Gépészet

Csak kapkodjuk a fejünket a Väderstad újdonságai láttán

Väderstad

Több újdonsággal is jelentkezik a svéd Väderstad a novemberi hannoveri Agritechnica szakkiállítás kapcsán. A gazdák igényére reagáltak a talajművelés további optimalizálhatóságával.

Helyspecifikus táblatérkép alapú talajművelés és E-Services rendszer

A 2024-es növénytermesztési szezonra a Väderstad TopDown és Opus kultivátorok új generációja jelenik meg. A megújult dizájn mellett az iPad-alapú Väderstad E-Control vezérlőrendszer bevezetésével, valamint az ISOBUS Task Control segítségével lehetőség nyílik a táblatérkép alapján történő, helyspecifikus, változó intenzitású és mélységű talajművelésre.

A 2024-es modellévtől a TopDown 400-700 és az Opus 400-700 nehéz szántóföldi kultivátorok felszerelhetőek Gateway-jel, érzékelőkkel és továbbfejlesztett elektronikával.  Ez megnyitja a lehetőséget a gép teljes irányítására az iPad-alapú Väderstad E-Control vezérlőrendszer segítségével, valamint a gép működtetésére a traktor ISOBUS terminálján keresztül történik.

„Láttuk, hogy a gazdálkodók részéről igény van a talajművelés további optimalizálására. Azáltal, hogy a gép beállításait a táblaviszonyokhoz tudjuk igazítani, optimalizálható az agronómia és a munkaminőség. Ennek kulcsa az E-Services bevezetése a TopDown és az Opus gépeknél”

– mondja Wolfram Hastolz, a Väderstad talajművelési termékmenedzsment igazgatója. Az E-Services bevezetése a TopDown és Opus esetén lehetővé teszi a gépek működtetését, a gépbeállítások automatikus vezérlését menet közben egy táblatérkép segítségével.

Ez azt jelenti, hogy a gazdálkodó, mielőtt kimegy a táblára, beprogramozhatja, hogy az egyes művelőelemek – tárcsák, kapák, egyengetők és tömörítőhengerek – hogyan viselkedjenek a tábla meghatározott pontjain például a talajtípus vagy a táblaviszonyok függvényében. A traktorban ez a táblatérkép a traktor ISOBUS terminálján kerül bevitelre, amely azután csatlakozik a Väderstad E-Control rendszerhez, ezáltal a gép irányításához.   

„A következő lépés a változtatható mennyiségű vetőmag- és műtrágya-kijuttatás után, hogy ugyanezt a gondolkodásmódot alkalmazzuk a talajművelésre is. Itt megtakarításokat lehet elérni az »annyit amennyi szükséges, de a lehető legkevesebbet« szabály alkalmazásával. Az előnyök egy része az üzemanyag-megtakarításnak és a talajegészség javuló állapotának, más része pedig a munkasebesség növelésének és a kopás csökkentésének formájában jelentkezik. Ráadásul ez autonóm gazdálkodási jövőt tesz lehetővé” – mondja Wolfram Hastolz.

Az iPad-alapú Väderstad E-Control vezérlőrendszer segítségével a kezelő közvetlenül a traktor fülkéjéből is irányíthatja a gépet. A vezető egy gombnyomással beállíthatja a tárcsák, kapák, egyengetők vagy tömörítőhengerek egyedi munkamélységét vagy intenzitását, menet közben. A szántóföldi munkavégzés megkönnyítésére négy előre beállított gomb használható a különböző gépkonfigurációk tárolására.

„A vezérlőrendszert úgy tervezték, hogy támogassa a vezetőt a talajművelés optimalizálásában, miközben megkönnyíti a felhasználó munkáját. Az előre beállított gombokkal a gazdálkodó eltárolhatja saját leggyakrabban használt gépkonfigurációit. Például az 1-es előbeállítás a normál szántóföldi munkákhoz, a 2-es előbeállítás a művelőutakhoz, a 3-as előbeállítás a nehezen művelhető területekhez használható stb. Amikor az egyik művelőzóna módosul, a többi ahhoz automatikusan igazodik, hogy megtartsa az egyedi kiválasztott mélységet” – mondja Wolfram Hastolz.

A rendszer azzal is számol, hogy a szántóföldi munka hektikus lehet, és időnként előfordulhatnak váratlan helyzetek. Szükség esetén a TopDown és az Opus kézi beállításra és hagyományos vezérlésre kapcsolható, például traktorcsere esetén.

A Väderstad TopDown 400-700 és Opus 400-700 opcióként 2023 októberétől rendelhető E-Services rendszerrel. A gépek premierje az Agritechnica nemzetközi szakkiállításon 2023 novemberében lesz, a sorozatgyártás pedig 2024 elején indul.

Folyékony műtrágya rendszer bevezetése a Tempo L 8-24 típusoknál

Új opcióként a Väderstad Tempo L 8-24 nagysebességű szemenkénti vetőgép folyékony műtrágya rendszerrel is felszerelhető. A rendszer a gépbe integráltan került kialakításra, és a Väderstad Tempo által ismert nagysebességű szemenkénti vetéshez lett tervezve.

