Tizenkilenc százalékkal zuhant decemberben a hazai személyautó és kishaszonjármű forgalomba helyezések száma – derült ki a Datahouse adatiból. Egész 2020 18,5 százalékos csökkenést hozott az előző évhez képest, ebben nagy szerepe volt a koronavírus miatti gazdasági lassulásnak .
Az elmúlt hónapban 15 301 jármű kapott rendszámot az említett kategóriákban. 2020-ben ez volt a második legtöbb eladást hozó hónap, a novemberi 15 544 után. Éves alapon 18,6 százalékkal zuhant a piac. A két évvel ezelőtti decemberhez képest 23 százalékos pluszt mutatnak az adatok. Tavaly csak a január és a szeptember hozott pluszt, 1,4, illetve 21,5 százalékot., A legnagyobb éves alapú mínusz áprilisban volt 47,7 százalékos zuhanással.
2020-ban összesen 150 072 járművet adtak el. Ez 2019-hez képest 18,5 százalékos mínusz, a két évvel ezelőttihez képest enyhébb, 5,8 százalékos a mérséklődés. A márkák összevont listáján decemberben Ford, Suzuki, Toyota sorrend alakult ki a dobogón. A teljes éves statisztikát nézve szintén a Ford állt az élre a Suzuki és a Toyota előtt.
A tavalyihoz képest 16,6 százalékkal 4980 darabosra csökkent pick-up-piacon továbbra is a Ford Ranger az első 50,6 százalékos piaci részesedéssel a január-december időszak adatai alapján. Második a Toyota Hilux 28,8 százalékos piacrésszel. A harmadik helyen a Mitsubishi L200 áll 6,2 százalékos piaci részesedéssel. Érdekesség, hogy két új szereplő is felkerült a pick-up-piaci rangsorra. A Mahindra Goa Pickup 2 darabbal kilencedik lett. Az egy darabos forgalomba helyezések közt az UAZ Cargo és a Dodge RAM 1500 mellett feltűnt decemberben az Alké ATX3 is, amely egy elektromos meghajtású, olasz platós haszongépjármű.
A szegmensek besorolása átalakult 2020 nyarán, a korábbi 13 helyett már 21 kategóriát különböztet meg a Datahouse. A korábbi SUV-kategóriát négyfelé szedték. Az új felosztásban a kisebb méretű SUV-ok a B-SUV-ba tartoznak, ez a második a szegmensek listáján 22 796 darabbal és 15,2 százalékos piacrésszel. A közepes, az alsó-közép kategóriájú C-SUV a harmadik 16 095 darabbal és 10,7 százalékkal. A felső-közép kategóriás SUV-okat a D-SUV, a még nagyobbakat az E-SUV kategóriába sorolták. Mi a két népszerű, a B-SUV és a C-SUV szegmenst néztük meg. Előzőben Suzuki Vitara, Dacia Duster és Ford Puma sorrend, míg a másodikban Toyota RAV-4, Toyota C-HR és Kia Sportage sorrend alakult ki az élen. Az Esztergomban gyártott Suzuki Vitarából 6882, Toyota RAV4-ből pedig 1870 darab kelt el.
Az éves alapon 10,1 százalékkal 8872 darabra csökkent furgon-piacon továbbra is a Ford Transit az első, a Fiat Ducato a második, míg a Renault Master a harmadik, ugyanúgy mint az egy hónappal ezelőtti összesített listán. A TOP 10-es éves összesített listán egyébként ugyanaz a sorrend mint november végén.
A forgalomba helyezés összességében mintegy 19 százalékkal alatta van a 2019-es évnek, de mivel a visszaesés mértéke hónapról hónapra csökken, így a módosított előrejelzésnél jobb eredmény született kb. 8 százalékkal – állapította meg a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE). – Meg kívánjuk jegyezni, hogy elég magas, mintegy 25 százalék a forgalombahelyezést követő 6 hónapon belül kivont gépkocsik száma, amelyeket export, tesztautó leállítás, bérletből visszavétel (itt nehéz lenne eltekinteni a Covid hatásától), vagy egyéb üzleti célból vontak ki a forgalomból. Annyi bizonyos, hogy az adott időszakban ezek az autók jelentős részben nem kerültek belföldi végfelhasználóhoz – közölte a szervezet ügyvezető elnöke, Erdélyi Péter. Hozzátette, hogy a piaci folyamatokat a koronavírus egyszerre pozitív és negatív irányban is befolyásolta. Az általános piaccsökkenés és a lakosság gazdasági bizonytalansága okozta megtakarításra való törekvése, amelyek negatív hatást gyakoroltak a piacra. Ezt kismértékben, de ellensúlyozta a közösségi közlekedéstől való elfordulás a fertőzésveszély miatt, ami az egyéni közlekedés, így az autózás felé fordította a figyelmet. 2021-re 140 ezer személyautó és 25 ezer kishaszonjármű értékesítését várja az MGE.