzástávolságával és 55 cm-es keretmagasságával egyedülállónak számít a HORSCH Finer SL sekélykultivátor. A vídia bevonattal ellátott 22 cm-es kapák, illetve a 15 cm-enként elhelyezett fogak kombinációja megfelelő védelmet nyújt a gyomok ellen az egész évben, illetve lehetővé teszi a megfelelő magágy előkészítését. Támkerekek elhelyezésével a munkamélység állítható.
Vetőgépek terén a HORSCH Focus 3 TD frissítéseit érdemes megemlíteni. A jól bevált Strip-Till line háromméteres változatával felszerelt vetőgép közepes méretű gazdaságok számára lehet jó választás a sorművelés (strip cultivation) és vetés folyamatában. Első sorban az acéltartály különbözteti meg más prototípusoktól (3500 liter, 60:40 arányú keverés). A Focus munkagépek változatos felszereléssel, különböző kultúrnövények esetében és talajkörülmények között is megállja a helyét. A HORSCH MiniDrill, a TurboEdge, illetve TurboDiscduplatárcsás vetőcsoroszlyák az alapfelszereltség részét képezik. A MiniDrill tárolókapacitása megközelítőleg 400 l, mely ideális lehet a kijuttatás során harmadik komponens hozzáadásához (vetőmag, műtrágya és mikrogranulátum). A TurboDisc kisebb mennyiségű, míg a TurboEdge inkább a bőséges mennyiségű növényi maradvánnyal terített talajfelszín vetésekor javasolt.
Permetezőgépek tekintetében Leeb CS került elő a vállalat gépparkjából, mely új fejlesztésként lép be a hárompont függesztésű növényvédelmi technológiák piacára. Az innováció különösen azok számára lehet vonzó, akik kompakt szerkezetű gépet szeretnének üzembe helyezni. A Leeb CS a CompatSprayer technológiát képviseli, és hárompont függesztésnek köszönhetően tömör, és könnyen manőverezhető egységet képez a vontatóegységgel. Az aktív keretvezérlési technológia (BoomControl) és számos felhasználó-specifikus adaptációnak köszönhetően egyedülálló a piacon, melyet a 25 cm-es szórófejek közötti távolság, 2200 literes permetlétartály és optimalizált súlypontozási paraméterek egészítenek ki.
A Leeb VN és Leeb VL sikeresen zárták első éves szereplésüket a gyakorlatban. Mivel a munkagépeket a világon számos országban tesztelték, így a vállalat széleskörű adatmennyiséghez jutott a különböző talajtípusok és környezeti körülmények kapcsán. A különbséget az előző gépekhez képest a tengelykialakítás és a nyomtáv jelentik, amelyek az olyan gazdaságok számára hordozhatnak előnyt, amelyek esetében a 2,25 méteres, illetve annál nagyobb nyomtáv fektetése kívánatos. A Leeb VN (VariableNarrow) hidraulikusan állítható, míg a Leeb VL (VariableLarge) mechanikusan, illetve igény esetén hidraulikusan is beállítható. Az egyedülálló BoomControl szórókeret-szabályozó rendszer hozzájárul a tökéletes magasság és munkasebesség tartásához sík, illetve lankás terepen egyaránt.
A HORSCH Maestro adagolói közül az AirVac vákuumos adagoló 2020, az AirSpeed nyomottlevegős adagoló 2021 óta áll a vásárlók rendelkezésére. Mindkét megoldás nagyfokú megbízhatósággal, precizitással, egyedi állíthatósági lehetőségekkel, és könnyű kezelhetőséggel jellemezhető. A szemenkénti adagolórendszernek köszönhetően magasfokú hatékonysággal kivitelezhető a szemenként vetés az AirVac esetében 12 km/h munkasebességgel, míg az AirSpeed esetében ez akár 15 km/h is lehet. A kukorica, cukorrépa, szója, repce mellett a vállalat tervei között szerepel a vethető fajok körének bővítése. A következő évi portfólió újdonságát a Maestro SX modell fogja képezni.
A HORSCH a Transfomer VF (Variable Frame), változtatható keretű precíziós sorközművelő kultivátorával lépett porondra. A különböző sortávolságokhoz tartozó paralelogramma két, illetve három sort kultivátoroz. A munkagép speciális tulajdonsága a kompakt jelleg, mely lehetővé teszi az emelőerő megőrzését és kisebb traktorok alkalmazását. A 9 és 18 méteres munkaszélesség új koncepcióként jelenik meg. A 660 mm keretmagasságnak köszönhetően a vegetációs idő előrehaladtával magasabb kultúrákban is sikerrel használható a munkagép, mely a 15-80 cm-es sortávolság kialakításában nyújt segítséget. A sorok érzékelése színfüggő 2D, illetve színfüggetlen 3D rendszerben biztosítja a megfelelő sorközművelést.
A Versa KR forgóboronás vetőgép elektromos működtetésű mechanikus magadagoló-rendszere innovatív irányt képvisel a vetőgépek piacán. Az adagolóegységek egyedi kapcsolódásának köszönhetően, azok segédeszközök nélkül cserélhetők.
A vetőmag adagolása könnyedén megoldható a cellás kerék és a bütykös tárcsa között elhelyezett tolózárnak köszönhetően. 900 literes alapkapacitásához képest a vetőmagtartály térfogata két lépésben 1500literre növelhető. Az elektronikus rendszer működtetése az ISOBUS szabványnak megfelelő. A tökéletes magelhelyezésről a DuoDisc csoroszlya gondoskodik, mely a már jól bevált TurboDisc duplatárcsás csoroszlya elemeiből építkezik.