„Láttuk a gazdálkodók részéről azt az igényt, hogy a Tempo vetőgéppel további műtrágyák kijuttatása legyen lehetséges. Ennek során olyan folyékony műtrágya rendszert terveztünk, amely megfelel a Tempo vetőgép teljesítményéhez. Ez magában foglalja az egyszerű beállítást, a teljes vezérlést és a soronkénti változtatható kijuttatás lehetőségét” – mondja Oskar Karlsson, a Väderstad szemenkénti vetőgépekért felelős igazgatója.

Az új rendszer egy 2000 literes műanyagtartállyal rendelkezik a folyékony műtrágya számára. A folyékony műtrágya vagy a vetősorokba kerül a vetőelemeken keresztül, vagy a vetősorok mellé műtrágya-csoroszlyákkal juttatható ki.

A gazdálkodó munkájának könnyebbé tétele érdekében a rendszert úgy tervezték, hogy a fúvókák cseréje nélkül is lehetővé tegye a különféle folyékony műtrágya dózisok széles skálájának kijuttatását.

„Például a gép képes kezelni a szokásos folyékony műtrágya dózisokat hektáronként 30-tól egészen 200 liter/hektárig anélkül, hogy a gépen fúvókákat kellene cserélni, 750 mm-es sortávolság és 15 km/h menetsebesség mellett” – mondja Oskar Karlsson.

A folyékony műtrágya adagolásának vezérléséhez az átfolyásmérők folyamatosan figyelik a kijuttatott mennyiséget. A kijuttatás ezen valós idejű visszacsatolásának segítségével a rendszer automatikusan fenntartja a kiválasztott kijuttatási mennyiséget.

„A gazdálkodó liter/hektárban beállítja a kijuttatni kívánt folyékony műtrágya dózisát. A rendszeren átfolyó mennyiségek figyelésével a gép menet közben automatikusan szabályozza a kijuttatási mennyiséget. Így nincs szükség kalibrálásra” – mondja Oskar Karlsson.

A folyékony műtrágya rendszer teljesen integrálva van az iPad-alapú Väderstad E-Control vezérlőrendszerbe, mellyel egyébként a kezelő a szemenkénti vetést vezérli. A vetőmag adagolásához hasonlóan a folyékony műtrágya kijuttatásnál is működik a soronkénti elzárás. 

A folyékony műtrágyatartály feltöltése történhet külső szivattyúval, gravitációs úton, vagy a gép saját szivattyújával. A biztonságos üzemeltetés érdekében a gép fel van szerelve tisztavizes tartállyal, mosórendszerrel és tárolórekeszekkel az egyéni védőfelszerelés számára.

Az új folyékony műtrágya rendszer opció 2023 novemberében, az Agritechnica nemzetközi szakkiállításon mutatkozik be. A rendszer 2023 októberétől lesz elérhető a Tempo L 8-24 típusoknál.

Új elektronikus rendszer optimalizálja a Tempo szemenkénti vetőgép működését

2024 nyarán az új WSX elektronikus rendszer bemutatásra kerül a Väderstad Tempo F, Tempo V és Tempo L vetőgépekhez. A szemenkénti vetőgép elektronikájának korszerűsítésével új funkciók érhetők el a vetési pontosság érdekében. Az új funkciók közé tartozik az automatikus maglesodró állítás, az aktív hidraulikus soronkénti kocsiterhelés, valamint a kanyarkompenzáció. 

A Väderstad Tempo nagy sebességű szemekénti vetőgép 10 évvel ezelőtti bevezetése óta vezető pozíciót szerzett az európai vetőgéppiacon. 2024 nyarán a Tempo vetőgépe a Väderstad saját fejlesztésű WSX elektronikus rendszerével, új típusú motorokkal és kábelezéssel lesz korszerűsítve. Az új WSX rendszer az általa kínált új funkcióknak köszönhetően optimalizálja a vetési pontosságot.

„Az új WSX rendszer lehetővé teszi számunkra, hogy három új funkciót építsünk be a Tempo vetőgép pontosságának további növelése érdekében” – mondja Oskar Karlsson, a Väderstad szemenkénti vetőgépekért felelős igazgatója.

Bevezetésre kerül az automatikus maglesodró állítás, hogy mindig pontos legyen a maglesodrás, kézi beállítás nélkül is.

„Az egyes vetőelemekben lévő érzékelőkkel a vetőmag lesodrást folyamatosan figyeli, és automatikusan az optimális értékre állítja be. Az automatikus maglesodrás időt takarít meg és növeli a hatékonyságot a szántóföldön. Ezt a tulajdonságot különösen azok a gazdálkodók és bérvállalkozók fogják értékelni, akiknek gyakran kell átállni más vetőmag vetésére”

– mondja Oskar Karlsson. Az aktív hidraulikus soronkénti kocsiterhelés szerepe, hogy mindig állandó legyen a vetési mélység, függetlenül a talaj állapotától. Azért, hogy vetőgép mindig tartsa a beállított mélységet, a rendszer a talajviszonyoktól függően növeli vagy csökkenti a nyomás értékét.

Ha például a vetőgép a táblának egy kevésbé kötött részén halad át, a nyomás csökken, ha pedig kötöttebb talajviszonyokkal rendelkező területre ér, akkor a nyomás nő. A gyors reakcióidő biztosítása érdekében a rendszer hidraulikával működik. A szemenkénti vetőgép felszerelhető egy nyomásérzékelő szenzorral, ekkor a gép a teljes szélességében egyben végzi a vezérlést, vagy akár soronkénti aktív hidraulikus vetőkocsivezérléssel.

„A soronkénti vetőkocsiterhelés vezérlése, lehetővé teszi a kezelő számára, hogy beállítsa a soregység optimális csoroszlyanyomását, amelyet a rendszer automatikusan tart. Ez biztosítja a vetési mélység pontosságát a talajtípus változásai vagy a talajtömörödés hatása miatti változó talajviszonyok ellenére” – mondja Oskar Karlsson, majd folytatja:

„Ezen túlmenően, ez a funkció használható a művelőút kialakításánál. Amikor a soronkénti aktív hidraulikus vetőkocsiterhelő rendszer van felszerelve, a vetőgép a művelőút kialakítása során megszüntetheti az érintett soregység nyomását és kiemeli azokat. Az aktív hidraulikus soronkénti kocsiterhelés a dinamikus művelőút kialakítással együtt alkalmazható. Ez azt jelenti, hogy a művelőutak jól láthatóak lesznek a permetezőgép kezelője számára, még a kelés előtti állapotban is.

A harmadik újdonság a kanyarkompenzáció bevezetése, mely garantálja, hogy a gép fordulásakor, annak teljes szélességében azonos legyen a magok közötti távolság minden egyes sorban. Ez azt jelenti, hogy a belső vetőelemek forduláskor átmenetileg csökkentik, míg a külső vetőelemek növelik a kiadagolt magmennyiséget.

A giroszkópos érzékelők észlelik a gép fordulását, és a rendszer beállítja az egyes vetőelemek által adagolt mennyiséget, hogy mindig megfelelően egyenletes tőtávot biztosítson a teljes vetőgép szélességében” – mondja Oskar Karlsson.

A Tempo L 8-32, Tempo V 6-12 és Tempo F 6-8 újdonságai és elektronikus WSX rendszere 2023 novemberében az Agritechnica nemzetközi szakkiállításon mutatkozik be. A gépek korlátozott mennyiségben 2024 tavaszán lesznek elérhetőek, a sorozatgyártás pedig 2024 nyarán kezdődik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Négyes jubileum és gépújdonságok az ANDEST-2005 Kft.-nél az AGROmashEXPO-n!

2025. január 18. 10:10

A 2025-ös AGROmashEXPO kiállításra jól ismert termékeket és számos újdonságot is felvonultat a cég, amelyek az „A” pavilon 207A standján lesznek megtekinthetők.

Erősebb önjáró permetező, precízebb direktvetőgép, ÁTK-pályázathoz való traktorok

2025. január 17. 08:10

Számos újdonság a permetezőgépektől a traktorokon át a rakodógépekig a szegedi székhelyű SZEGÁNA Kft. termékválasztékából.

Betonkemény talajba vagy ultrasekély műveléshez: a Kühne mindenre kínál megoldást

2025. január 16. 08:10

A Kühne az ultrasekély és forgatás nélküli talajművelés felé nyit, és ennek bizonyítékai az AGROmashEXPO-n is láthatók lesznek.

AGROmashEXPO: teljes értékű Massey Ferguson kínálat a valaha gyártott legerősebb MF traktorral!

2025. január 15. 09:10

A gépek iránt személyesen az AGROmashEXPO kiállításon, az A CSARNOK 204A standján tud érdeklődni január 22-25. között.

Végtelenül precíz és takarékos műtrágya-kijuttatást tesz lehetővé az Amazone díjazott fejlesztése

2023. szeptember 28. 16:10

Az Amazon fejlesztése megelőzi a túl- vagy alultrágyázott területek kialakulását, valamint azt, hogy kanyarodás közben a tábla határán kívülre jusson a műtrágya.

Három Agritechnica-ezüstérem az Amazone számára

2019. október 5. 10:02

Az Amazone már a 2019-es Agritechnica előtt elkönyvelheti az első sikereket.

Trendek a vetéstechnológiában - Agritechnica 2019

2020. március 10. 09:02

Az új digitális üzemeltetési feltételek között, a sikeres vetés megvalósítása érdekében, a vetőgépeket el kell látni fejlett szenzor technológiával és elektromos hajtással.

Mahindra & Mahindra az Agritechnica 2019 kiállításon

2019. november 26. 09:06

Mahindra & Mahindra Ltd. (M&M) a gyártott darabszám szerint a világ legnagyobb traktorgyára.